Тропічні ліси — це не просто символ природної краси; вони є важливим компонентом екосистеми нашої планети. Проте зміна клімату становить безпосередню загрозу для цих життєво важливих середовищ існування та за їх межами. Згідно з новим дослідженням дослідників з Університету Лідса, до 2100 року до двох третин помірних тропічних лісів світу можуть стати жертвами зміни клімату.
Глобальна оцінка помірних тропічних лісів
Дослідження є єдиним у своєму роді – перша в історії глобальна оцінка впливу зміни клімату на тропічні ліси помірного поясу.
«Дощові ліси помірного поясу є рідкісними екосистемами, які зустрічаються лише у вологих і прохолодних регіонах, що робить їх вразливими до потепління клімату. Їх важливо зберегти, оскільки вони містять унікальні види і можуть накопичувати велику кількість вуглецю», — зазначили автори дослідження.
За допомогою комплексних карт із детальним описом деревного покриву, стану лісів і кліматичних даних дослідники змогли оцінити, як людська діяльність і зміна клімату спільно вплинули на світові помірні тропічні ліси та як вони можуть продовжувати це робити.
Незважаючи на те, що тропічні ліси помірного клімату займають менше одного відсотка поверхні суші, вони відіграють значну роль. Ліси розташовані в багатьох країнах, таких як Канада, Сполучені Штати, Чилі, Японія, Австралія, Нова Зеландія та Великобританія. Їхня екологічна важливість визнана у всьому світі. Їхня висока здатність накопичувати вуглець перевищує таких лісів в інших широтах.
Майбутнє лісів помірного клімату
Дослідники прогнозують, що за найпесимістичнішим сценарієм ми можемо втратити до 68 відсотків помірних тропічних лісів нашої планети в найближчі десятиліття. У деяких регіонах ці втрати можуть досягати приголомшливих 90 відсотків.
Однак тут є срібна підкладка: наші дії можуть змінити траєкторію. Якщо ми вживемо жорстких заходів проти викидів викопного палива, прогнозовані втрати становитимуть лише близько 23 відсотків. Швидкі та рішучі дії могли б скоротити цю втрату лише до дев’яти відсотків. Це ще раз підкреслює гостру потребу в термінових ефективних кроках протидії зміні клімату.
Виявлення найбільш вразливих лісів
Дослідження проводив Бен Сільвер, науковий співробітник Школи Землі та навколишнього середовища Лідса.
«Постійна зміна клімату є катастрофою для помірних тропічних лісів у Великій Британії та в усьому світі, оскільки вони не можуть пережити такі високі літні температури, які ми починаємо спостерігати все частіше, і які, за прогнозами, будуть тільки погіршуватися в майбутньому моделюванні зміни клімату», — сказав Сільвер.
«Наше дослідження також показує, що якщо ми наполегливо працюватимемо, щоб уповільнити зміну клімату, ще не пізно врятувати помірні тропічні ліси світу».
«Ми сподіваємося, що наше дослідження сприятиме збереженню помірних тропічних лісів шляхом визначення тих територій, які є найменш або найбільш вразливими до зміни клімату, і де є потенціал для відновлення лісів».
Британські тропічні ліси: практичне дослідження
Дощові ліси помірного поясу всіяні західним узбережжям Великобританії, утворюючи одне з найбільш біорізноманітних середовищ існування. Саме тут висока вологість і низький діапазон температур створюють ідеальні умови для вологолюбних лишайників і мохоподібних.
Британські тропічні ліси помірного поясу займають менше одного відсотка суші. Тим не менш, Велика Британія має більший потенціал для відновлення, ніж будь-яке інше місце в усьому світі, будучи хостом чверті безлісної кліматичної зони помірного тропічного лісу світу.
Дослідники виявили, що помірні тропічні ліси у Великій Британії стійкі до незначного та середнього потепління в майбутньому. Професор Домінік Спраклен, співавтор дослідження, наголосив на необхідності того, щоб Великобританія стала лідером у світі у відновленні тропічних лісів помірного клімату.
«Велика Британія могла б і повинна бути світовим лідером у відновленні тропічних лісів помірного поясу. Терміново необхідні нове фінансування та сміливі дії великих землевласників, щоб допомогти досягти державних цілей щодо відновлення тропічних лісів помірного клімату», – сказав Спраклен.
Доктор Домінік А. Делла Сала, головний науковий співробітник американської групи Wild Heritage, знову підкреслив важливість світових тропічних лісів як «легенів планети».
«Усі тропічні ліси світу є «легенями планети», які необхідно захистити та відновити як природні кліматичні рішення, щоб уникнути найгіршого глобального перегріву», — сказав д-р ДеллаСалла. «Дощові ліси помірного поясу повинні зайняти своє місце поряд з дощовими тропічними лісами та бореальними лісами півночі як стратегічно важливі для безпечного клімату». Дослідження опубліковано в журналі Earth’s Future.