Київський апеляційний суд залишив підозрюваного у дезертирстві військовослужбовця 56 бригади, журналіста Сергія Гнезділова під вартою. Про це повідомило hromadske.
Адвокат Олександр Шадрін просив змінити запобіжний захід на такий, що не повʼязаний з триманням під вартою, а також визнати затримання військового незаконним. Він нагадав, що питання чітких термінів служби досі не розвʼязане, натомість Гнезділов вже п'ять років перебуває в армії. Гнезділову також незабаром виповниться 25 років, тобто він досягне призовного віку.
Суддя сказала, що апеляційний суд не може визначати незаконність затримання, оскільки це справа слідчого судді.
«Влада обіцяла, що буде врегульований процес мобілізації. Сергій також кричав про це, але його не почули. Тож він пішов у СЗЧ, але це не є дезертирством, бо Сергій готовий повернутися на службу за двох умов: або закон про чіткі терміни служби, або коли йому виповниться 25 років», — сказала ще одна адвокатка Анастасія Бурковська.
За її словами, СЗЧ Гнезділова є маніфестом, тож йому немає сенсу переховуватись і відповідно потреби перебувати під вартою.
Сам Гнезділов припускає, що правоохоронці не порушили б цю справу, якби він публічно не заявив про своє рішення.
«Я півтора місяця на гауптвахті. Жодної слідчої дії, жодного допиту. До мене не приходять слідчі. Це все для того, щоб людина не могла говорити далі», — сказав він, додавши, що хоче повернутися на службу за умови чітких термінів.
На засідання 19 листопада прийшли знайомі підозрюваного, журналісти та учасники руху за встановлення чітких термінів військової служби. У них були плакати із закликами: «Поверніть права захисникам», «Протест не дорівнює порушення закону», «Твоя воля сильніша за політичну» тощо. Також були охочі взяти Гнезділова на поруки. Їхні клопотання суд також відхилив.
Наступного дня Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід Сергію Гнезділову. За рішенням суду, його взято під варту строком на 60 діб.
19 вересня військовослужбовець 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов публічно оголосив, що йде у самовільне залишення частини (СЗЧ).
Метою свого вчинку він назвав бажання привернути увагу влади й суспільства до проблеми невизначеності з демобілізацією тих, хто служить в армії з перших днів повномасштабного російського вторгнення, не розуміючи, коли може розраховувати на звільнення.
Після цього інциденту в 56-й бригаді почали службове розслідування, а правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 408 Кримінального кодексу України — дезертирство. В умовах воєнного стану за це передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 5 до 12 років.
9 жовтня Сергій Гнезділов повідомив, що його затримали.
Це ж підтвердили у пресслужбі ДБР. Там пояснили, що демонстративне та публічне залишення військової частини в умовах воєнного часу є не тільки аморальним щодо побратимів, які зосталися на фронті, але й деморалізує суспільство та ініціює хибну дискусію, що однозначно працює на руку ворогові.
- Читайте також: «Мета мого подкасту — мілітаризація суспільства. Ми маємо стати Техасом», — Сергій Гнезділов у подкасті «Медіуми»
Фото: Анастасія Камінська / hromadske
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.