МОЗ пропонує внести зміни до Національного календаря щеплень
МОЗ пропонує внести зміни до Національного календаря щеплень

МОЗ пропонує внести зміни до Національного календаря щеплень

Міністерство охорони здоровʼя планує із 2026 року ввести в Національний календар профілактичних щеплень вакцинацію дівчат віком 12-13 років від папіломавірусної інфекції (ВПЛ) та передбачити низку змін у календарі вакцинації від інших інфекційних захворювань.

Про це йдеться у пояснювальній записці до проєкту наказу МОЗ "Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні", який винесений на громадське обговорення, передає Укрінформ.

"Ухвалення проєкту акта дозволить забезпечити безкоштовну вакцинацію дівчат у віці 12-13 років проти ВПЛ з метою зниження ризиків захворювань та смертності від раку шийки матки та дозволить не допустити втрат, яким можна запобігти (насамперед людських та фінансово-економічних)", - вказується у пояснювальній записці.

Як зазначається, новий Національний календар профілактичних щеплень набуде чинності із 1 січня 2026 року у зв’язку із необхідністю проведення централізованих закупівель вакцин для проведення безоплатних щеплень.

Вакцинацію проти папіломавірусної інфекції (далі - ВПЛ) пропонується проводити дівчатам у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів, починаючи з 1 січня 2026 року, одноразово.

Дівчатам, яким виповнилося 14 років після 1 січня 2026 року, та хлопчикам вакцинація проти папіломавірусної інфекції проводиться відповідно до розділу ІІІ цього Календаря.

Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, вакцину проти ВПЛ слід вводити якомога раніше, починаючи із 9 років. Вакцинація дівчат, які живуть із ВІЛ, має проводитися із використанням тридозового графіку вакцинації, підкреслюють у МОЗ.

Також, як зазначається у пояснювальній записці до проєкту наказу, МОЗ планує перейти на використання інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ) замість оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ). Як наголошується у документі, ОПВ захищає від поліовірусу 1 та 3 типів, але не створює імунітет від 2 типу вірусу.

"Ухвалення проєкту акта дозволить уникнути виникнення вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту (ВАПП), пов’язаного з використанням ОПВ та забезпечить захист населення від поширення циркулюючого вірусу поліомієліту типу 2", - йдеться у пояснювальній записці.

Крім того, пропонується низка змін у графіку щеплень від інших інфекційних захворювань.

Зокрема, МОЗ пропонує ввести четверту дозу вакцини проти гепатиту В - у 18 місяців (зараз від гепатиту В діти отримують 1-шу вакцину - у 2 місяці, 2-гу вакцину - у 4 місяці, 3-тю вакцину - у 6 місяців).

Щеплення для профілактики туберкульозу пропонується робити в перші 24 години від народження (зараз - на 3-5 добу від народження).

Також пропонується скасувати шосту (останню) дозу вакцини від поліомієліту, яка чинним календарем щеплень передбачена у 14 років.

Вакцинацію від кору, паротиту та краснухи пропонується робити у віці 12 місяців та у 4 роки. (Зараз перша вакцина - у 12 місяців, друга вакцина - у 6 років).

Як повідомлялося, за даними Міністерства охорони здоровʼя, охоплення рутинними щепленнями дітей за 11 місяців 2024 року проти більшості інфекційних хвороб перевищило 80%.

Теги по теме
Министерство здравоохранения
Источник материала
loader
loader