Вчені прогнозують, що озонова діра над Антарктикою зникне до 2066 року
Вчені прогнозують, що озонова діра над Антарктикою зникне до 2066 року

Вчені прогнозують, що озонова діра над Антарктикою зникне до 2066 року

Раз на рік над крижаною пустелею Антарктики в озоновому шарі утворюється зловісна діра. Однак історія 2024 року прийняла досить обнадійливий поворот, оскільки щорічна озонова діра була меншою порівняно з попередніми роками. Вчені з NOAA та NASA прогнозують, що якщо ми збережемо темпи, ми можемо спостерігати повне відновлення озонового шару до 2066 року.

Сьома найменша озонова діра

Озонова діра 2024 року, яка спостерігалася під час піка сезону виснаження з 7 вересня по 13 жовтня, займала історичне місце як сьома за розміром. Монреальський протокол, угода про охорону навколишнього середовища, яка поступово припинила використання хімічних речовин, що руйнують озон, була ратифікована в 1992 році і стала значним досягненням.

Протягом багатьох років регіон з виснаженим озоновим шаром був тривожно великим, а розмір у 2024 році в середньому майже втричі перевищував розмір континентальних Сполучених Штатів. Найгіршу озонову діру спостерігали 28 вересня, коли вона збільшилася до 8,5 мільйонів квадратних миль, а потім зменшилася.

Відновлення озонової діри

Експерти пов’язують цьогорічне покращення з двома ключовими факторами – тривалим зниженням вмісту хлорфторвуглеців (ХФВ) після Монреальського протоколу та випадковим сплеском озону, що переноситься повітряними потоками з півночі Антарктики. Пол Ньюман, керівник дослідницької групи NASA по озону та головний науковий співробітник Центру космічних польотів NASA Goddard, детально розповів про стан озонової діри.

«Антарктична діра 2024 року менша за озонові діри, які спостерігалися на початку 2000-х років. Поступове покращення, яке ми спостерігаємо за останні два десятиліття, свідчить про те, що міжнародні зусилля, спрямовані на обмеження озоноруйнівних хімікатів, працюють», – сказав Ньюман.

Наш щит від сонячних променів

Насичений озоновим шаром, який існує високо в атмосфері Землі, служить планетарною парасолькою, захищаючи нас від шкідливого ультрафіолетового (УФ) випромінювання сонця. Коли озоновий шар стоншується, через нього проникає більше УФ-випромінювання, що призводить до підвищеного ризику раку шкіри, катаракти та пошкодження водних екосистем, а також до зниження врожайності сільського господарства.

Читайте також -  Вчені виявили 4000-річне поселення бронзового віку, приховане в оазисі Саудівської Аравії

Ще в 1970-х роках наукове співтовариство було глибоко стурбоване фреонами – хімічними речовинами, які широко використовувалися в холодоагентах, аерозолях, ізоляційних пінах і навіть у деяких системах пожежогасіння. Ці хімікати знищували озоновий шар. До середини 1980-х років озоновий шар над Антарктикою був різко виснажений.

Саме тоді світ зібрався, щоб підписати Монреальський протокол у 1987 році, зобов’язавшись поступово припинити використання фреонів і замінити їх екологічно чистими альтернативами до 2010 року. Сьогодні ми є свідками успіху цього глобального зобов’язання.

Шлях до відновлення озону

Стівен Монцка, старший науковий співробітник Глобальної лабораторії моніторингу NOAA, закликає бути обережними.

«У 2024 році ми бачимо, що інтенсивність озонової діри нижча за середню порівняно з іншими роками за останні три десятиліття, але озоновий шар ще далекий від повного відновлення», — сказав Монцка.

Фреонам, які вже є в нашій атмосфері, знадобиться кілька десятиліть, щоб розпатися. Оскільки їхній рівень поступово падає, ми можемо очікувати, що озоновий шар відновиться, що призведе до повільного, але певного зменшення озонових дір.

Моніторинг нашого прогресу

Вчені NASA та NOAA щорічно спостерігають за озоновою дірою, відзначаючи, що зміна атмосферних умов, у тому числі перенесення насиченого озоном повітря з інших регіонів, може щорічно впливати на її розмір і глибину. Вчені покладаються на набір систем, щоб пильно стежити за озоновим шаром. До них належать прилади на супутнику NASA Aura та полярно-орбітальних супутниках NOAA.

NOAA також використовує метеорологічні кулі, випущені з Базової атмосферної обсерваторії Південного полюса, для вимірювання концентрації озону в одиницях Добсона. Концентрація у 2024 році досягла найнижчого значення в 109 одиниць Добсона 5 жовтня.

«Це значно нижче 225 одиниць Добсона, які були типовими для озонового покриву над Антарктикою в 1979 році», — сказав хімік-дослідник NOAA Браян Джонсон. «Отже, попереду ще довгий шлях, перш ніж рівень озону в атмосфері повернеться до рівня, який був перед появою широкомасштабного забруднення фреонами».

Читайте також -  Вчені розповіли, як морські теплові хвилі впливають на здоров'я океану

Тим не менш, важливо пам’ятати, що кожен маленький крок до одужання наближає нас до здоровішої планети.

Источник материала
loader
loader