Вчені спростували уявлення про еволюцію людського мозку
Вчені спростували уявлення про еволюцію людського мозку

Вчені спростували уявлення про еволюцію людського мозку

Вважають, що великий мозок, характерний для людини, з’явився як результат різких стрибків розвитку від одного виду до іншого. Проте вчені з Великобританії вивчили найбільший в історії набір даних про скам’янілості стародавніх людей і виявили, що еволюція мозку відбувалася інакше.

Сучасні дослідження регулярно надають нову інформацію розвитку мозку у різних біологічних видів. Наприклад, скам’янілості австралопітека Літтл Фут — однієї з найвідоміших представниць стародавніх людей — показали, як цей орган еволюціонував у гомінід. А експеримент із мозковими органоїдами людиноподібних мавп — 
продемонстрував, що розвиток мозку у людей визначив лише один мутантний ген.

Фахівці з Редингського та Даремського університетів (обидва — у Великій Британії) проаналізували дані про скам’янілості стародавньої людини, що охоплюють сім мільйонів років, за допомогою статистичних методів усунули прогалини в літописі скам’янілостей і спростували давні уявлення про еволюцію людського мозку. Наукова стаття, в якій описані результати дослідження, з’явилася в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Виявилося, що розмір мозку кожного стародавнього людського вигляду збільшувався поступово, а чи не за рахунок різких стрибків між видами. Якщо раніше вважалося, що, наприклад, неандертальці були здатні адаптуватися, тепер стало зрозуміло, що рушійною силою еволюції розміру мозку слід вважати поступові і безперервні зміни.

“Це дослідження повністю змінює розуміння того, як еволюціонував людський мозок. Раніше вважалося, що розмір мозку у різних видів різко відрізняється, як за оновлення останніх комп’ютерних моделей. Наша робота показує постійне, поступове оновлення програмного забезпечення, що відбувається всередині кожного виду протягом мільйонів років. <…> Великі еволюційні зміни не завжди вимагають драматичних подій. Вони можуть відбуватися шляхом невеликих, поступових покращень з часом, багато в чому схожих на те, як ми навчаємось та адаптуємось сьогодні», — пояснили автори статті.

Читайте також -  Виявлено перший вид вовка, який їсть фрукти

Дослідники також відзначили, що відмінності у розмірі мозку, помітні в окремих видів, не завжди корелювали з розміром тіла, хоча зазвичай для більших видів характерний більший мозок. Ця особливість підкреслює, що розвиток мозку протягом тривалого еволюційного періоду визначається факторами, відмінними від тих, які є значущими для окремих видів.

Источник материала
loader
loader