/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2F1862e71d90b4b74b75bc61adb62e7628.jpg)
Зміни у бронюванні і проходження ВЛК: подробиціСюжет
На наступному тижні в Україні скасовується “старе” бронювання, а також вводяться нові правила проходження ВЛК.
З 1 квітня чоловіки втрачають “старе” бронювання, отримують нові умови проходження військово-лікарської комісії, а “обмежено придатний” може бути оголошений в розшук, якщо не пройде повторну ВЛК до 6-го червня. Про ці та інші зміни – далі у сюжеті.
Перебронювання
31 березня – крайня дата щодо права на відстрочку від мобілізації військовозобов’язаних чоловіків, яких не перебронювали роботодавці. Тобто до 1 квітня бізнес повинен підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв.
Якщо до цього часу підприємства цього не зроблять, втратять статус критично важливих, а всі працівники будуть зняті з бронювання.
Термін перебронювання військовозобов’язаних співробітників для підприємств мав завершитися 28 лютого, проте через кібератаку на державні реєстри уряд вирішив його продовжити на місяць.
Подати нові списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі Дія. Підтвердження буде відображатися у застосунку Резерв+. Якщо відстрочка надана після оновлення статусу критично важливого підприємства, вона буде чинна на період дії критичності – до 12 місяців.
Нові правила для ВЛК
В Україні продовжується реформа військово-лікарських комісій. Так, з 1 квітня паперові висновки ВЛК відійдуть у минуле, а будуть оформлюватись тільки онлайн.
Як це працюватиме:
- Направлення на ВЛК із реєстру Оберіг автоматично надходять до кабінету ВЛК.
- Висновки комісій після оглядів військовозобов’язаних автоматично надходять в Оберіг та швидше відображаються у застосунку Резерв+.
- Постанови щодо військовослужбовців зберігаються в МІС ЗСУ.
А вже з листопада буде діяти анонімізація даних військовозобов’язаного при проходженні ВЛК, тобто лікар не знатиме, кого оглядає.
Штрафи за неявку на ВЛК
“Обмежено придатний” зобов’язаний пройти військово-лікарську комісію до 6-го червня, інакше його оголосять в розшук. Як повідомив начальник обліку та бронювання Житомирського обласного ТЦК та СП Віктор Полторакін, направлення на проходження ВЛК можна отримати не тільки особисто у військкоматі, а й через електронний кабінет.
“Якщо військовозобов’язаний зареєстрований в Резерв+, він може там сформувати запит на отримання направлення. Цього ж дня начальник відповідного ТЦК та СП підписує це направлення електронним ключем, і з цим направленням можна проходити ВЛК. Спроможність кожної ВЛК – 50 людей в день, тож, якщо люди думають, що вони встигнуть пройти комісію в останні дні чи тижні, то може трапитися, що їм не вдасться це зробити. Якщо військовозобов’язаний не прийшов, бо не встиг, то відповідальним за це буде він сам”, – сказав Полторакін для .
За його словами, військовозобов’язаний, який визнаний обмежено придатним, не пройде повторну ВЛК до 6 червня 2025 року отримає штраф від 17 тисяч гривень.
Експеримент в ТЦК
У ТЦК почнуть працювати юристи, психологи та волонтери в рамках експериментального проєкту, повідомляє з посиланням на Уповноважену президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольгу Решетилову.
Рішення було прийнято після аналізу ситуації щодо самовільного залишення військових частин. Виявилось, що більшість таких випадків трапляється в перший тиждень після мобілізації, ще до того, як новобранців розподіляють.
Крім того, мобілізованим до початку базової підготовки проведуть курси з основ військового права, міжнародного гуманітарного права, історії України та фінансової грамотності.

