Big Tech зробив ставку на Трампа і отримав від нього "фейсом об тейбл"
Big Tech зробив ставку на Трампа і отримав від нього "фейсом об тейбл"

Big Tech зробив ставку на Трампа і отримав від нього "фейсом об тейбл"

Під час інавгурації президента Дональда Трампа в січні головні керівники Google, Meta та Amazon сиділи в центрі , висловлюючи свою підтримку новому президенту, який роками виступав проти Big Tech.

Після оголошення Трампом у середу про розширення мит на імпорт майже з усіх країн світу, ці технологічні гіганти опинилися в ще одному першому ряду: як мішені для торгових партнерів США, які шукають способи завдати удару по американській економіці.

У п’ятницю Китай оголосив про відповідні мита, які включали особливо високий податок на експорт рідкоземельних мінералів, необхідних для комп’ютерних чіпів, які живлять все, від iPhone до штучного інтелекту. Європейський Союз готує широку відповідь, яка може включати прямі удари по найбільшим американським інтернет-компаніям і компаніям програмного забезпечення. І галузь готується до подальших наслідків з-за кордону, які можуть включати зростання цін на енергоносії, обмежувальну політику конфіденційності даних і податки на цифрові послуги.

Щоб дати відповідь Трампу, торгові партнери США «шукатимуть сфери, які представляють американську економічну силу і для яких є неамериканські альтернативи», — сказав один лобіст технологічної індустрії, який говорив на умовах анонімності, оскільки побоювався помсти з боку адміністрації.

У Кремнієвій долині все ще є надія, що Трамп здійснить дерегуляцію вдома, сприятиме розвитку нової економіки, дозволяючи більше злиттів, і використовуватиме тарифи як палицю, щоб відбити зусилля іноземних країн щодо оподаткування та регулювання американських технологічних компаній. Але в хаотичні перші місяці його правління технологічні гіганти, які інвестували в те, щоб підходити до нього, ще не побачили таких прибутків. Інсайдери галузі та спостерігачі висловлювали зростаюче занепокоєння тим, що ця адміністрація, можливо, все-таки не враховує її інтересів.

Після обрання Трампа генеральні директори Кремнієвої долини хвалили його в соціальних мережах, припинили ініціативи щодо різноманітності та практику перевірки фактів , проти яких він виступав, і заплатили мільйони доларів у його інавгураційний фонд. Спостерігачі припустили, що технологічні компанії прагнули отримати бали з відомим транзакційним президентом, сподіваючись, що він може їм допомогти.

Тим не менш, наразі Трамп просувається з антимонопольними позовами , спрямованими на приборкання або розпад Meta, Google, Amazon і Apple. Він укладає угоду , щоб зберегти доступність китайського конкурента соціальних мереж TikTok у Сполучених Штатах. І тепер він розпочав глобальну торговельну війну , яка вже вдарила по технологічних фірмах, їхніх інвесторах і особистому капіталі лідерів, які домагалися його прихильності.

За два дні після оголошення тарифу Трампа акції Apple впали на 16 %, Meta — на 14%, а Amazon — на 13%. Згідно з оцінками Bloomberg Billionaire Index, генеральний директор Tesla Ілон Маск особисто втратив 110 мільярдів доларів зі свого капіталу цього року, засновник Amazon Джефф Безос – 37,6 мільярда доларів, а генеральний директор Meta Марк Цукерберг – 18,6 мільярда доларів. Безос є власником The Washington Post.

Венчурні капіталісти та засновники стартапів загалом раділи перемозі Трампа в листопаді. Вони передбачили новий золотий вік для Америки, оскільки президент позбувся правил, збільшив військові витрати на безпілотники та ШІ та інновації з турбонаддувом.

Автомобілі завантажують на корабель у четвер у порту в Яньтаї, у східній китайській провінції Шаньдун. (AFP/Getty Images)

Ентузіазм індустрії ґрунтувався на надії на те, що Трамп ставитиметься до технологій США як до національного надбання, яке потрібно просувати, а не як до корпоративного лиходія, якого потрібно стримувати, сказав Адам Ковачевич, генеральний директор Chamber of Progress, лівоцентристської торгової групи технологій.

«Багато, багато людей в галузі відчували, що адміністрація Байдена пішла проти них війною», — сказав він. Лідери галузі мали свої застереження щодо Трампа, додав Ковачевич, але вони відчували, що його двері будуть відкриті для них так само, як не двері Байдена.

Трамп уже досяг результатів у галузі за кількома пунктами. Він скасував виконавчий наказ Байдена щодо штучного інтелекту, який багато компаній ШІ вважали надмірно зосередженим на безпеці та огорожі за рахунок інновацій. І він критикував зусилля Європейського Союзу регулювати великі технології через Закон про цифрові послуги та Закон про цифрові ринки.

