/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F174f9255241b9138a6bb8e72a83c359f.jpg)
Прощавай, 3G: як оператори відключають регіони від зв’язку третього покоління
З 2024 року «велика трійка» почала тестувати відключення 3G в певних локаціях. Які результати цих експериментів? Чи зросла швидкість 4G через звільнення 3G-частот? Чому оператори не вимикають застарілу технологію одночасно по всій країні? Коли Україна остаточно позбудеться 3G?
Ці та інші запитання Mind адресував гравцям ринку та телеком-регулятору. В Нацкомісії заспокоюють абонентів: поки не буде розгорнуто 4G-покриття там, де його немає, вимикати 3G ніхто не буде.
Навіщо оператори вимикають 3G?
Велика трійка розповідає про декілька причин.
«Закриття 3G дозволяє нам суттєво поліпшити якість зв’язку 4G. Впродовж 2024 року по всій території України «Київстар» проводив тестування з перерозподілу радіочастоти спектра 2100 МГц. Ці частоти раніше використовувалися для 3G, а тепер їх переналаштовують на 4G. У рамках цього проєкту застаріла технологія 3G стає недоступною», – пояснюють у пресслужбі «синього» оператора.
У «Vodafone Україна» уточнюють, що поступове згортання 3G – логічний процес переходу на сучасніші технології: «Аналогічні процеси відбуваються по всьому світу. Деякі країни – Німеччина, Греція, Австралія та Угорщина – уже відмовилися від 3G. А Бельгія, Австрія, Канада – у процесі переходу. У кожної країни та кожного оператора свій шлях, та загальна тенденція до згортання 3G мереж на користь розвитку 4G та 5G присутня по всьому світові».
У lifecell доповнюють: вимкнення 3G дозволяє операторам ефективніше використовувати частоти для 4G, що значно збільшує швидкість мобільного інтернету. Оптимізація частотного ресурсу дає можливість забезпечувати кращу продуктивність мережі.
Яка зараз середня швидкість і затримка у 3G та 4G?
У «Київстар» наводять порівняння двох технологій, за даними тестувань інтернет-зв’язку в мережі оператора:
Характеристики | 3G | 4G |
Теоретична максимальна швидкість, Мбіт/с | ||
Завантаження | 42 | 700 |
Віддачі | 11 | 90 |
Середня швидкість, Мбіт/сек | ||
Завантаження | 2,3 | 85 |
Віддачі | 0,3 | 24 |
Середня затримка (Ping) у світі, мс | 135 | 10 |
«Важливо зазначити, що під час передавання файлів, відео чи фото швидкість віддачі нижча, ніж швидкість завантаження. Це особливість технології. 700 Мбіт/с – це максимальна теоретична швидкість після запуску 4G в діапазоні 1800 МГц. Фактична швидкість залежить від багатьох факторів: віддаленості абонента від базової станції, перешкод на шляху сигналу, кількості абонентів у межах однієї БС, характеристик смартфона або планшета», – розповідають у «Київстар».
У lifecell наводять більш реалістичні показники: середня швидкість завантаження даних у мережі 4G становить приблизно 30–50 Мбіт/с, а затримка 20–40 мс, відповідні показники у 3G – 8–10 Мбіт/с із затримкою 50–100 мс.
«При цьому максимальні значення в 4G можуть сягати понад 500 Мбіт/с, а 3G – навіть теоретично має не більше 40 Мбіт/с», – уточнюють у пресслужбі «жовтого» оператора.
Як зросла швидкість 4G завдяки звільненню 3G-частот?
Оператори наводять дані на прикладі перших вимкнених міст. У «Київстар» розповідають: тести показали, що швидкість 4G в середньому збільшилася на 62% після відключення 3G у деяких містах. Було ухвалено рішення використовувати спектр застарілої 3G-технології на користь 4G на постійній основі.
«Vodafone Україна» також почала запуск LTE в діапазоні 2100 МГц, поступово зменшуючи ємність мережі 3G. Компанія наразі провела таку роботу в Дніпрі, Одесі, Ковелі та їх передмісті, що призвело до зростання швидкості передачі даних у середньому в 1,5 раза.
