Фахівці виміряли вплив 5G-смартфонів у різних умовах використання
Фахівці виміряли вплив 5G-смартфонів у різних умовах використання

Фахівці виміряли вплив 5G-смартфонів у різних умовах використання

У Швейцарії місцеві вчені з колегами з Іспанії провели масштабне дослідження, з’ясувавши, як випромінювання впливає на користувачів стільникових телефонів у зоні роботи вишок 5G. Для експерименту обрали два міста (Базель і Цюріх), а також три села (Хергісвіль, Віллісау і Дагмерселлен). Швейцарія стала місцем проведення дослідження, тому що це одна з перших країн, які розгорнули щільну мережу 5G.

Що ще відомо

У кожному з населених пунктів телефони тестувалися в трьох режимах: “у польоті”, коли його використання мінімальне, під час скачування великих файлів і під час вивантаження об’ємних матеріалів. Педантично вчені підійшли до вибору місць проведення тестів: це були житлові та ділові райони, школи, парки, громадський транспорт та інші зони, де сценарії використання смартфонів можуть відрізнятися. Датчики поміщалися в спеціальних рюкзаках, з якими ходили учасники експерименту. Загалом вдалося зібрати понад 30 тисяч одиниць даних. І деякі показники виявилися парадоксальними, на перший погляд.

Під час використання телефону в режимі “в польоті” радіовипромінювання здебільшого виходить від базових станцій, і воно мінімальне. Середнє значення для сільської місцевості становило 0,17 міліватта на квадратний метр, для Базеля – 0,33, а для Цюриха – 0,48. Тут є простежуваний прямий зв’язок: що вища щільність населення, то сильніше випромінювання. Найпотужніше воно в громадському транспорті та в ділових районах міст. Але навіть там його інтенсивність у понад сто разів нижча за міжнародні нормативні граничні значення.

Коли ж запустили сценарій скачування великих файлів, випромінювання зросло до 6-7 міліват на квадратний метр. Це зростання дослідники пояснюють специфікою роботи 5G, коли формується спеціальний промінь, спрямований від різних базових станцій на смартфон користувача, що покращує якість зв’язку. У містах показник інтенсивності передбачувано виявився вищим через більшу кількість вишок.

Але найсильніше випромінювання виявилося при сценарії вивантаження власних даних. Середня потужність становила близько 16 міліватів на квадратний метр у містах і майже вдвічі вища в селах, що виглядає парадоксально. Основним джерелом радіосигналу був сам смартфон. Рівень опромінення в селах у цьому випадку виявився істотно вищим через малу кількість базових станцій. Це призводить до того, що телефон витрачає більше енергії, і його система змушена надсилати інформацію більш інтенсивно.

Дослідники зазначають, що під час експериментів відстань між датчиками і телефонами становила близько 30 сантиметрів. Оскільки найчастіше користувачі тримають смартфони набагато ближче, фактичний вплив на організм може бути сильнішим. Вчені планують провести протягом трьох років кілька подібних досліджень ще в дев’яти країнах, щоб отримати повнішу картину того, як випромінювання 5G здатне впливати на людину.

Источник материала
loader
loader