Діюча речовина анальгіну – метамізол натрію – під забороною в таких країнах, як США, Канада, Австралія, Великобританія, Франція, Швеція, Іран та Японія, або ж продається за рецептом. Основна проблема полягає в тому, що метамізол натрію може спровокувати агранулоцитоз, пише 24 Канал з посиланням на Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics.
Чому заборонили анальгін
В людській крові присутні три типи клітин: еритроцити, тромбоцити та лейкоцити. У групі лейкоцитів є підвиди, серед яких нейтрофіли. При агранулоцитозі рівень нейтрофілів може знижуватися до критичних значень – менше ніж 100 клітин на мікролітр крові.
При нестачі нейтрофілів організм втрачає здатність боротися з інфекціями, що може призвести до сепсису. Це особливо небезпечно для літніх людей з хронічними захворюваннями серця, легень і нирок.
Агранулоцитоз зазвичай супроводжується загальною слабкістю, підвищенням температури, болем у горлі та виразками на яснах. Найчастіше він розвивається в перший тиждень після початку приймання ліків, але іноді перші ознаки сепсису можуть виникнути відразу: висока температура, низький тиск, прискорене серцебиття і утруднене дихання. Навіть у тих, хто довго приймав анальгін і не мав побічних ефектів, агранулоцитоз може виникнути раптово.
Наскільки часто виникають страшні побічні реакції
Згідно зі звітами Всесвітньої організації охорони здоров'я, випадки агранулоцитозу через приймання метамізолу фіксуються досить рідко – від 0,46 до 1,63 випадків на мільйон людей, причому частіше це спостерігається у жінок. В одному з оглядів за участю 4 тисячі людей, які вживали анальгін менше ніж два тижні, не було зафіксовано жодного випадку агранулоцитозу.
Окрім агранулоцитозу, анальгін може викликати більш серйозні порушення в системі кровотворення, такі як апластична анемія, при якій організм припиняє виробляти всі типи клітин крові. Цей стан частіше виникає при тривалому використанні великих доз препарату, а частота його розвитку становить приблизно 0,25 випадків на мільйон людей на рік.
Анальгін також може призводити до різкого зниження артеріального тиску, викликати алергічні реакції, висипання та приступи бронхіальної астми. У деяких пацієнтів спостерігається почервоніння шкіри та висип, які зникають через кілька днів після припинення приймання препарату. Більш рідкісні, але серйозні ускладнення включають гостре ушкодження нирок і порушення функції печінки.
Наскільки ефективний анальгін
Наукові дослідження підтвердили ефективність анальгіну. В одному з них понад 70% учасників повідомили про зниження болю після операцій при прийомі 500 мг анальгіну, тоді як у групі плацебо таких було лише третина.
Деякі дослідження показали, що метамізол ефективно справляється з гострими мігренями, болем після видалення зубів і нирковою колікою. Він також допомагає при болях після пластичних операцій та видалення грижі.
Анальгін часто порівнюють з іншими анальгетиками та протизапальними засобами, такими як парацетамол, ібупрофен і кетопрофен. Він не лише знімає біль, але й застосовується при високій температурі та спазмах. У дослідженнях встановлено, що він так само ефективно знижує температуру і полегшує біль, як і інші препарати.
У деяких випадках, особливо якщо у пацієнта є захворювання шлунка, анальгін може стати єдиним варіантом. Доказано, що його застосування пов’язане з меншим ризиком кровотеч та утворенням виразок.
Експерти попереджають про можливу небезпеку призначення анальгіну дітям. Досліджень на цю тему проведено мало, і більшість з них відрізняється невеликою вибіркою та коротким періодом спостереження. Нині доступні більш безпечні та не менш ефективні препарати для дитячого застосування.