Дмитро Кулеба: ЄС має два «козирі» для зменшення залежності від США і зміцнення власної безпеки
Дмитро Кулеба: ЄС має два «козирі» для зменшення залежності від США і зміцнення власної безпеки

Дмитро Кулеба: ЄС має два «козирі» для зменшення залежності від США і зміцнення власної безпеки

Євросоюз має задіяти свої виробничі потужності та ресурси для забезпечення постачання зброї Україні і скористатися українськими рідкісноземельними мінералами для економічного зростання, що дозволить зменшити залежність від США та зміцнити власну безпеку.

Таку думку висловив колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю «BBC News Україна», передає Укрінформ.

«Зараз насправді в руках Європейського Союзу перебувають дві ключові сили. Перша – це виробництво зброї. Друга – вже всім вуха прозуділа, це ці рідкісноземельні мінерали чи матеріали, їх по-різному називають», - сказав Кулеба.

Він зауважив, що наразі президент Трамп, умовно кажучи, говорить Україні, що без американської зброї і макрофінансової підтримки вона не виживе, тому їй треба йти на поступки, а заодно віддати СШАсвої рідкісноземельні ресурси, щоб він мав мотивацію давати зброю і макрофінансову підтримку.

У цьому контексті ексміністр нагадав, що ще в липні 2021 року Європейський Союз і Україна започаткували стратегічне партнерство щодо українських рідкісноземельних мінералів – «того самого літію, графіту і таке інше».

«Тобто з 2021 року Європа сказала, що Україна є частиною Європи, і ці ресурси стануть джерелом європейського економічного зростання. А зараз американці кажуть: секундочку, а ми вважаємо, що ці ресурси мають стати джерелом американського економічного зростання. То європейці зараз мали б вийти і сказати: шановні, ці ресурси знаходяться в Європі, вони мають залишитися в Європі, і тому ми робимо Україні ось таку пропозицію», - зазначив дипломат.

Він додав, що тоді в України з'явиться альтернатива і простір для маневру, а європейці збережуть за собою право і можливість використати ці ресурси для власного зміцнення.

«І друге – зброя. В Європейському Союзі є величезні заводські потужності по виробництву зброї. Rheinmetall в Німеччині, Leonardo в Італії, Nexter у Франції. У Фінляндії, в нордичних країнах, у Великій Британії виробляється купа зброї», - акцентував ексміністр.

Водночас він констатував, що уряди європейських країн і Європейська комісія не інвестують у виробництво зброї в достатніх обсягах, хоча у Європейського Союзу є для цього «всі стратегії, всі рішення».

«Їм просто потрібно залізти в кишеню і викласти гроші, щоб вкласти їх у власне виробництво, в свою власну економіку, і частину – в українську оборонну промисловість. І все. Через шість місяців вони вийдуть на нормальні виробничі потужності, і у нас буде стабільне постачання зброї. Може, не в тому обсязі, як американці постачали, але достатньо для того, щоб тримати фронт», - вважає Кулеба.

На його думку, якщо Європа піде цим шляхом, вона виб’є з рук Трампа два його ключові важелі, зміцнить себе, і вийде «вже абсолютно нова гра».

Як повідомляв Укрінформ, минулого тижня офіційні представники США під час зустрічі міністрів оборони НАТО та в ході Мюнхенської безпекової конференції закликали Європу значно збільшити витрати на оборону та взяти на себе відповідальність за власну безпеку, у тому числі – за гарантії безпеки для України.

За підсумками дискусії у Мюнхені, в Парижі відбулася надзвичайна неформальна зустріч лідерів європейських країн й вищих керівників ЄС та НАТО, які обговорили продовження підтримки України й шляхи для зміцнення європейської безпеки.

Фото: МЗС

Теги по теме
Украина США Евросоюз Дмитрий Кулеба
Источник материала
loader
loader