Вирішальне слово у процесі розширення ЄС належить країнам-членам - єврокомісарка Кос
Вирішальне слово у процесі розширення ЄС належить країнам-членам - єврокомісарка Кос

Вирішальне слово у процесі розширення ЄС належить країнам-членам - єврокомісарка Кос

У процесі розширення ЄС геополітичний аспект відіграє велику роль, водночас вирішальне слово належить країнам-членам Євроспільноти.

Про це заявила єврокомісарка з розширення Марта Кос під час панельної дискусії в межах Мюнхенської конференції з безпеки, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми вже прискорюємо процес розширення, особливо з Україною, ми рухаємося у 2-3 рази швидше, ніж це було раніше. Але потрібно розрізняти технічну частину процесу і політичну. У контексті технічної складової ми могли б завершити процес із Чорногорією і Албанією до кінця 2026 або 2027 року. Але є й політична частина, що означає, що жоден такий важливий крок не може бути зроблений без згоди країн-членів», - підкреслила Кос.

Вона зауважила, що російська війна проти України, заявки на членство від України, Молдови й Грузії надали поштовху процесу розширення. Та, попри сильніший вплив геополітики, процес грунтується на досягненнях в економічному і демократичному розвитку кожної із країн-кандидатів.

При цьому ЄС намагається бути посередником та допомагати країнам-кандидатам у вирішенні двосторонніх проблем, наприклад у відносинах між Північною Македонією і Болгарією, оскільки це ускладнює і гальмує процес розширення ЄС.

«Ми готові надати допомогу, але ці двосторонні питання будуть виникати знову й знову. Моє бачення - ми маємо допомагати у вирішенні цих суперечностей поза межами процесу розширення. Це непросто. Але зараз треба йти вперед, і не лише з Північною Македонією, а й з Боснією, у діалозі між Белградом і Приштиною. Коли, якщо не зараз?» - зазначила єврокомісарка.

За її словами, нині, в умовах зростання геополітичної напруги, розширення ЄС відповідає інтересам як країн-кандидатів, так і самого Євросоюзу, який вже проводить внутрішні перетворення для підвищення інституційної готовності до прийняття нових членів.

«Ми проводимо процес возз’єднання Європи... не лише тому, що країни-кандидати хочуть приєднатися до нас, а й тому, що ми хотіли б, щоб вони стали частиною Європейського Союзу і разом з нами повернулися до миру й безпеки», - сказала Кос.

Вона зауважила, що ЄС створювався як економічний проєкт, але наразі дедалі більшу роль відіграють зусилля зі збереження миру, свободи, безпеки й добробуту для всієї Європи. Здатність ЄС адаптуватися до нових викликів часу є ще одним свідченням його сили.

«Коли ми говоримо про гарантії безпеки, саме розширення ЄС може бути найважливішим політичним елементом таких гарантій. Сильний ЄС - це одна з причин, чому країни-кандидати хотіли б приєднатися до Європейського Союзу», - наголосила єврокомісарка.

Як повідомлялося, у Мюнхені 14-16 лютого проходить щорічна безпекова конференція за участю світових лідерів та політиків, представників наукових кіл та громадськості.

Фото: Katja Kodba/STA

Теги по теме
Евросоюз
Источник материала
loader
loader