В Україні припинили використання технології мобільного зв’язку CDMA-800
В Україні припинили використання технології мобільного зв’язку CDMA-800

В Україні припинили використання технології мобільного зв’язку CDMA-800

Від 1 січня 2025 року в Україні офіційно припинили використання радіотехнології «Цифровий стільниковий радіозв’язок CDMA-800», що завершило майже 30-річну добу її застосування в галузі мобільного зв’язку. Про це йдеться в матеріалі генерального директора Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Володимира Корсуна на офіційному вебпорталі установи.

Історія технології CDMA в Україні розпочалася 1996 року з надання першої ліцензії на використання частот. Варто зазначити, що перші ліцензії на використання частот для технологій GSM-900 і CDMA-800 було надано майже одночасно (1995 і 1996 роки відповідно). За словами Володимира Корсуна, за тодішнього консервативного розподілу частот майже весь діапазон 900 МГц був зайнятий засобами повітряної радіонавігаційної служби, тому технологія CDMA-800 стала альтернативою до GSM. Упродовж усього періоду її використання в країні діяло до 18 регіональних операторів, що було зумовлено вагомими технологічними перевагами системи.

Технологія CDMA мала низку унікальних особливостей, які забезпечували їй конкурентні переваги. З-поміж них – висока захищеність від прослуховування завдяки розподілу інформації широким спектром, більша місткість мереж через ефективне повторне використання частотних каналів, можливість територіального рознесення базових станцій та екологічна безпека завдяки нижчим потужностям випромінювання. Додатковою перевагою був так званий «м’який хендовер» – перехід між стільниками без помітного погіршення якості зв’язку.

У 2000-х роках система зазнала подальшого розвитку, сягнувши швидкості передавання даних до 3,1 Мбіт/с у прямому каналі та до 1,8 Мбіт/с у зворотному, що відповідало вимогам технології 3G. Остання модернізація системи (Rev. B) уможливила об’єднання до 15 частотних каналів і досягнення швидкості до 73 Мбіт/с у прямому та 27 Мбіт/с у зворотному каналах.

Ситуація почала змінюватися 2015 року, коли мобільні оператори України здобули ліцензії на використання частот для технології 3G UMTS у діапазоні 2 ГГц. Це спричинило посилення конкуренції на ринку широкосмугового доступу й започаткувало процес перерозподілу смуг частот у діапазоні 900 МГц.

Додаткові труднощі виникли через появу завад для мереж GSM у сусідніх смугах частот біля частоти 880 МГц і претензії від сусідніх країн щодо завад від мереж CDMA-800 у прикордонних районах. Для розв’язання цих проблем було укладено координаційні угоди, які суттєво обмежили потужність базових станцій CDMA-800. Упродовж 2019-2020 років УДЦР здійснив спеціальне дослідження та розробив технічні вимоги для забезпечення роботи обох радіотехнологій без завад, зокрема щодо створення захисного частотного проміжку й обмеження рівнів небажаних випромінювань.

Попри припинення використання CDMA-800 у мобільному зв’язку, саму технологію CDMA й далі застосовують в інших сферах, зокрема в Глобальній навігаційній системі GPS і мережах малопотужних застосувань, що засвідчує її технологічну цінність і пристосовність до сучасних потреб.

Источник материала
loader
loader