«При підключенні VoLTE або VoWiFi – кращий голосовий зв’язок. І, що не менш важливо, можливість залишатися на зв'язку, адже 4G-покриття Vodafone в Україні вже значно перевищує наявне 3G-покриття», – уточнюють у компанії.
lifecell першим відключив Славутич у вересні 2024 року. Швидкість завантаження для LTE в діапазоні 2100 МГц зросла на 20%, а загалом по місту – на 10%. Скарг від абонентів не надходило, а якість мобільного інтернету поліпшилася.
«За пів року після відключення спостерігаємо позитивну динаміку мережі – кількість абонентів зростає, як і обсяги передачі даних та голосового трафіку, що свідчить про позитивне сприйняття абонентами змін на мережі. Зараз розширюємо спектр LTE 2100 МГц для 4G з 10 МГц до 15 МГц у різних регіонах. Спостерігаємо зростання швидкості більше ніж на 30%, а в абонентів, смартфони яких підтримують кілька діапазонів, швидкість може підвищитися на 50% – до 200 Мбіт/с. Проводимо ці роботи, зокрема, і в Києві, і вже бачимо хороші результати – у найближчій перспективі очікуємо збільшення ємності до 30%. Тобто навіть часткове звільнення 3G-частот дозволяє суттєво підвищити швидкість», – пояснюють у lifecell.
Скільки абонентів ще користуються 3G?
За даними свіжого дослідження телеком-регулятора, наприкінці 2024 року в Україні налічувалося 48,8 млн активних SIM-карт. Серед них – лише 62,5%, або 30,5 млн 4G-абонентів. А 12,6 млн SIM-карт, або 25,8% взагалі не підключені до інтернету.
Телеком-регулятор не наводить дані в розрізі технологій 2G та 3G. Тож Mind окремо запитав у операторів, скільки в них 3G-абонентів. У «Київстар» залишилося 5% 3G-клієнтів від загальної абонбази, у «Vodafone Україна» – 11%, у lifecell – 8%. За підрахунками видання, це 3,7 млн абонентів, або 7,6% від загальної кількості активних SIM-карт: у «синього» оператора – 1,15 млн, «червоного» – 1,74 млн, «жовтого» – 810 тис.
Чому майже 40% клієнтів із 2018 року не перейшли на 4G?
Ця «аномалія» пояснюється цілим переліком факторів: небажанням абонентів переходити на дорожчі тарифи, користуванням кнопковими телефонами, некилимовим 4G-покриттям, зростанням кількості M2M-карток, яким не потрібен 4G, тощо. «Велика трійка» наводить ще декілька причин. У «Київстар» кажуть, що зараз 98% їх абонентів мають доступ до 4G. Проте є кілька факторів, які впливають на повний перехід користувачів на зв’язок четвертого покоління. Це:
- Технологічні особливості. Частина абонентів досі використовує 3G-смартфони або SIM-картки старого зразка.
- Користувацькі звички. Деякі абоненти звикли до 3G й не відчувають нагальної потреби у вищих швидкостях. Проте з розвитком цифрових сервісів, таких, як відеозв’язок, онлайн-ігри та стримінгові платформи, дедалі більше клієнтів переходять на 4G.
- Технологічна обізнаність. Деякі абоненти навіть не знають, якою технологією вони користуються (не відрізняють 3G від 4G, SIM-картку від USIM-картки тощо), а також не знайомі з характеристиками свого пристрою.
У «Vodafone Україна» розповідають, що були першим з українських операторів, який ще з 2016 року повністю перейшов на продаж SIM-карт з підтримкою 4G: «Втім сьогодні близько 11% клієнтів усе ще користуються своїми старими SIM-картками, що не підтримують 4G. Є також абоненти, які користуються телефонами без підтримки 4G, часто навіть не усвідомлюючи цього. Є й такі клієнти, яким, за відсутності досвіду користування більш швидким інтернетом 4G, «і 3G достатньо».
У lifecell не користуються 4G близько 20% абонентів із різних причин.
