Що робити, коли порізались: покрокова інструкція
Що робити, коли порізались: покрокова інструкція

Що робити, коли порізались: покрокова інструкція

У більшості випадків дрібні побутові порізи можна обробити самостійно. Ми підготували інструкцію з першої допомоги та розповіли, в яких ситуаціях варто звернутися до лікаря, пише 24 Канал з посиланням на Mayo Clinic.

Що робити при невеликому порізі

Перед початком будь-яких маніпуляцій з порізом ретельно вимийте руки. Це допоможе виключити ризик інфекції.

  1. Зачекайте, поки зупиниться кровотеча – якщо поріз незначний, він повинен зажити самостійно. Для вбирання крові можна використовувати ватний диск або бинт.
  2. Видаліть з рани всі сторонні предмети за допомогою пінцета, попередньо змоченого спиртом. Якщо осколки скла або інші предмети застрягли глибоко, краще звернутися до лікаря.
  3. Промийте рану під проточною водою. Обробіть шкіру навколо з милом, намагайтеся, щоб мило не потрапило всередину рани – це не небезпечно, але може викликати легке печіння. Після промивання обережно висушіть шкіру вафельним або паперовим рушником. Промивати рану слід лише після зупинки крові.
  4. Протягом перших кількох днів наносіть на рану вазелін. Це допоможе підтримувати її вологою – такі пошкодження заживають на 40% швидше, і на них залишається менше рубців.
  5. Якщо рана глибока, накрийте її марлевою пов'язкою. Змінюйте пов'язку щодня або частіше, якщо вона забруднюється або мокне. Неглибокі пошкодження та подряпини можна не перев'язувати.
  6. Часто дрібні порізи заживають протягом десяти днів. Якщо біль зберігається довше, можна використовувати безрецептурні знеболювальні – парацетамол або ібупрофен.

Уникайте застосування йоду та перекису водню – вони можуть викликати подразнення шкіри та сповільнити процес загоєння.

Якщо рана сильно кровоточить

Ось прості кроки, які допоможуть зупинити кровотечу:

  1. Легко притисніть область над порізом (можна використовувати рушник, шарф або пояс від халата).
  2. Якщо поріз на руці або долоні, підніміть пошкоджену кінцівку над головою.
  3. Якщо поріз на нозі, лягайте на спину і підніміть частину тіла з порізом вище рівня серця.

Для легких порізів не рекомендується використовувати джгут: при неправильному накладенні він може завдати більше шкоди. Занадто слабкий джгут може посилити кровотечу, а занадто тугий – пошкодити м'язи.

Якщо джгут залишити на довгий час, це призведе до пошкодження судин і відмерзання тканин. Знімати його також потрібно обережно, інакше кровотеча може відновитися.
Також не слід накладати джгут на дітей.

Джгут слід використовувати лише при загрозливих для життя кровотечах, і накладати його повинен той, хто точно знає, як це робити.

Коли потрібно викликати швидку допомогу

Якщо кровотеча не зупиняється довше десяти хвилин, необхідно терміново викликати швидку допомогу. У таких випадках може знадобитися накладення швів.

Викликайте швидку, якщо:

  • Рана глибока або краї порізу сильно розійшлися.
  • Відрізана частина тіла, наприклад, кінчик пальця. У цьому випадку помістіть відрізану частину в герметичний пакет, потім в місткість з льодом, і негайно викликайте швидку. Якщо діяти швидко, поки тканини не почали відмирати, хірург зможе пришити її.
  • У рану потрапив сторонній предмет, і ви не можете його видалити самостійно.
Теги по теме
Медицина Лечение
Источник материала
loader