Вчені кажуть, що гігантський об’єкт може спотворити Сонячну систему
Вчені кажуть, що гігантський об’єкт може спотворити Сонячну систему

Вчені кажуть, що гігантський об’єкт може спотворити Сонячну систему

Якби ви досконало дотримувалися кроків у «Посібнику ідіота зі створення сонячної системи», ви б зрештою опинилися перед зіркою, оточеною плоским диском планетарного матеріалу, що обертається відносно акуратними, круговими траєкторіями. Але диск нашої Сонячної системи досить спотворений: орбіти її планет трохи нахилені та більше овальні, ніж круглі. Що ж сталося?

Існує припущення, що на ранніх етапах формування Сонячної системи важкий об’єкт потрапив у її склад, залишивши незабутній відбиток на орбітах планет, перш ніж цей загадковий прибулець знову зник у космічних просторах. Ця гіпотеза була висунута в новому дослідженні фізиків з Університету Торонто Гаретта Брауна і Ганно Райна у співпраці з планетологом Рену Малхотра з Університету Арізони.

Діаграми Сонячної системи

Не обманюйтеся діаграмами – орбіти нашої Сонячної системи далеко не ідеально круглі або плоскі. Навіть за сприятливих галактичних умов, шанси на те, що це могло статися, становлять лише близько 1 до 1 000 – цього недостатньо для остаточного пояснення, але гіпотеза заслуговує на увагу, якщо з’являться підтверджуючі докази.

Сьогодні вже досить зрозуміло, що об’єкти з-за меж нашої Сонячної системи час від часу спрямовуються до Сонця, зазвичай набираючи достатньо швидкості на астрономічних відстанях, щоб знову вирватися в космос. У 2017 році астероїд Оумуамуа проник і покинув нашу Сонячну систему, надавши астрономам ідеальну можливість поміркувати над довгою історією міжзоряних відвідувачів.

Що, якщо щось важче перетнуло нашу Сонячну систему?

Однак присутність Оумуамуа – це лише крапля в озері. А що, якщо через води Сонячної системи пройшов би об’єкт значно масивніший?

Браун, Райн та Малхотра провели розрахунки та дійшли висновку, що об’єкт із масою від 2 до 50 мас Юпітера, що рухається по криволінійній траєкторії навколо Сонця в межах орбіти Урана зі швидкістю, достатньою для втечі, міг би зрушити гігантські планети в орбіти, схожі на ті, які ми бачимо сьогодні.

Читайте також -  Мерехтливі петлі з'являються на Сонці перед тим, як воно спалахне

Уточнивши свої моделі через симуляцію близько 50 000 варіацій, вони виявили, що найкращим поясненням ексцентричних орбіт наших планет є об’єкт із масою трохи більше ніж 8 мас Юпітера, що наближався до нинішньої орбіти Марса зі швидкістю 2,69 км/с. Подальші симуляції показали, що у 2% випадків одна з наших планет могла бути викинута з Сонячної системи протягом наступних 20 мільйонів років. В інших випадках внутрішні планети залишалися на злегка змінених, але все ще гармонійних орбітах.

Рідкісна, але не неможлива подія

Хоча ймовірність такого явища низька – від 1 до 1 000 до 1 до 10 000 – можливості для такого сценарію можуть бути не такими рідкісними, враховуючи, що в Чумацькому Шляху є багато відповідних зоряних скупчень.

«Інакше кажучи, нам не потрібно шукати голку в копиці сіна, щоб знайти підходяще зіткнення», – пишуть автори в дослідженні, яке наразі ще не пройшло рецензування.

З огляду на те, що найближча зірка перебуває на відстані понад 4 світлових років, легко уявити нашу Сонячну систему як відносно ізольовану. Але, як і наша планета, Сонце рухається шляхом, який періодично зближує його з іншими зірками та зоряними скупченнями, а також з холодними темними планетами, які блукають міжзоряним простором.

Що чекає на нашу Сонячну систему?

Що чекає на нашу химерну родину планет у майбутньому – залишається невідомим. Але є невеликий шанс, що одного дня Сонячна система стане ще більш викривленою, ніж зараз. Це дослідження доступне на сервері препринтів arXiv.

Источник материала
loader
loader