Спеців у піхоту. Скандал у Повітряних силахСюжет
Спеців у піхоту. Скандал у Повітряних силахСюжет

Спеців у піхоту. Скандал у Повітряних силахСюжет


З Повітряних сил ЗСУ у 2024 та на початку 2025 років почали масово переводити фахівців у Сухопутні війська для поповнення бойових бригад.

 
У Повітряних силах ЗСУ поскаржилися на переведення вузькопрофільних фахівців до піхоти для поповнення бойових бригад. За даними Української правди, останнє розпорядження головнокомандувача Олександра Сирського про переведення особового складу надійшло до військових частин Повітряних сил 11 січня. Згідно з цим наказом, за словами співрозмовника УП, до Сухопутних військ мають перевести понад 5 тисяч військових.
 
Дефіцит людей
 
Віталій Горжевський, штаб-сержант 114 бригади тактичної авіації, який підлягає переведенню до Сухопутних військ згідно з розпорядженням від 11 січня 2025 року, розповів УП, що служить у 114-й бригаді з 2014 року. Він займається відновленням бойової техніки та підтримкою її у боєздатності, зокрема літаків МіГ-29 та МіГ-29А, які були надані Україні партнерами зі Словаччини та Польщі.
 
“З 2014 року нас відправляли до Сухопутки за власним бажанням, а з 2022-го – добровільно-примусово та масово. Масово почали забирати у 2024 та 2025. Торік із нашої частини забрали 250 осіб. Цього року прийшло розпорядження на 200+ … Я розумію, що потрібно захищати нашу державу, але авіація теж потрібна, це не справа. Її треба постійно підтримувати в бойовій готовності. Є наказ, і потрібно його виконувати”, – розповів військовий.
 
“У нас почали забирати людей до Сухопутки з весни 2024 року. Але зараз це досягло критичного показника – комплектованість наших частин упала приблизно до 50%. Якщо ми виконаємо те розпорядження від 11 числа, яке нам спустили від головкому, укомплектованість частин упаде до 40% . Під час минулої відправки нам говорили, що у нас забирають “неважливих фахівців”. Але зрозумійте: зенітно-ракетний комплекс – це колективна зброя. однією з частин ЗС.
 
Старший технік інженерно-авіаційної служби прикарпатської авіаційної ескадрильї Дмитро Донцов у коментарі виданню Галка заявив, що рішення про переведення авіатехніків у піхоту є знищенням авіації, наголосивши, що для обслуговування одного літака потрібно щонайменше вісім осіб.
 
“Забирають і з керівництва, і із персоналу. Є регламентовані документи, в яких зазначено, скільки людей має працювати з літаком. І якщо ми припустимося помилки на землі, то це життя пілота. А щоб підготувати пілота, потрібні багато років плюс кілька років практики, бойовий досвід”, — зазначив він.
 
У Мережі також поширився відеозвернення авіаційно-технічного персоналу 114 бригади Повітряних сил, який просить розголосу через наказ перевести техніків у піхоту. Там наголосили, що без технічного складу авіація не зможе існувати.
 
Наслідки переводів
 
Масові переводи особового складу можуть критично послабити боєздатність Повітряних сил України, зокрема їхня здатність ефективно виконувати завдання.
 
У грудні видання The Guardian з посиланням на військових у протиповітряній обороні писало, що дефіцит на фронті в Україні став настільки гострим, що Генеральний штаб наказав “і без того виснаженим підрозділам ППО” вивільнити більше людей, щоб відправити їх на фронт як піхота. Одне з джерел відзначило, що це становить ризик для безпеки України і “сягало критичного рівня, коли немає впевненості, що протиповітряна оборона зможе функціонувати належним чином”.
 
Також у виданні наголошується, що деякі з бійців пройшли навчання на Заході та здобули реальні навички, але їх відправляють на фронт як піхотинців без відповідної підготовки.
 
Реакція
 
У Генштабі на скандал відповіли, що гостродефіцитних фахівців інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки до піхотних підрозділів, переводити не планувалося і не планується.
 
За даними Генштабу, Повітряні сили ЗСУ “навпаки нарощують штатну кількість технічного та льотного персоналу”.
 
У повідомленні наголошується, що окремі категорії особового складу Повітряних Сил після попередньої підготовки у навчальних центрах посилюють Сухопутні, Десантно-штурмові війська тощо.
 
“Ситуація на фронті непроста, на багатьох ділянках не вистачає піхотинців. Рішення про посилення сухопутних бригад на передовій за рахунок військовослужбовців із підрозділів інших пологів та видів ЗСУ є вимушеним кроком військового керівництва для зміцнення нашої оборони”, – зазначили у Генштабі.
 
В.о. командувача Повітряних сил генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко заявив, що Повітряні сили поетапно переводять частину особового складу до сухопутних підрозділів для посилення бригад на лінії фронту. Однак це не стосуватиметься фахівців дефіцитних спеціальностей, які необхідні для виконання завдань бойової авіації.
 
Кривоножко також наголосив, що Повітряні сили активно працюють над посиленням підрозділів зенітних ракетних військ, удосконалюють мобільні вогневі групи та підвищують ефективність застосування авіації, і ці зміни триватимуть.
 
Дійшла, в результаті, ця історія і до президента Володимира Зеленського: “Особлива розмова – з командувачем Повітряних сил. Сьогодні було багато різної інформації, обурення та обговорень щодо переводів. Я доручив прояснити все суспільству і не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам виконання бойових завдань – нашої авіації, ППО та мобільних вогневих груп”.
 
 



Теги по теме
Владимир Зеленский
Источник материала
loader