Про це на пресконференції в Укрінформі розповіла режисерка фільму Марія Кондакова.
«Таке сходження показує, доказує, що ліміти можуть існувати тільки в голові, навіть якщо є деякі фізичні ліміти. І це довели герої фільму. «Друге дихання» це перший документальний український фільм з часів повномасштабного вторгнення, який відкриває іншу сторону обличчя наших воїнів, героїв, які мають гору цінностей і знають, як рухати гори, разом в єдності досягати вершин, які не під силу звичайній людині. Фільм «Друге дихання» є частиною великого руху, який, я сподіваюсь, буде охоплювати весь світ. І він вже має розголос у Франції та в інших країнах, ще до того, як фільм вийшов. Про цей проєкт чують завдяки нашим героям», - сказала Кондакова.
Героями проєкту «Друге дихання», які піднялись на пік Кіліманджаро, стали Ольга «Висота» Єгорова – військовослужбовиця "Surma Team" («Птахи Мадяра»), Роман «Добряк» Колесник – боєць Третьої окремої штурмової бригади, Владислав «Шатя» Шатіло – військовослужбовець Державної прикордонної служби України, Михайло «Грізлі» Матвіїв та Олександр «Рагнар» Міхов – бійці Окремого загону спеціального призначення «Омега».
Зйомки фільму тривали весь час сходження експедиції і відбували навіть на висоті 6 тисяч метрів. Оператором фільму став Сергій Михальчук, який був головним оператором фільмів «Довбуш», «Поводир», «Дике поле».
У стрічку ввійшли також інтервʼю з героями експедиції, з членами їх родин, архівні матеріали про учасників експедиції, їх службу.
Презентація стрічки відбудеться восени, фільм вийде в прокат як на українських екранах, так і за кордоном.
Як розповіли на пресконференції герої проєкту, підготовка до сходження зайняла 4 місяці, під час яких були як фізичні навантаження, тестування протезів на складній місцевості, тренувальні збори в Карпатах, так і консультації досвічених альпіністів, мандрівників.
Як розповів на пресконференції учасник експедиції Олександр Міхов, до поранення у нього був досвід сходження на гори, зокрема, на Говерлу. Роман Колесник за декілька днів до вильоту в експедицію піднявся на Говерлу, щоб акліматизуватися. Як сказав захисник, це йому допомогло з тим, що під час сходження в нього не боліла голова. У Ольги Єгорової, за її словами, досвіду походу в гори до цієї експедиції не було.
Експедиція тривала 6 днів: 4 дні підйому та 2 дні спуску. Підйом відбувався поступово, із зупинками у адаптаційних таборах на різних висотах, щоб мінімізувати симптоми гірської хвороби, яка виникає через перепади тиску, розріджене повітря та фізичне навантаження.
Як повідомив продюсер проєкту Олександр Педан, ще одним результатом проєкту «Друге дихання» стало рішення про створення благодійного фонду, який буде реалізовувати для ветеранів та військових на протезах різноманітні активності, у тому числі походи в гори.
«Проєкт «Друге дихання» став каталізатором великого руху. Ми зрозуміли, що це тільки приверне увагу до величезної проблеми, а ця проблема в нас на декілька десятиліть. І тому ми вирішили оголосити про створення благодійного фонду «Друге дихання», який буде займатися реабілітацією військових та ветеранів після поранень через активний стиль життя», - сказав Педан.
Ініціатором проєкту став американець українського походження, засновник благодійного фонду «Якщо не зараз, то коли" Геннадій Газін, який фінансує проєкт “Друге дихання».
Також експедицією ветеранів на Кіліманджаро зацікавився експерт Національного реєстру Книги рекордів України Віталій Зорін, який був присутній на пресконференції та зафіксував рекорд.
«На Кіліманджаро в 2015 році зайшла група ветеранів війн в Афганістані, Іраку та В'єтнамі, але їх було троє. Тож хлопці та дівчата, у вас світове досягнення. Вітаю!» - сказав Зорін.
Під час пресконференції учасникам сходження на Кіліманджаро були вручені знаки народної пошани від ВТО "Орден".
Як повідомляв Укрінформ, троє військових із Буковини, які на війні втратили кінцівки і пересуваються на протезах, змогли самостійно піднятися першого грудня на найвищу точку України - гору Говерлу.