Безпекова допомога Україні не підпадає під обмеження указу Трампа про іноземну допомогу; Генсек НАТО задоволений позицією Трампа щодо посилення санкцій проти Росії. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
Указ президента Сполучених Штатів Америки (США) Дональда Трампа про 90-денну зупинку міжнародної підтримки не стосується безпекової допомоги Україні. Це означає, що контракти на виготовлення зброї для України за програмою USAI, оформлені адміністрацією Байдена, залишаються в силі. Як і будь-які залишкові та раніше заплановані постачання зброї зі складів США за програмою PDA, повідомили в Міноборони США.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте привітав попередження від президента США Дональда Трампа, котрий пригрозив Росії додатковими митами і санкціями, якщо та не зупинить війну проти України. Генсек НАТО сподівається, що Європа тепер також активізується із санкціями, аби “задушити російську економіку” та зменшити військову скарбницю РФ. Чиновник зазначив, що Трамп правий, коли каже, що Україна ближче до Європи, також президент США правий у тому, що ця війна є геополітичним конфліктом – і тому Рютте впевнений, що Штати хочуть, аби війна закінчилася “доброю й сильною угодою”.
Президент США Дональд Трамп виявив бажання зустрітися з Володимиром Путіним, щоб скоріше “покласти край” війні Росії проти України. Про це він заявив під час онлайн-спілкування після спеціального звернення на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Трамп також заявив, що зусилля американської сторони для досягнення мирного врегулювання між Україною і РФ “вже реалізовуються”.
В ніч проти 23 січня російські військові обстріляли Запоріжжя ракетами та дронами. За словами президента, це були удари по житлових кварталах та інфраструктурі. Президент наголосив, що повсякденний терор Росії проти України заслуговує на щораз більший тиск на Москву.
В результаті російської ракетно-дронової атаки на Запоріжжя одна людина загинула, 52 – отримали поранення. Серед постраждалих 2-місячний хлопчик. Також зазнали поранень співробітники ДСНС та робітники обленерго, які ліквідовували на об’єкті інфраструктури наслідки нічної атаки ворога.
Російські війська вдарили по Краматорську керованою авіабомбою. Влучання боєприпасу сталося поряд з проїзною частиною. Пошкоджень зазнавала інфраструктура – зруйновано опори ліній електропередач, комунікації вуличного освітлення та інтернету, повітряний газогін та один автомобіль.
Під час штурму позицій українських військ на Донеччині окупанти захопили в полон шістьох військовослужбовців Сил оборони України та у подальшому розстріляли. На відео окупанти зафіксували власний злочин – розстріл у спину шістьох українських воїнів, які потрапили у полон. Відео обривається, коли на землі лежить сьомий воїн, його доля невідома. Розстріл кожного із тих, хто потрапив у полон відбувається на очах в інших побратимів. Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що надішле інформацію про цей злочин в ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ).
Головне управління розвідки та міністерство закордонних справ евакуювали українських моряків, звільнених із полону хуситів. Це – троє членів екіпажу вантажного судна Galaxy Leader. Операція з порятунку громадян України відбулась за всебічної підтримки та допомоги Королівського Офісу Султанату Оман. У полон до єменських хуситів наші моряки потрапили в Червоному морі 19 листопада 2023 року.
НАБУ та САП оголосили про підозру Юрію Кормишкіну, чоловікові народної депутатки з Миколаєва – Ірини Кормишкіної. Його підозрюють у легалізації майна, яке, за даними слідства, дружина набула незаконно, а також у недекларуванні цього майна. За інформацією слідчих органів, у 2021-2022 роках нардепка отримала у власність суму у понад 20 мільйонів гривень. Ця сума значно перевищує її офіційні доходи. Надалі частину цих коштів вона передала у позику своєму чоловікові, який придбав на них будинок в Одеській області.
З огляду на безпекові ризики та складну ситуацію на ринку праці, НБУ знизив прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік – до 3,6%. Водночас базовий сценарій прогнозу НБУ, як і раніше, передбачає поступове повернення економіки до нормальних умов функціонування. Відповідно у 2026-2027 роках очікується помірне прискорення економічного зростання – до близько 4%. Регулятор назвав у якості стримувальних факторів для зростання економіки подальші наслідки війни, що негативно позначилися на дефіциті робочої сили та нестачі виробничого капіталу.
В Україні за 2024 рік сталося 25 781 ДТП, в яких загинуло 3202 особи та травмовано 32 023 людини. Загалом було 4563 ДТП із загиблими та/або травмованими дітьми, у яких 180 дітей загинуло та 5225 дітей травмовано. ДТП були спричинені порушення правил маневрування, порушення правил проїзду перехресть.
Тенденція до зростання використання сонячної енергії охопила всі країни ЄС. Сонце та вітер задовольнили 29% попиту на електроенергію в ЄС, газ забезпечив 15,7%, а вугілля – 9,8%. Атомна енергетика становила 23,7% від загального виробництва електроенергії, гідроенергетика – 13,2%.
Американська кіноакадемія оголосила номінантів на 97-му премію Оскар. Урочиста церемонія оголошення відбулась у театрі Семьюела Голдвіна у Лос-Анджелесі. Імена номінантів назвали актор, ведучий, комік і подкастер Боуен Янг, знайомий американський глядачам по вечірньому шоу Saturday Night Live, а також фільму Whicked: Чародійка, та Рейчелл Сеннотт (Довгоочікуваний світанок, серіал Кумир). Найбільшу кількість номінацій отримала сатиричний мюзикл Емілія Перес Жака Одіяра – 13. У номінації Найкращий документальний повнометражний фільм втретє поспіль потрапляє український фільм. У 2025 році це стрічка Порцелянова війна режисерів Бернардо Белломо і Слави Леонтьєва, створена у ко-продукції США, України та Австралії. Фільм розповідає про українських митців, які залишаються у Харкові на початку повномасштабного вторгення і прикрашають руїни маленькими порцеляновими статуетками.