Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику
Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику

Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику

Близько 40% випадків раку молочної залози, діагностованих до 45 років, мають генетичну схильність. Це означає, що ймовірність розвитку пухлини може передаватися від батьків, повідомляє 24 Канал з посиланням на JAMA.

Причини раннього раку грудей

Проте спадковість не стосується конкретного місця виникнення пухлини, а говорить про схильність до злоякісних утворень в цілому. Наприклад, якщо у матері був рак яєчників або у батька рак простати, це може підвищити ризик розвитку раку молочної залози у дочки.

Проте не всі випадки раннього виявлення раку пов'язані зі спадковістю. Важливо враховувати тільки близьких родичів – батьків, дітей, братів і сестер, особливо тих, у кого рак був діагностований до 45-річного віку. Дідусі, бабусі та далекі родичі тут не враховуються.

Якщо в родині були випадки раннього раку молочної залози, найближчим родичам рекомендується пройти тест на наявність генетичних мутацій для визначення можливого спадкового зв'язку. В першу чергу досліджуються гени BRCA1 та BRCA2, мутації в яких підвищують ризик захворювання раком молочної залози в п'ять разів – з 13% до 60%. Також варто перевірити гени CHEK2 та NBN, мутації в яких можуть збільшити ризик до 30%. Можливі тести на 7 найбільш поширених онкомутацій або ширше тестування на 207 мутацій.

Кому варто бути насторозі

Чи можна визначити, схильність жінки до раннього раку молочної залози без генетичних тестів? Так, це можна зробити за допомогою наступного опитувальника:

  1. Чи є у вас близькі родичі (батьки, діти, брати чи сестри), у яких був діагностований рак до 45 років?
  2. Чи були випадки раку молочної залози або яєчників у вашій сім'ї?
  3. Чи є серед ваших родичів пацієнти з потрійним негативним раком молочної залози?
  4. Чи були випадки раку молочної залози з обох сторін родини?
  5. Чи належите ви до етнічної групи ашкеназьких євреїв?
  6. Чи є чоловіки у вашій родині, які страждали від раку молочної залози?
  7. Чи має хтось з ваших близьких генетичні мутації, які підвищують ризик онкології?

Чим більше позитивних відповідей, тим вище ймовірність виникнення раннього раку молочної залози. Однак варто пам'ятати, що цей опитувальник не замінює повноцінну генетичну діагностику.

Особливості раннього раку грудай

Чи існує різниця між раннім раком молочної залози та тим, що виникає після 45 років? У більшості випадків – так.

Попри загальну назву, рак молочної залози являє собою групу захворювань, які відрізняються за молекулярно-біологічним типом пухлини. Деякі з них пов'язані з жіночими статевими гормонами, такими як естроген і прогестерон, водночас інші розвиваються внаслідок специфічних молекул – факторів росту.

Найбільш агресивним підтипом є потрійний негативний рак молочної залози. Це форма раку, для якої онкологи мають найменше варіантів лікування. Такі пухлини, як правило, є спадковими, швидко ростуть і можуть давати метастази навіть на ранніх стадіях. Саме він найчастіше зустрічається у молодих жінок.

Якщо у жінки діагностовано рак молочної залози до 45 років, необхідно пройти генетичне тестування на мутації. У разі підтвердження мутацій лікар може запропонувати профілактичне видалення грудей і яєчників, оскільки ризик повторного виникнення пухлини в цих органах надзвичайно високий.

Источник материала
loader
loader