iPhone 5c: як провальний смартфон став важливою віхою в історії Apple
iPhone 5c: як провальний смартфон став важливою віхою в історії Apple

iPhone 5c: як провальний смартфон став важливою віхою в історії Apple

iPhone 5c прийнято вважати невдалим експериментом Apple, «гидким каченям» у сімействі «яблучних» смартфонів. Адже насправді це був новаторський продукт, який започаткував кілька важливих традицій смартфонобудування купертинської компанії. Просто тоді, 2013 року, щось пішло не так.

C — це не про дешевизну

iPhone 5c був представлений у вересні 2013 одночасно з iPhone 5s. По суті, це був торішній iPhone 5, на який натягнули новий корпус. Передня панель, дисплей і основна частина апаратної «начинки» залишилися такими ж, як у «п’ятірки», а ось задня кришка разом з усіма торцями стала являти собою цілісний шматок глянсового пластику з круглими кутами. Через це телефон нагадував помилок і, до того ж, був таким же слизьким.

Подібність із шматком мила збільшували ще й кольори — жодних сірого та сріблястого, лише яскраві блакитний, жовтий, кораловий, зелений та білий (перші три відтінки раніше були «обкатані» на iPod Touch п’ятого покоління). До слова, літера «c» у назві моделі – скорочене слово «color», що перекладається як «кольоровий», а не «cheap» («дешевий»), як можна було б подумати. Хоча iPhone 5c дійсно коштував дешевше за свого старшого брата 5s — його ціна в США на момент старту продажів починалася з $550 за 16-гігабайтну версію, тоді як за базову «еску» з 32 Гбайт вбудованої пам’яті покупець віддавав мінімум $650. Проте дешевше — це не означає дешево, особливо якщо врахувати, що тодішні $550 це як зараз приблизно $750 через інфляцію. Тобто iPhone 5c для свого часу був дорожчим, ніж iPhone 16e в наші дні.

А для кого він узагалі був?

Яскраві забарвлення корпусу та менша порівняно з iPhone 5s вартість дозволяли говорити про те, що iPhone 5c був призначений для молодіжної аудиторії та для тих, хто на роботу в офіс ходить не в строгому костюмі та туфлях, а в джинсах та кросівках. Очевидно, мета компанії була промацати цей прошарок аудиторії, а зовсім не випустити «подачку» для тих, кому не вистачає на iPhone 5s. А різниця в ціні в $100 за молодшу модифікацію була скоріше лише приємним бонусом для тих, хто наважувався на покупку «яблукофону», що нестандартно виглядав.

Однак багатьом шанувальникам Apple концепція iPhone 5c не припала до вподоби. Модель виглядала надто просто і навіть відверто дешево через різнокольоровий глянсовий пластик і «зализані» форми. До того ж, гладка полікарбонатна поверхня задньої панелі швидко покривалася мікроподряпинами, що теж не надавало преміальності зовнішньому вигляду iPhone 5c.

Але головні мінуси ховалися в апаратній начинці смартфона, яка, як було зазначено вище, дісталася йому від торішнього iPhone 5. На його тлі iPhone 5s здавався набагато передовим. І це за різниці в ціні всього $100 за базову модифікацію. Доплативши названу суму, покупець iPhone 5s отримував більш потужний 28-нм 64-бітний процесор A7 з архітектурою ARM v8 замість 32-нм 32-розрядного чіпа A6 з підтримкою набору інструкцій ARM v7, більш швидку оперативну пам’ять LPDDR3 замість LPDDR2, подвійний . А ще в iPhone 5s вперше в смартфонах Apple з’явився сканер відбитків пальців Touch ID, вбудований в домашню кнопку на передній панелі. Ця технологія проіснувала до лютого 2025 року, коли був знятий з виробництва останній її власник — iPhone SE 3.

