Експерти стверджують, що один відсоток найбагатшого населення планети вичерпав свою долю вуглецю 2025 року лише за 10 його перших днів.
Про це повідомляється в новому звіті британської благодійної організації Oxfam GB, що переймається питаннями несправедливості та бідності. Автори звіту обурені безвідповідальністю надбагатих людей, що використовують приватні літаки, які є «уособленням кліматичної несправедливості».
Щоб стримати глобальне потепління в межах 1,5 °C, одному відсотку найбагатших людей світу потрібно до 2030 року скоротити вуглецеві викиди в атмосферу на 97 відсотків. Але в Oxfam GB прогнозують, що це навряд чи станеться.
«Майбутнє нашої планети висить на волосині, проте найбагатшим особам дозволено вести марнотратний спосіб життя та забруднювати довкілля», – зауважила Кьяра Лігуорі, старша радниця з питань політики кліматичної справедливості Oxfam GB.
«Урядам необхідно припинити потурати найбагатшим забруднювачам та натомість змусити їх платити справедливу частку за той хаос, який вони сіють на нашій планеті», – додала вона.
Хто ці особи та чим вони завинили перед людством?
До одного відсотка найбагатших персон входять 77 мільйонів людей по всьому світу. Це не лише мільярдери та мільйонери, але й ті, хто заробляє понад 140 000 доларів США на рік, розповіло видання Daily Mail.
Згідно зі звітом Oxfam GB, викиди вуглецю внаслідок життєдіяльності надбагатих людей істотно перевищують викиди звичайних людей.
Щорічний вуглецевий бюджет передбачає викиди 2,1 тонни CO2 на душу населення планети. А тим часом багатії на цю норму не зважають: кожен щороку викидає в середньому колосальні 67 тонн CO2. А це означає, що їм потрібно лише 10 днів, щоб витратити свою частку світового річного вуглецевого бюджету.
Експерти Oxfam GB прогнозують, що у 2015-2030 роках один відсоток найбагатших людей світу скоротить шкідливі викиди на душу населення лише на п’ять відсотків, замість необхідних 97%. Як змусити товстосумів бути відповідальними?
Пані Лігуорі заявила, що одним з оптимальних рішень є «значне підвищення податків на предмети розкоші, що забруднюють довкілля, такі як приватні літаки та суперяхти».
Звіт організації був оприлюднений невдовзі після того, як учені з Університету Ліннея у Швеції виявили, що приватні літаки виробили у 2023 році 15,6 млн тонн CO2. А це на 46 відсотків більше, ніж 2019 року.
У 2023 році кожен з пасажирів, що літають найчастіше, був відповідальним за викид в атмосферу 2400 тонн шкідливих речовин: це у 500 разів більше, ніж їх викидає середньостатистична людина.
Того самого року найбагатші власники літаків, як-от співачка Тейлор Свіфт та засновник Amazon Джефф Безос, налітали майже 26 000 годин. Дослідники стверджують: значна частина цих подорожей могла бути здійснена на автомобілі чи іншому виді транспорту, що меншою мірою шкодить екології.