«Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року
«Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року

«Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року

Про що брехали росіяни минулого тижня.

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останній за 2—8 грудня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2024 році читайте тут.

Протягом аналізованого періоду пропагандисти брехали, що в Україні зменшують мобілізаційний вік до 18 років, а ще дописували, буцімто українських біженців із Німеччини «примусово» повертатимуть в Україну.

«Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року - Фото 1

Брехня про зменшення мобілізаційного віку

Російські пропагандистські джерела поширювали інформацію про те, що законопроєкт №10449 нібито допускає можливість зниження мобілізаційного віку до 18 років.

«18-річні українці, які пройшли базовий військовий вишкіл або військову службу, автоматично стануть військовозобов’язаними та їх зможуть відправити на фронт», — пишуть пропагандисти.

Утім, це — брехня. У квітні 2024 року Верховна Рада України ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію №10449. Це передбачає, що з 2025 року у вишах України запровадять обов’язкову базову воєнну підготовку для чоловіків віком від 18 до 25 років. Однак про зниження мобілізаційного віку не йдеться.

Неправда, що українських біженців примусово повертають в Україну

Минулого тижня ще писали про так зване примусове повернення біженців у Німеччині в Україну для «залучення в оборонну сферу». Про це нібито сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль німецькому виданню die Welt. Радник президента зі стратегічних питань Олександр Камишін ніби теж пояснив, що Німеччина й Україна вже уклали такі домовленості.

 «Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року - Фото 2

Скриншот — VoxCheck

Die Welt справді опублікувало новину з заголовком «Прем’єр-міністр хоче повернути українських біженців». У ній процитували Дениса Шмигаля, який сказав, що обговорював технічні деталі повернення українців із канцлером ФРН Олафом Шольцом під час візиту до Берліна.

«Ми домовилися з німецькою стороною та нашим новим міністром національної єдності працювати разом і знаходити рішення, як ми можемо повернути всіх українців якомога швидше», — розповів прем’єр. Однак про примусове повернення українських біженців не йшлося.

Фейк про військових-націоналістів

Російські пропагандистські джерела поширюють фейкове відео американського онлайн-видання Wall Street Journal про те, що першочергово медичну допомогу на фронті отримують українські військові з «націоналістичних батальйонів». Про це нібито повідомив журналіст WSJ Бен Соломон.

 «Мобілізаційний вік в Україні, ймовірно, зменшать до 18 років». Огляд російської дезінформації за 6—12 січня 2025 року - Фото 3

Скриншот — VoxCheck

Але Wall Street Journal не публікував таке відео, а Бен Соломон не робив подібних повідомлень. Тобто російські пропагандисти створили черговий відеофейк із посиланням на відоме надійне медіа задля просування наративів, спрямованих на дискредитацію української армії.

Так, російська пропаганда спекулює на темі непрофесійності ЗСУ та зневажливого ставлення українського командування до солдатів, аби підірвати довіру українців до армії. До того ж пропагандисти демонізують термін «націоналізм» у контексті вибору свідомого шляху українського суспільства. Перш за все, щоб розколоти людей в Україні на табори «своїх» і «чужих.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Соцсети пропаганда
Источник материала
loader
loader