Настрої українського бізнесу суттєво покращились
Настрої українського бізнесу суттєво покращились

Настрої українського бізнесу суттєво покращились

Настрої українського бізнесу суттєво покращились

Бізнес у березні надав позитивні оцінки власної економічної діяльності, продемонструвавши гнучкість, оптимізм і адаптивність до складних умов попри виклики повномасштабної війни.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який щомісяця розраховує Національний банк, повідомляє пресслужба фінустанови.

Так, у березні 2025 року ІОДА вперше за 11 місяців перевищив нейтральний рівень і становив 51,8 порівняно з 46,9 у лютому 2025 року (52,0 — у березні 2024 року).

«Драйверами позитивного впливу на очікування підприємств усіх секторів були стійкий споживчий попит, нарощення виробництва, надходження міжнародної фінансової допомоги, стабілізація енергозабезпечення, а також сезонний фактор. Водночас стримуючими чинниками залишалися посилення обстрілів критично важливих об’єктів, курсові та інфляційні очікування, дефіцит кваліфікованих кадрів», — зауважили в НБУ.

Зазначається, що підприємства торгівлі найоптимістичніше серед усіх секторів оцінили результати своєї діяльності завдяки достатній пропозиції товарів і сталому внутрішньому попиту: секторальний індекс у березні становив 54,0 (у лютому 2025 року — 49,2, у березні 2024 року — 55,1). 

Підприємства промисловості поліпшили оптимістичні оцінки результатів своєї поточної діяльності завдяки стійкому споживчому попиту та подальшому нарощенню виробництва: секторальний індекс у березні зріс до 53,1 порівняно з 50,2 у лютому 2025 року та 51,0 у березні 2024 року. 

Підприємства будівництва суттєво поліпшили свої очікування щодо поточних економічних результатів, зважаючи на сезонний фактор: секторальний індекс у березні зріс до 52,9 порівняно з 44,7 у лютому 2025 року (у березні 2024 року — 53,5). 

Підприємства сфери послуг суттєво пом’якшили свої очікування, однак найстриманіше серед усіх секторів оцінили свої економічні перспективи, зважаючи на дефіцит кваліфікованих кадрів та збільшення виробничих витрат: секторальний індекс становив 48,8 у березні (у лютому 2025 року — 42,2, у березні 2024 року — 50,6).

Опитані підприємства промисловості та сфери послуг послабили очікування щодо підвищення закупівельних цін, а також цін/тарифів на власну продукцію/послуги, натомість будівельні та торговельні компанії зберегли високі очікування щодо підвищення цін.

Водночас оцінки щодо зайнятості дещо поліпшилися. Підприємства будівництва налаштовані на збільшення чисельності персоналу, промисловці послабили негативні оцінки й упритул наблизилися до нейтрального рівня. Водночас керівники підприємств торгівлі та сфери послуг незначно посилили очікування щодо зменшення загальної чисельності працівників.

Источник материала
loader
loader