Змішані ліси зберігають більше вуглецю
Змішані ліси зберігають більше вуглецю

Змішані ліси зберігають більше вуглецю

Ліси мають важливе значення для поглинання вуглецю, процесу, який сповільнює темпи глобального потепління. Але коли справа доходить до здатності накопичувати вуглець, не всі ліси однакові. Недавнє дослідження показало, що змішані ліси з декількома різними видами дерев поглинають набагато більше вуглецю, ніж ті, в яких присутній лише один вид дерев. Дослідження, проведене дослідниками з Університету Фрайбурга, пропонує переконливі докази того, що змішані ліси ефективніше поглинають вуглець і, таким чином, є ключовою зброєю в боротьбі зі зміною клімату.

Експеримент із різноманітністю тропічних дерев

Дослідження було зосереджено на даних експерименту Sardinilla в Панамі, який був створений у 2001 році та є найтривалішим у світі експериментом із різноманітності тропічних дерев. Спочатку пасовища були засаджені деревами. Сьогодні ріст лісу можна порівняти на ділянках, на яких були посаджені один, два, три чи п’ять різних місцевих видів дерев. Тепер ліси стали більш зрілими, і вчені можуть досліджувати довгострокові тенденції. Дослідники розглянули численні запаси вуглецю на ділянках, такі як вуглець у біомасі дерев, листя та мінеральному ґрунті.

Різноманітність дерев сприяє накопиченню вуглецю

Експерти виявили, що ліси з п’ятьма видами дерев мають значно більші надземні запаси вуглецю, ніж ліси з одним видом. Змішані ліси вловлюють на 57% більше вуглецю в біомасі дерев порівняно з монокультурами. Це підтверджує, що посадка різних порід дерев сприяє збільшенню накопичень вуглецю. Проте підземні запаси та потоки вуглецю залишалися подібними, незалежно від різноманітності видів.

Пружний карбоновий поглинач

Переваги різноманітності дерев не зникають з часом. Насправді вони стали сильнішими, навіть коли ліси зіткнулися з екстремальними погодними явищами. Період дослідження включав сильну посуху та ураган, спричинені Ель-Ніньо, але змішані ліси продовжували перевершувати ліси, що складаються з монокультур. Перший автор дослідження Доктор Флоріан Шнабель є лісовим науковцем на факультеті навколишнього середовища та природних ресурсів Університету Фрайбурга.

«Це важливо, оскільки в умовах зміни клімату довгостроковий вуглецевий баланс лісів значною мірою залежатиме від їх стійкості до збурень. Різноманітні ліси виявляють більшу екологічну стабільність, і ризик того, що накопичений вуглець буде викинутий назад в атмосферу, нижчий, ніж у монокультурах», – сказав д-р Шнабель.

Змішані ліси та вплив на клімат

Результати дослідження свідчать про те, що проекти лісовідновлення повинні віддавати перевагу лісам змішаних порід над монокультурами, щоб максимізувати поглинання вуглецю. Однак дослідники застерігають від переоцінки кліматичних переваг висадки нових лісів. Доктор Кетрін Потвін з Університету Макгілла в Канаді очолювала експеримент Sardinilla до 2024 року та допомогла розпочати дослідження.

Читайте також -  Нові дослідження показують дивовижний зв'язок впливу Сонця на землетруси

«Середньорічне чисте поглинання CO2  висадженими лісами становило 5,7 тонни CO еквівалента на гектар на рік. Таким чином, для компенсації викидів від одного рейсу в один бік між Франкфуртом і Панамою-Сіті знадобиться однорічний ріст дерев на 11 га цього типу лісу», – зазначив доктор Потвін.

Охоплення лісового розмаїття

Дослідження сприяє зростанню колекції доказів того, що різноманіття видів є ключовим фактором стійкості до зміни клімату. Змішані ліси не тільки поглинають більше вуглецю, але й зберігають його стабільніше навіть у разі екстремальних погодних явищ.

Коли уряди та інституції починають інвестувати в стратегії пом’якшення клімату, висаджуючи дерева, видове різноманіття є ключовим фактором, який робить вплив експоненціально сильнішим. Створюючи різноманітні ліси, ми можемо вирощувати ландшафти, які мають більший потенціал поглинання вуглецю, протистоять екологічному стресу та забезпечують довгострокову віддачу екосистемам і майбутнім поколінням.

Додаткові переваги різноманітних лісів

Крім накопичення вуглецю, змішані ліси пропонують важливі екологічні переваги. Вони сприяють збереженню біорізноманіття, забезпечують дику природу їжею та притулком, а також покращують умови для запилювачів, агентів розсіювання насіння та природного придушення шкідників. Ці взаємодії покращують здоров’я та стійкість лісу. Багатовидові ліси також більш стійкі проти хвороб і шкідників, на відміну від монокультур, де всі особини можуть піддатися одному і тому ж зараженню шкідниками, що призводить до великих фінансових втрат. Зменшуючи цей ризик, змішані ліси зберігають довгострокову стабільність навіть за мінливих умов.

Крім того, різноманітні ліси допомагають регулювати воду, таким чином підтримуючи рівень вологості ґрунту, запобігаючи ерозії ґрунту та стабілізуючи середовище. Їхнє коріння запобігає зсувам і захищає системи прісної води, які життєво важливі для громад. Пріоритетне видове різноманіття може призвести до більш стійких лісів, які захищатимуть як навколишнє середовище, так і добробут людей. Повні результати дослідження були опубліковані в журналі Global Change Biology.

Источник материала
loader
loader