Діюча голова ОБСЄ обгрунтувала необхідність посилення санкцій проти тіньового флоту Росії
Діюча голова ОБСЄ обгрунтувала необхідність посилення санкцій проти тіньового флоту Росії

Діюча голова ОБСЄ обгрунтувала необхідність посилення санкцій проти тіньового флоту Росії

Посилення санкцій проти тіньового флоту РФ дасть змогу скоротити прибутки Росії, які вона використовує для ведення війни, запобігти великій екологічній катастрофі у Балтійському морі і захистити критичну інфраструктуру багатьох країн.

Про це заявила діюча голова ОБСЄ, глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен на спільній пресконференції з Президентом Володимиром Зеленським у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

У відповідь на запитання, чи може стати результат розслідування пошкоджених кабелів у Балтійському морі підставою для запровадження санкцій проти тіньового флот» РФ, Валтонен зауважила, що численні гібридні атаки відбувались по всій Європі «упродовж останніх місяців та років».

«Це були акти саботажу, дезінформація, кібератаки, шпигунство, а також отруєння й інші форми агресії. Тож цей феномен пошкодження кабелів, звісно, викликає занепокоєння, але ми до цього готові. Разом із нашими партнерами та союзниками ми значно посилили наші дії впродовж останніх місяців. У НАТО є спеціальний підрозділ, який з літа займається питаннями критичної інфраструктури під водою», - сказала Валтонен.

Вона також нагадала, що в грудні країни Північної Європи, Балтії, Велика Британія, Нідерланди, Німеччина та Польща ініціювали проєкт із боротьби з тіньовим флотом. Ця ініціатива передбачає, що морські адміністрації почнуть перевіряти документи про страхування в суден, які транспортують нафту і нафтопродукти.

«Якщо судна не співпрацюватимуть, їх заноситимуть у списки, що може призвести до подальших санкцій. Ми посилюємо санкції і бачимо, що вони діють», - зазначила Валтонен.

Очільниця ОБСЄ підкреслила, що обмеження для тіньового флоту мають на меті вирішити кілька питань.

«По-перше, це спрямовано на скорочення доходів Росії, які вона використовує для війни. По-друге, ми хочемо запобігти великій екологічній катастрофі через те, що якість суден низька, а Балтійське море зараз замерзає. І, звісно, ми прагнемо захистити нашу критичну інфраструктуру. У цьому нам допомагають технологічні засоби, і я рада, що ми можемо скористатися фантастичними можливостями, які має Україна у цій сфері», - акцентувала глава МЗС Фінляндії.

Як повідомляли ЗМІ, Президент США Джо Байден в останні тижні свого перебування на посаді зважує можливість запровадження нових серйозних санкцій проти російського енергетичного сектору, адміністрація розглядає це як прощальний удар у своїй фінансовій війні проти Володимира Путіна. За словами кількох джерел, санкції будуть спрямовані на «тіньовий флот» міжнародних суден, що перевозять російську нафту в незахідні країни, а також на російських експортерів нафти, які досі не були піддані санкціям. Серед можливих варіантів – відкликання ліцензії, що дозволяє банкам обробляти російські енергетичні транзакції.

Обмеження щодо тіньового флоту Росії увійшли до 15-го пакета санкцій ЄС, затвердженого 16 грудня. До списку санкцій було внесено ще 52 судна з третіх країн, які, як стверджується, дозволяють підтримувати енергетичний сектор Росії і причетні до перевезення військової техніки для російської армії. Загальна кількість суден під санкціями Євросоюзу сягнула 79. Їм заборонено входити до портів ЄС та отримувати послуги від європейських компаній.

За підрахунками експертів, за допомогою тіньового флоту експортується майже 70% російської нафти, яка перевозиться танкерами.

Источник материала
loader