Сполучені Штати здійснювали контроль над 80-кілометровим каналом до 31 грудня 1999 року, після чого його було передано владі Панами.
За словами Хосе Рауль Муліно, канал є частиною історії країни, а суверенітет з незалежністю Панами не можуть бути предметом переговорів.
“Кожен метр Панамського каналу належить Панамі так і буде. Суверенітет та незалежність нашої країни не можуть бути предметом обговорення”, – заявив Муліно.
У відповідь на це Трамп іронічно написав у соцмережі Truth Social: “Побачимо” та “Ласкаво просимо до каналу США”.
Панамський канал вважається одним із найважливіших транспортних водних шляхів міжнародного значення. Він повністю розташований на території держави Панама та з’єднує Панамську затоку Тихого океану з Карибським морем та Атлантичним океаном. Канал був побудований США та введений в експлуатацію у 1914 році. Контроль над морським шляхом американська влада зберігала аж до 31 грудня 1999 року, після чого його було передано уряду Панами.
Відомо, що на Сполучені Штати припадає більшість вантажів, що проходять через шлюзи Панами. 2024 року американські судна провезли через канал 160 мільйонів тонн вантажів, що склало три чверті від загальної кількості клієнтів каналу. На другому місці, з великим відривом від США, – Китай, чиї кораблі провезли лише 45 мільйонів вантажів. Слідом у статистиці йдуть Японія (30 млн) та Південна Корея (19 млн).
Раніше обраний президент Дональд Трамп пригрозив вимагати повернення під контроль Вашингтона Панамського каналу у випадку, якщо транзитні мита для американських судів не будуть знижені.