Як український закон про телеграм допоможе Європі дати відсіч агресії
Як український закон про телеграм допоможе Європі дати відсіч агресії

Як український закон про телеграм допоможе Європі дати відсіч агресії

Коли я подав законопроєкт про регулювання телеграм та подібних платформ, він викликав чимало критики. Серед основного — документ нібито не повністю відповідає законодавству ЄС.

Головною претензією стало те, що наш проєкт орієнтований на захист національних інтересів України від впливу Москви, тоді як у європейському законодавстві такі аспекти не враховані. ЄС зосереджується виключно на технічних питаннях. Багато громадських активістів закликали виключити блок про нацбезпеку та впроваджувати лише ті положення, які містяться в європейських директивах.

Але сучасне законодавство ЄС — це законодавство мирного часу. В ньому немає війни, навіть гібридної. Немає агресивного зовнішнього втручання у вибори. Відсутні спроби маніпулювання суспільством. Навіть війна РФ проти України, яка розпочалася ще у 2014-му, нічого принципово не змінила.

І наслідки такої лояльної політики ми бачимо прямо зараз. Це і президентські вибори в Румунії, в яких перемогли алгоритми тік-току. І арешт власника телеграму у Франції за ігнорування запитів правоохоронців. І спроби Маска домогтися відставки прем’єр-міністра у Великої Британії…

Під час виборів у Німеччині Ілон Маск підтримав правих націоналістів з AfD. Він записав велике інтерв’ю з ними, яке активно просувається в його мережі Twitter/X. Експерти з ЄС і Німеччини вважають, що алгоритми платформи сприяють поширенню цього інтерв’ю серед європейських користувачів. Одночасно з цим занижується охоплення інших німецьких партій, які також беруть участь у виборах. І на жоден з цих викликів «мирне» законодавство ЄС відповіді не дає.

Тому я переконаний, що нині не Україна має сліпо впроваджувати «мирне» законодавство ЄС. Це сама Європа має враховувати досвід України у протидії війні. В тому числі війні гібридній, з активним використанням мереж і платформ. І оновлювати своє законодавство, яке б дозволяло в цій війні ефективно боротися, вистояти і перемогти. Наскільки відомо, відповідне законодавство вже розробляється як на рівні ЄС, так і парламентарями окремих країн-членів союзу.

Дискусія навколо Законопроєктів про регулювання платформ, таких як телеграм, повинна продовжуватися саме в цьому ключі, зокрема у співпраці з європейськими партнерами. Коли країна змушена обирати між дослівним впровадженням мирної директиви чи захистом національних інтересів і протидією агресії, вибору фактично немає. Під час війни жодне законодавство не повинно заважати боротися. Саме на цьому необхідно наполягати у будь-яких дискусіях із цього питання.

Микола Княжицький, народний депутат від фракції «Європейська солідарність»

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Евросоюз Соцсети пропаганда Законодавство
Источник материала
loader