«Гітлерівське вітання – це гітлерівське вітання»: якими є реакції на витівку Маска та її наслідки
«Гітлерівське вітання – це гітлерівське вітання»: якими є реакції на витівку Маска та її наслідки

«Гітлерівське вітання – це гітлерівське вітання»: якими є реакції на витівку Маска та її наслідки

«Гітлерівське вітання — це саме гітлерівське вітання», — йдеться в заголовку колонки редактора відділу політики Ленца Якобсена в німецькій газеті Die Zeit.

Автор пише, що коли хтось на політичній сцені, під час політичної промови, перед натовпом, серед якого не бракує ультраправих послідовників, кілька разів витягує праву руку під кутом – він відтворює гітлерівський салют. Виправдання мільярдера на кшталт тих, що мовляв той заново відкрив стародавнє «римське вітання», є лише бажанням прикрасити очевидне.

«Немає потреби в «нібито», «нагадує» чи «суперечливо». Жест говорить сам за себе, він задокументований на відео. Ті, хто хочуть побачити в ньому щось інше, хто не хоче бачити гітлерівське вітання, роблять це на свій страх і ризик. По суті, йдеться про увагу – найбільш суперечливу валюту суспільства. Кожне зображення, відео та звук змагаються за те, щоб бути поміченими кожну секунду дня. Трамп і Маск досягли успіху в цій грі, особливо в перетворенні навіть поганої реклами на свою користь. Це – яскравий тому приклад», — пише Якобсен. 

Автор припускає, що неонацисти та ультраправі екстремісти сприйматимуть витягнуту праву руку як жест солідарності та підтвердження підтримки, тоді як більш помірковані прихильники можуть сприйняти це як перебільшений вияв ентузіазму.

«Тим часом усі інші стоять перед вибором: або ігнорувати порушення табу — ненавмисно сприяючи його нормалізації — або називати це тим, чим воно є, підживлюючи обурення, яке просто робить опонентів більш популярними», – додав Ленц Якобсен.

Колонка супроводжується світлиною, на якій Маск робить жест рукою під час святкування інавгурації президента Трампа в понеділок.

Близький соратник Трампа подякував прихильникам президента США, приклавши долоню до грудей, а потім різко витягнувши праву руку в бік натовпу.

«Я просто хочу сказати спасибі за те, що ви зробили це», – сказав власник SpaceX, X та Tesla, після чого повторив жест.

Цей вчинок Маска викликав широке обурення в понеділок, а законодавці-демократи та інші спостерігачі нагадали про підтримку мільярдером правої політики і теорії змов.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц у вівторок також засудив жест Маска. 

«У нас є свобода слова в Європі і в Німеччині. Кожен може говорити те, що хоче, навіть якщо він мільярдер. Але що ми не сприймаємо, так це підтримку крайніх правих позицій», – сказав Шольц.

Після витівки Маска віцепрем’єрка Іспанії Йоланда Діас заявила, що залишає його соцмережу X.

Сам Маск, активний учасник соціальних мереж і ключовий член найближчого оточення Трампа, висміяв звинувачення у тому, що він виконав нацистське вітання, заявивши, що ті, хто робить такі порівняння, вдаються до «брудних трюків».

Тим часом праві екстремісти та націоналісти у понеділок схвалили дії Маска.

Лідер американського неонацистського угруповання Blood Tribe Кристофер Полхаус перепостив ролик з Маском, написавши: «Мені байдуже, чи була це помилка. Я насолоджуватимуся пролитими з цього приводу слізьми».

«Хайль Трамп!», – такими словами супроводило відео відділення «Гордих хлопців» (Proud Boys) у штаті Огайо.

Група прихильників переваги білої раси White Lives Matter відреагувала у Telegram повідомленням: «Дякую, що (іноді) чуєш нас, Ілоне. Біле Полум’я підніметься знову».

На захист Маска виступила Антидифамаційна ліга (ADL), некомерційна організація, що займається боротьбою з антисемітизмом.

«Схоже, що @elonmusk зробив незграбний жест в момент ентузіазму, а не нацистське вітання, але знову ж таки, ми розуміємо, що люди на межі», — заявили у ADL.

Римський салют — це історичний жест, коли права рука витягнута вгору долонею вниз і з’єднаними разом пальцями.  Він був прийнятий як привітання фашистським режимом Беніто Муссоліні, який нав’язав його використовувати своїм королівським указом 1925 року. Немає суттєвих доказів, які підтверджують твердження Муссоліні та його оточення про те, що це привітання походить із Стародавнього Риму.

Пізніше салют був прийнятий нацистською Німеччиною як знак вірності Адольфу Гітлеру.

Источник материала
loader
loader