Що таке ПК зі штучним інтелектом: топ радикальних відмінностей від звичайного ПК
Що таке ПК зі штучним інтелектом: топ радикальних відмінностей від звичайного ПК

Що таке ПК зі штучним інтелектом: топ радикальних відмінностей від звичайного ПК

Про ПК зі штучним інтелектом говорять дуже багато. Виробники та користувачі мають на ці девайси великі плани. За прогнозами Gartner, вже у 2025 році частка ПК з ШІ у загальному числі проданих ПК складе 43%. Нумо розбиратися, в чому ж насправді різниця між звичайним ПК та ПК з ШІ, якщо до ChatGPT начебто і так має доступ будь-який з ПК з інтернетом.

Що таке ПК зі штучним інтелектом

Gartner каже, що ПК зі штучним інтелектом – це ПК із вбудованим нейронним процесором (NPU). Тобто ПК, який дозволяє алгоритму ШІ працювати локально на пристрої, не звертаючись до хмарних сервісів.

Локальний ШІ фактично перетворює компʼютер на особистого помічника, який проводить всі операції персоналізовано та безпечно. Розширення функцій і зручніша робота логічно ведуть до збільшення попиту на такі ПК з ШІ на ринку: 60% ПК матимуть підтримку ШІ до 2027 року.

Наростаючі темпи розвитку ШІ привели до потреби у точних показниках продуктивності для оцінки hardware. Так зʼявились TOPS (Trillions of Operations Per Second, трильйони операцій на секунду) та TeraFLOPS (Tera Floating Point Operations per Second, операцій з рухомою комою на секунду) — ви неодноразово побачите ці абревіатури в статтях про ПК з ШІ. Вони стали ключовими орієнтирами для розуміння та порівняння можливостей графічних процесорів, NPU та AI-прискорювачів.

Універсального визначення, яким має бути оптимальний TOPS — немає, все залежатиме від ваших задач до ШІ (де “операції” — це додавання та множення). Microsoft визначають цю “планку” в 40 TOPS. До прикладу, в презентованому на CES 2025 ThinkPAD X9 від Lenovo, ця кількість складає 118 TOPS.

В чому ж основні особливості ПК з ШІ у порівнянні із звичайними?

Персональний ШІ для локальної бази знань. За допомогою ШІ-асистента власні файли користувача можна завантажити на ПК як особисту базу знань, щоби потім шукати по ній, ставити конкретні запитання, отримувати ключові відомості. AI-помічник часто підтримує взаємодію природною мовою, тобто дозволяє швидко шукати в документах пристрою і локальних зображеннях, створювати текстові підсумки на основі запитів “простими словами”.

Так, наприклад, можна отримати відповідь на робоче запитання, зробити короткий огляд проєкту тощо. Персональна база знань зберігає всі особисті дані локально на пристрої, тож вони захищені надійним алгоритмом безпеки. Ті, хто переживав за конфіденційність інформації, працюючи з відкритими ШІ-помічниками — можуть забути про цю пересторогу.

Безпечна робота з хмарою. Окрім локальної функції ШІ, користувачі зазвичай мають доступ до хмарних сервісів ШІ, якщо того потребує задача. У цьому випадку користувачі мають повний контроль над тим, які дані використовує хмарний сервіс, і дають пряму згоду щоразу, коли сервіс звертається по дані. Така міра часто важлива для робочих документів, коли ми не хочемо, щоби загальнодоступна мовна модель навчалася на них.

Підлаштування під фізичні потреби. Ноутбук з ШІ можна не налаштовувати вручну залежно від освітлення, часу доби або рівня втоми, а попросити налаштуватися за допомогою підказок природною мовою – наприклад, відрегулювати регулювати яскравість дисплея, або увімкнути режим догляду за очима, коли людина довго працює чи навчається.

Інтеграція з іншими пристроями з ШІ. Пристрої з ШІ можна об'єднувати в єдині системи для зручної особистої чи спільної роботи. Від дрібниць — прикладом, ШІ-мишки зі спеціальною кнопкою виклику ШІ-асистента, – до крупніших речей: основний пристрій на ШІ – ноутбук, – можна з'єднувати в єдину систему з іншими девайсами – приладами розумного будинку, іншими ноутбуками в сімʼї тощо.

Безпека та конфіденційність. ПК з ШІ використовує локальну велику мовну модель (LLM), у випадку з Lenovo – побудовану на Llama 3 від Meta. Такий ПК взаємодіє в режимі реального часу з персональною базою знань користувача, не покладаючись на хмарну обробку, тобто повністю локально на компʼютері. Це забезпечує конфіденційність даних, оскільки всі взаємодії зберігаються локально. Пріоритет на безпеці завжди визначатиме конкурентні переваги на ринку, адже немає нічого, за що користувачі турбувались би більше. Тому в наших девайсах і рішеннях, зокрема Lenovo AI Now, ми також робимо фокус на конфіденційності. Завдяки цьому, програма стала першою, що отримала діамантовий рейтинг UL Solutions AI Model Transparency Benchmark та UL Verified Mark for AI Model Transparency.

Чи варто використовувати ПК з ШІ вже зараз?

Персонального ШІ-асистента можна використовувати для автоматизації та спрощення різних завдань, від керування документами та пристроями до створення контенту чи резюме зустрічі. На відміну від відкритих ШІ-асистентів, локальний працює з персональними документами й базами знань. Тому відповіді від помічника будуть набагато більш персоналізованими. Умовно, якщо спитати загальнодоступну ШІ-модель, як побудувати бізнес-план — ви отримаєте суміш настанов великих стратегів, порад від корпорацій, розмитих рекомендацій, які можуть навіть не відповідати вашим реаліям. Якщо попросити побудувати той самий план на основі ваших нотаток, календарів, таблиць на ПК — з цим набагато швидше буде працювати. Крім того, тепер можна не переживати, що дані цих записів будуть використані для навчання загальнодоступного ШІ-сервісу. Всі плюси вказують на те, що ми станемо свідками повного переходу на ПК з ШІ.

Источник материала
loader
loader