Як повідомляє кореспондент Укрінформу, після їх відставки у суді залишилося лише 11 суддів у той час, як має бути 18.
З огляду на таку ситуацію не буде кворуму для проведення засідань Великої Палати, для чого необхідна присутність 12 суддів, а для ухвалення рішення – голоси щонайменше 10 суддів.
Ускладниться робота і сенатів КС, які розглядають конституційні скарги. Зокрема, не працюватиме Другий сенат, де залишиться п’ять суддів із необхідних шести, продовжуватиме роботу лише Перший сенат.
Оскільки у КС немає ні голови, ні заступника, надалі обов’язки голови суду виконуватиме Олександр Петришин, як старший за віком суддя.
Усі троє суддів – Віктор Кривенко, Володимир Мойсик і Віктор Колісник – були останніми суддями, які 27 січня 2016 року склали присягу іще у Верховній Раді. Після внесення змін до Основного Закону у 2016 році тепер судді складають присягу безпосередньо у Конституційному суді.
Згідно із законом “Про Конституційний суд України”, у разі відставки суддя отримує довічне щомісячне грошове утримання у розмірі 50 відсотків винагороди судді КС.
Добором суддів до КСзаймається Дорадча група експертів (ДГЕ), яка покликана оцінити моральні якості і рівень компетентності у сфері права кандидатів від суб’єктів призначення – Верховної Ради, президента і З’їзду суддів України.
Укрінформ звернувся до ДГЕ за коментарем про хід конкурсного відбору на посади суддів КС. В отриманій відповіді йдеться, що тривають три конкурсні відбори від субʼєктів призначення суддів КС – Верховної Ради, Зʼїзду суддів і президента. Зокрема, 14 січня ДГЕ почала проводити співбесіди з кандидатами на 5 посад суддів КС – на 2 посади від парламенту і 3 - від президента.
Зазначається, що ДГЕ планує закінчити оцінювання групи кандидатів від парламенту та президента в другій половині лютого.
Надалі, за результатами оцінювання моральних якостей та професійної компетентності кандидатів, ДГЕ передасть рейтингові списки кандидатів суб'єктам призначення - ВР, президенту і З’їзду суддів для ухвалення фінальних рішень.
Також у ДГЕ очікують на рішення Ради суддів про допуск кандидатів до участі в конкурсі на дві посади суддів КС від З'їзду суддів. Прийом документів кандидатів у цьому конкурсі завершився 9 січня поточного року. Після отримання всіх документів ДГЕ почне оцінювати їхні моральні якості.
У КС відсутній голова з початку 2021 року, коли президент Володимир Зеленський своїм указом звільнив тодішнього очільника суду Олександра Тупицького. Згодом Касаційний адмінсуд у складі ВС задовольнив позов Тупицького до президента, визнав протиправним та скасував указ. Водночас Офіс Президента подав апеляційну скаргу на це рішення.
Тупицький так і не повернувся до виконання своїх обов’язків. 15 травня 2022 року у нього закінчилися повноваження судді. ДБР розслідує відносно Тупицького низку кримінальних справ, зокрема через незаконний перетин кордону.
Після відсторонення Тупицького обов’язки голови КС виконував тодішній заступник очільника голови КС Сергій Головатий. У травні 2024 року у нього закінчилися повноваження судді у зв’язку з досягненням ним 70-річного віку. З того часу обов’язки голови суду виконував Віктор Кривенко, як найстарший за віком суддя.