Не маючи всього перерахованого вище, потенційні користувачі iPhone 5c відчували себе обділеними і в результаті часто робили вибір на користь трохи дорожчого iPhone 5s. Продаж iPhone 5c виявився нижчим за очікування, тому вже в листопаді 2013 року, тобто лише через два місяці після дебюту нової лінійки «Айфонів», один з провідних виробничих партнерів Apple – компанія Foxconn – збільшила обсяги випуску моделі 5s за рахунок скорочення поставок 5c. Мета цього заходу була скоротити дефіцит iPhone 5s і складські надлишки iPhone 5c.

Читайте також -  Samsung Galaxy XCover 7 Pro пройшов FCC

Чому Apple не могла просто залишити iPhone 5 на конвеєрі як альтернативу для тих, кому не потрібні всі нововведення в iPhone 5s? Основних версій три. По-перше, алюмінієва задня панель із пластиковими вставками та рамка корпусу як окремі елементи зробили б вартість виробництва смартфона вищою, ніж цілісний шматок пластмаси. По-друге, якби на конвеєрі залишилися дві зовні дуже схожі моделі, та ще й з мінімальною різницею в ціні, то iPhone 5s остаточно перетягнув би ковдру на себе. А так зіграв ефект хоч якоїсь новизни, і за деякими неофіційними підрахунками, співвідношення обсягів продажів 5s і 5c склало приблизно 3 до 1. І по-третє, Apple, можливо, хотіла виділитися на тлі конкурентів ще й кольором, хоча і не можна сказати, що в той час всі смартфони були тільки і. Sony Xperia Z Ultra, наприклад, можна було купити у фіолетовому виконанні, а один із варіантів Sony Xperia M був кислотно-жовтого відтінку. І як не згадати лінійку Nokia Lumia на пам’ятній Windows Phone, в якій можна було зустріти червоні, жовті, блакитні, зелені та багато інших варіантів кольорового оформлення. Однак у рамках однієї моделі таку райдужну палітру не уявляв ще ніхто з виробників тогочасних смартфонів.

Багато в чому перший

Попри неоднозначні відгуки та невисокий попит iPhone 5c протримався на конвеєрі цілих два роки і був знятий з виробництва у вересні 2015 року, а в Індії ще пізніше — у лютому 2016 року. А ще він став першопрохідником для компанії з багатьох аспектів.

У 2013 році ще не виділявся такий популярний зараз клас смартфонів, як субфлагмани. Але саме таким за всіма ознаками був iPhone 5c, і завдяки йому в 2025 році ми бачимо iPhone 16e. Так, у останнього вже змінена концепція, що передбачає трохи застарілий дизайн і спрощену камеру, але неодмінно найсвіжішу апаратну начинку. Однак починалося все з iPhone 5c, і тільки потім були iPhone SE в кількості трьох поколінь і iPhone XR.

До того ж, iPhone 5c – перший купертинський апарат, вирішений у сміливому кольорі. Пізніше Apple лише один раз повторила цей експеримент з яскравими райдужними квітами — в iPhone XR. Але навіть палітра сучасного iPhone 16 включає не лише чорний та білий, але також рожевий, бірюзовий та ультрамариновий варіанти. Кольори стали більш приглушеними та благородними, але витоки традиції знаходяться якраз у тому самому 2013 році.

Та й взагалі, з iPhone 5s і 5c компанія Apple почала випускати не по одній, а по дві, а потім по три, чотири і навіть п’ять моделей у рамках однієї серії. Якщо в Купертіно не вирішать провести ревізію модельного ряду, то разом з ультратонким iPhone 17 Air лінійка «Айфонів» 2025 може нарахувати вже шість моделей, а в 2026 у разі виходу складаного iPhone — вже цілих сім.

Висновок

iPhone 5c був першим субфлагманським смартфоном Apple і останнім саме в такій реалізації. До пластику як до основного матеріалу корпусу своїх апаратів компанія поки що більше не вдавалася, але ідею доступнішого «Айфона» з деякими змінами продовжила розвивати в лінійці SE, моделі XR і, нарешті, в iPhone 16e. А ось чи буде в останнього наступник, покаже час і, звісно, ​​купівельний попит.

Источник материала
loader
loader