У лютневому меморандумі Трамп висунув мита як засіб боротьби з іноземними урядами, які «використовували екстериторіальну владу над американськими компаніями, особливо в технологічному секторі, перешкоджаючи успіху цих компаній і привласнюючи доходи, які повинні сприяти добробуту нашої нації, а не їхньому».

Деякі прихильники Трампа в технічному співтоваристві припустили, що президентський підхід до балансування світової торгівлі зрештою сприятиме інвестиціям у високі технології в Сполучених Штатах, і сказали, що критика його тарифного режиму є перебільшеною. «Синдром розладу Трампа перетворився на синдром розладу тарифів», — заявив на X Кіт Рабуа, відомий венчурний капіталіст, який підтримував республіканців.

Але вибір Трампа на посаду керівника Федеральної торгової комісії та антимонопольного відділу Міністерства юстиції свідчить про те, що вони планують значною мірою продовжити жорсткий підхід адміністрації Байдена до контролю за Big Tech, хоча й з більшою свободою дій для злиттів і поглинань. Його імміграційна політика створює проблеми для технологічних фірм, які прагнуть іноземних талантів.

І тепер його тарифи створюють невизначеність, яка, за словами інсайдрів, заважає компаніям планувати свої наступні кроки. Ринковий хаос також зменшує ймовірність того, що технологічні стартапи вийдуть на біржу, позбавляючи венчурних капіталістів заробляти гроші на своїх інвестиціях.

Тарифний біль

Центр обробки даних Google у Папільйоні, штат Небраска. (Місті Прохаска/для The Washington Post)

У технічному співтоваристві реакцією є «досить загальна зневага до тарифів і способу їх впровадження», — сказав Раян Петерсен, генеральний директор Flexport, технологічної платформи, яка допомагає компаніям керувати ланцюжками поставок.

«Деякі з них підтримують, звичайно, не лібертаріанський дух», — сказав він.

Хоча «пил ще не влягся» щодо тарифів Трампа, уже ясно, що «це буде руйнівним», — сказав Шон Мерфі, виконавчий віце-президент із питань політики в Раді індустрії інформаційних технологій (ITI), торговій групі. За його словами, тарифи підвищать витрати не лише на ланцюги поставок для виробників пристроїв, таких як Apple, але також на енергію та інфраструктуру, що вдарить по гігантам програмного забезпечення та ШІ.

«Центри обробки даних, наприклад, побудовані зі сталі», — сказав Мерфі.

Ковачевич сказав, що якби компанії знали, що тарифи залишаться, вони могли б адаптуватися, перемістивши виробництво між країнами. Але поки що вони є рухомою мішенню, тому довгострокове планування стає дурною справою.

Наприклад, багато американських технологічних компаній перенесли виробництво апаратного забезпечення з Китаю в такі країни, як В’єтнам та Індія, через тарифи на Китай, встановлені під час першої адміністрації Трампа. Але новий раунд мит ​​Трампа сильно вдарив по цих країнах, тобто імпорт iPhone та ігрових консолей стане дорожчим. У п’ятницю Nintendo оголосила, що відкладе прийом попередніх замовлень на свою нову ігрову консоль, оскільки вивчає вплив тарифів.

І хоча мита не поширювалися на комп’ютерні мікросхеми, це мало втішило індустрію технологій. Відповідно до списку, опублікованого Білим домом, графічні процесори центрів обробки даних, типи чіпів, які найчастіше використовуються для ШІ, не включені до винятків. А в четвер Трамп заявив, що готується новий набір мит спеціально для напівпровідників.

Ці тарифи підвищать ціни на і без того дорогі комп’ютерні чіпи високого класу, які є життєво важливими для розробки та роботи алгоритмів ШІ, що стоять за такими продуктами, як ChatGPT. Це може перешкодити зусиллям США виграти змагання поколінь проти Китаю за технологічну перевагу.

Міністр торгівлі Говард Лутнік заявив, що штучний інтелект є основою плану Трампа щодо реформування економіки США, оскільки він допоможе знизити витрати на виробництво товарів усередині країни. «Нам просто потрібно було дочекатися буму технологій штучного інтелекту, щоб конкурувати з тією дешевою робочою силою в усьому світі», — сказав Лутнік у четвер на Fox News.

Відплата

Фабрика Samsung у провінції Бакнінь, В’єтнам, одній із шести країн Південно-Східної Азії, на які США ввели значно вищі, ніж очікувалося, мита (Reuters)

Крім того, є невизначеність щодо того, як торгові партнери США відреагують — і очікування, що принаймні деякі з них будуть націлені на технологічні компанії.

Одна з найбільших надій Кремнієвої долини на адміністрацію Трампа полягала в тому, що вона використовуватиме торгову політику, щоб стримати Європу та інші країни від оподаткування та агресивного регулювання американських технологічних компаній, сказала Дорін Едельман, голова глобальної торгівлі та національної безпеки юридичної фірми Lowenstein Sandler. Це ідея, яку Трамп і віце-президент Джей Ді Венс часто схвалювали.

