Слідчі у справі про два обірвані кабелі передачі даних у Балтійському морі вивчають переміщення китайського суховантажного судна. Це вже друге подібне розслідування за останні місяці на тлі побоювань у Європі з приводу можливих актів саботажу, пише Financial Times.
За даними, наданими групою морського стеження MarineTraffic, судно Yi Peng 3, зареєстроване в Китаї, що вийшло з російського порту Усть-Луга в Порт-Саїд у Єгипті, пройшло поблизу шведсько-литовського та фінсько-німецького кабелів приблизно в той час, коли кожен із них було перерізано 17 і 18 листопада відповідно.
За словами OSINT-експертів, за цим судном уважно стежили данські військово-морські сили.
За даними джерел FT, Швеція розпочала розслідування обох інцидентів та вивчає, яку роль могло зіграти Yi Peng 3.
Уряд Швеції відмовився коментувати інформацію про китайське судно. Однак один чиновник заявив, що поліцейське розслідування вивчатиме його переміщення у співпраці з береговою охороною та збройними силами.
Близько року тому якір іншого китайського судна – контейнеровозу Newnew Polar Bear – пошкодив балтійський газопровід між Фінляндією та Естонією. Фінська та естонська влада не повідомила, чи вважає вона, що це було зроблено навмисно чи випадково.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус 18 листопада заявив, що обрив двох оптоволоконних кабелів протягом 24 годин, швидше за все, був диверсією та був актом гібридної війни.
Він додав: «Ніхто не вірить, що ці кабелі було перерізано випадково... Тому ми змушені заявити, не знаючи точно, від кого це виходило, що це гібридна акція. І ми також змушені припустити, що це є саботаж».
Yi Peng 3 належить компанії Ningbo Yipeng Shipping, яка володіє лише одним судном та базується недалеко від східного китайського портового міста Нінбо. Представник Ningbo Yipeng повідомив FT, що «уряд попросив компанію співпрацювати зі слідством», але не відповів на подальші запитання та повісив слухавку, сказавши, що сідає на рейс.
США «надзвичайно стурбовані гібридною війною», заявив представник держдепартаменту Метью Міллер. Він додав: «Ми, звичайно, дочекаємося результатів розслідувань, перш ніж говорити конкретно».
Фінські чиновники закликали до обережності та порадили не робити поспішних висновків. Уряди Німеччини, Швеції, Фінляндії та Литви висловили «глибоке занепокоєння» у зв'язку з обривом підводного кабелю і не виключили можливість саботажу.
У їхній спільній заяві йдеться: «Подібні ситуації необхідно оцінювати на тлі зростаючої загрози, яку становить Росія в нашому регіоні. Це включає зростання кількості гібридних дій у Європі».