Ці звички можуть зберегти мозок молодим у 70 років
Ці звички можуть зберегти мозок молодим у 70 років

Ці звички можуть зберегти мозок молодим у 70 років

Щороку ми святкуємо старіння в один і той же день, але частини нашого тіла можуть старіти з різною швидкістю. Нове дослідження вказує на деякі способи життя, які впливають на швидкість старіння нашого мозку. Під керівництвом дослідників з Каролінського інституту та Університету Гетеборга у Швеції міжнародна група вивчала різні біологічні сигнали, щоб оцінити вік мозку 70-річних людей без когнітивних порушень.

Під час аналізу 739 людей було зроблено висновок про важливість здоров’я судин (кровоносних судин), коли йдеться про збереження молодості мозку. Такі звички, як регулярна фізична активність, дотримання здорового харчування, відмова від куріння та контроль рівня глюкози, можуть покращити здоров’я судин.

Сканування мозку
Дослідники використовували сканування МРТ для оцінки віку мозку. (Marseglia та ін., Хвороба Альцгеймера та деменція: Журнал Асоціації Альцгеймера , 2024)

«Дослідження свідчить про те, що фактори, які негативно впливають на кровоносні судини, також можуть бути пов’язані зі старінням мозку, що показує, наскільки важливо підтримувати здоров’я кровоносних судин для захисту свого мозку», — каже нейробіолог Анна Марселья, з Каролінського інституту.

Старіший мозок був пов’язаний із недостатньою фізичною активністю, діабетом та інсультом, а також вищим рівнем запалення та вищим рівнем глюкози в крові, що вказує на вплив поєднання взаємопов’язаних факторів. Існували деякі відмінності між чоловіками та жінками – наприклад, рівень глюкози більше впливав на вік мозку чоловіків – це те, на чому дослідники хочуть стежити в майбутньому.

Команда використовувала модель штучного інтелекту глибокого навчання для оцінки віку мозку за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ), попередньо навчивши її на понад 18 000 сканувань людей без будь-яких когнітивних проблем. Потім інформацію зі зразків крові порівнювали з оціненим віком мозку разом із даними, зібраними дослідниками щодо різних факторів способу життя, захворювань і когнітивних тестів.

Читайте також -  Стійкість до антибіотиків може спричинити глобальну кризу охорони здоров’я

«Алгоритм точний і надійний, але простий у використанні», — каже клінічний геріатр Ерік Вестман з Каролінського інституту. «Це дослідницький інструмент, який все ще потребує подальшої оцінки, але наша мета полягає в тому, щоб він також мав клінічне застосування в майбутньому, наприклад, у дослідженнях деменції».

Цей зв’язок із деменцією є важливим: старший мозок схильний до більшого ризику розвитку таких станів деменції, як хвороба Альцгеймера, і результати пропонують способи захисту від такого когнітивного зниження.

Попередні дослідження пов’язували вік мозку з численними факторами, включаючи рівень цукру в крові, як виявлено в цьому дослідженні, і життя в бідності, і з багатьма з них ми можемо щось вдіяти як на індивідуальному, так і на суспільному рівні. Зрештою, дослідники шукають способи, як ми можемо зупинити розвиток деменції в першу чергу.

«Незважаючи на нещодавнє впровадження нових ліків проти хвороби Альцгеймера, вони не будуть працювати для всіх із деменцією, тому ми хочемо вивчити, що може підвищити стійкість мозку проти патологічних процесів старіння», — говорить Марселья.

Оскільки жінки та чоловіки, схоже, мають різні фактори, пов’язані зі старінням мозку, тепер команда планує дослідити, як ми розвиваємо стійкість, уважніше розглядаючи біологічні детермінанти (наприклад, гормони) та соціокультурні фактори.

«Наступного року ми запустимо дослідження, щоб зрозуміти, як соціальне здоров’я, включаючи соціальну участь, зв’язок і підтримку, у середньому та старшому віці, а також сон і стрес впливають на стійкість мозку, зосереджуючись на факторах здоров’я жінок», Марселья каже.

Дослідження опубліковано в журналі Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Источник материала
loader
loader