Але хоча такі надії не згасли, сказав Едельман, широкі тарифи цього тижня значно послабили їх, особливо тому, що Трамп надіслав неоднозначні сигнали, які свідчать про те, що він може розглядати тарифи як самоціль, а не як засіб для усунення перешкод.

За її словами, для торгових партнерів США тарифи «відкрили двері для творчого мислення» щодо відмови. Саме такого мислення не хочуть технологічні гіганти, які значною мірою залежать від доступу до зовнішніх ринків.

Чиновники ЄС обговорюють встановлення тарифів на цифрові послуги, які європейці купують у технологічних компаній США у відповідь на тарифи Трампа, повідомляє The Washington Post у вівторок . Європейці щороку купують цифрові продукти на мільярди доларів у технологічних компаній США, починаючи від хмарного сховища Google і закінчуючи підписками на потокове відео Netflix.

Офіційні особи деяких країн, включаючи Францію, наполягають на агресивній відповіді, яка може бути націлена, зокрема, на Big Tech , повідомляє The Post .

Тим часом X Маска може бути оштрафований ЄС у розмірі понад 1 мільярда доларів, повідомляє New York Times у четвер — політично символічний крок, враховуючи тісні зв’язки Маска з Трампом.

В іншому місці мита Трампа вже призвели до помсти американським технологічним компаніям.

Через кілька хвилин після того, як на початку лютого набув чинності перший раунд мит ​​Трампа проти Китаю, китайський уряд оголосив про антимонопольне розслідування щодо пошукового гіганта Google.

Один обнадійливий знак для технологічних лідерів з’явився, коли Індія на початку цього року скасувала 6-відсотковий податок на продаж цифрової реклами, який було запроваджено в 2016 році та відоме як «податок Google».

Але це не завадило Трампу в середу запровадити 26-відсоткове мито для Індії, що є одним із найсуворіших заходів, оголошених президентом.

Правила вдома

За Трампа не тільки іноземні регулятори націлилися на Big Tech.

Міністерство юстиції Трампа продовжило спроби розділити Google після того, як суддя визнав, що компанія має незаконну монополію на пошук в Інтернеті. Адміністрація Байдена запропонувала змусити Google відокремити свій браузер Chrome, вимогу, яку юристи Трампа подвоїли в поданні минулого місяця.

«Таке відчуття, що ми наближаємося до того моменту, коли ми фактично почнемо бачити, чи окупиться ця прихильність [до Трампа] якимось чином», — сказала Кеті Гарбат, колишній політичний директор Meta, яка займалася питаннями виборів у гіганті соціальних мереж.

У середу Цукерберг відправився в Білий дім, сподіваючись лобіювати Трампа, щоб він відмовився від антимонопольного позову Федеральної торгової комісії, за словами особи, знайомої з цим питанням, яка говорила на умовах анонімності, щоб обговорити дискусії компанії. Речник Meta Енді Стоун сказав у заяві: «Ми регулярно зустрічаємося з політиками, щоб обговорити питання, що впливають на конкурентоспроможність, національну безпеку та економічне зростання».

Голова Федеральної торгової комісії Трампа від Республіканської партії Ендрю Фергюсон заявив технічному новинному сайту The Verge у середу, що він був би «дуже здивований», якби Трамп попросив його відмовитися від серйозного антимонопольного позову, але « виконував би законні накази ».

Поки що технічні лідери, які підтримали Трампа, здебільшого тримали свої скарги в таємниці , не бажаючи ставати мішенню для його гніву. «У кожній індустрії існує страх критикувати президента», — сказав галузевий лобіст, який говорив анонімно.

Оптимізм технологічної індустрії щодо Трампа не зник, сказав Мерфі з ITI, але «є занепокоєння щодо просування вперед».

«Є ще хороші елементи порядку денного Трампа», — сказав Мерфі. «Ми все ще дуже оптимістичні щодо підходу цієї адміністрації, наприклад, до штучного інтелекту, який зосереджений набагато більше на можливостях», ніж підхід Байдена до ризику. Він також процитував виконавчий наказ Трампа про створення « прискорювача інвестицій », щоб взяти на себе програму CHIPS Байдена.

Але Мерфі сказав, що галузь прагне побачити тарифи «якнайшвидше скасованими» шляхом переговорів, щоб адміністрація могла зосередитися на «позитивній торговельній програмі, яка дійсно використовує сильні сторони Америки» — наприклад, профіцит країни в цифровій торгівлі в 300 мільярдів доларів минулого року.

«Ми хотіли б залишити цю главу позаду», — сказав Мерфі.

Источник материала
loader
loader