![Новий безпечний конфайнмент мав захистити населення від радіоактивного пилу - експертка](https://thumbor.my.ua/pUuUbOTP-48z2FO6g6Syi9eT3Ko=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F81f600d1e48e6e1ebfc9efed8237fe6c.jpg)
Новий безпечний конфайнмент мав захистити населення від радіоактивного пилу - експертка
Про це в коментарі Укрінформу розповіла радіобіологиня старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.
«Ми очікуємо, що в будь-який момент може впасти одна з трьох основних опорних балок і підніметься радіоактивний пил. Власне, конфайнмент і мав утримати той пил всередині, коли це зрештою станеться», - пояснила науковиця.
За словами Паренюк, технічно арка розрахована саме на це, а не на удари зовні. В самому НБК підтримувався тиск нижчий, ніж у навколишньому середовищі. Це потрібно, щоб у разі розгерметизації повітря всмоктувалося всередину із зовнішнього середовища, а викиду назовні не відбулося.
«Думаю, в перший момент після удару так і сталось, і через це було пошкоджено певні структури всередині саркофагу, бо вогонь затягнуло всередину. Але такі події можуть прискорити, спровокувати руйнування балок старого «Укриття»», - зазначила Паренюк.
Експертка розповіла, що свого часу радянський об’єкт «Укриття» побудували шляхом скидання балок з гелікоптерів на зруйнований реактор, оскільки сильний потік нейтронів не дозволяв наблизитися до місця аварії.
«Балки закидали так, що нині там вся конструкція тримається на гравітації і чесному слові. Конфайнментбудували біля саркофага, а потім насунули його по рейках, щоб прикрити зверху. Якщо пошкодження просто над «Укриттям», залатати діру буде надскладно, бо потік нейтронів все ще б’є вгору і люди не зможуть працювати: надто небезпечно для здоров’я», - сказала Паренюк.
На її думку, в будь-якому разі споруда вже не може виконувати свою основну функцію (підтримування всередині тиску нижчого, ніж у навколишньому середовищі), тож попереду складне планування відновлення конфайнменту.
«Наразі ситуація контрольована, наш інститут веде моніторинг – емісії радіонуклідів не відбулося. Але це не нормально для споруди», - пояснила науковиця.
Як повідомлялося, у ніч проти 14 лютого внаслідок повітряної атаки РФ відбулося пряме влучанняударного дрона в захисну оболонку арки Нового безпечного конфайнменту об’єкта «Укриття» над 4-м енергоблоком на Чорнобильській АЕС. Внаслідок удару і пожежі пошкоджено цілісність зовнішньої оболонки НБК та обладнання в гаражі технічного обслуговування кранів.
"Укриття" (також відоме як "Саркофаг") - ізоляційна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС, побудована після вибуху реактора 4-го енергоблоку.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)