У рф перестав літати кожен другий літак Airbus A320/A321neo: із 66 повітряних суден цього сімейства, що знаходяться в розпорядженні російських авіакомпаній, у повітря більше не піднімаються 34, повідомили «комерсанту» джерела в авіагалузі.
Найбільш складна ситуація склалася у найбільшої приватної авіакомпанії росії - S7. У неї припарковано 31 з 39 літаків A320/A321neo віком від трьох до семи років. У «аерофлоту» з дев'яти таких повітряних суден на обслуговуванні перебувають два, а «уральські авіалінії» припарковано один літак з 11.
За словами джерел «комерсанта», призупинення польотів відбулося через складнощі з обслуговуванням американських двигунів Pratt & Whitney (P&W) і французьких Leap. двигунів більш ніж 20 лайнерів у парку S7 фактично вичерпані.
Також джерела зазначають, що P&W минулого року відкликав свої двигуни, через що авіакомпаніям довелося скорочувати рейси, а цього літа Airbus урізала плани поставок нових літаків через брак двигунів від цієї компанії та Leap.
Ситуація з французьким виробником вважається «менш критичною»: його двигуни вимагають ремонту в середньому кожні 2—2,5 роки, тоді як P&W — кожні півтора роки. При цьому техніка попереднього покоління могла працювати без ремонту до п'яти-семи років. Основна проблема нинішніх двигунів — тендітні лопатки, пише «комерсант».
Джерела видання прогнозують, що без ремонту в росії літаки A320/A321neo почнуть масово вибувати з експлуатації з 2026 року. Деякі авіакомпанії запитували мінтрансу дозвіл на вивезення лайнерів за кордон для ремонту, але не отримали відповіді.
До війни в Україні авіапарк російських компаній налічував 1031 літак. Майже дві третини флоту складали повітряні судна виробництва Boeing та Airbus. США, ЄС, Великобританія та інші країни в рамках санкцій заборонили експорт до росії товарів та технологій, що використовуються в авіаційному та космічному секторах. Boeing та Airbus призупинили техобслуговування та підтримку російських авіакомпаній та постачання їм запчастин.
Плани росії налагодити власне виробництво авіаційних деталей поки що успіхом не увінчалися. За прогнозами Oliver Wyman, до 2026 року російський авіапарк може скоротитися більш ніж удвічі.