«Значну частку серед них складають M2M-пристрої, зокрема банкомати, термінали, обладнання для промисловості, агробізнесу та логістики. Вони переважно працюють у 2G-мережі, оскільки для їхньої роботи не потрібні високі швидкості мобільного інтернету. Ще одна група користувачів – абоненти, які мають 4G-смартфони, але досі використовують старі SIM-картки без підтримки LTE, або не активували 4G у налаштуваннях телефону», – пояснюють у компанії.
Чи стимулюватимуть оператори до переходу з 3G?
Не всі абоненти наразі можуть дозволити собі купити більш дорогі 4G-смартфони.
«Оператори запевняють, що старі пристрої обмінюватимуть зі знижками на придбання нових, розгортаються спеціальними програмами клієнтської підтримки для всіх випадків, щоб кожного такого клієнта поступово переводити на нову технологію на вигідних умовах», – каже телеком-регулятор.
Втім у відповідях на запит Mind не всі гравці згадують про знижки на гаджети.
У «Київстар» розповідають, що додаткові кампанії проводитимуть і надалі: «Зараз абоненти, які змінюють свою SIM-картку на USIM-картку з підтримкою 4G, можуть зробити це безплатно в магазинах «Київстар», партнерських точках продажу або на «Новій пошті». Також абонентам передплати доступна послуга Smart SIM – це універсальна картка, яку можна замовити онлайн і самостійно підключити будь-яку додаткову SIM до номера або використати її для відновлення власної SIM, наприклад, якщо втрачено телефон».
У «Vodafone Україна» кажуть, що постійно запроваджують спеціальні активності, щоб заохочувати клієнтів переходити на сучасні технології.
«Серед актуальних – акція «Зв'язок у подарунок» при купівлі 4G-смартфона – декілька місяців оплаченого зв’язку для тих, хто купує смартфон із підтримкою нового покоління зв'язку. Власний техноритейл і прямі контракти з постачальниками дають змогу пропонувати додаткові знижки на смартфони з підтримкою 4G, розтермінування платежів і кредитування, діє програма Trade-In. А замінити SIM-карту можна віддалено через My Vodafone, нова USIM із безплатною доставкою прийде «Новою поштою», – уточнюють у компанії.
У lifecell кажуть, що періодично запускають спеціальні пропозиції, зокрема можливість заміни старих SIM-карток на USIM із підтримкою 4G без додаткової оплати зі збереженням номера.
Як оператори вимикають 3G?
Телеком-регулятор пояснює, що оператори рухаються логічно: «Їм потрібна більша ємність частотного ресурсу, навантаження на 4G-мережу збільшується поступово, а не одночасно, тому й вимкнення відбувається поетапно, а не різко, що несло б великі ризики для сталої роботи мереж».
У «Київстар» уточнюють, що спочатку обирали регіони з найменшою кількістю користувачів 3G. Також враховували можливість абонентів безперешкодно замінити SIM-картку. Крім того, орієнтувалися на технічні аспекти, визначаючи, де вимкнення 3G дозволить суттєво поліпшити якість 4G.
В останню чергу оператор планує відключати регіони, що розташовані поблизу лінії фронту або прикордонних громад. Раніше цей графік вимкнень був на сайті «Київстар», планувалося з 29.04.2025 вимкнути Одеський район, з 24.06.2025 – Київ тощо. Наразі цю інформацію прибрали із сайту.
У «Vodafone Україна» розповідають: оскільки певна кількість клієнтів ще досі користується 3G, компанія проводить поступове зменшення ємності 3G мережі. У оператора наразі немає повного графіка вимкнень.
«Ми вже провели перший етап таких робіт у Дніпрі, Одесі, Ковелі, Стрию та їх передмісті зі зменшення ресурсу в 3G та запровадження на ньому LTE, і далі продовжуватимемо – найперше в обласних центрах і великих містах», – уточнюють у пресслужбі «червоного» оператора.
У lifecell кажуть, що при виборі міст для першочергового вимкнення 3G орієнтуються на кількість абонентів, які активно користуються 4G, а також на наявність стабільного покриття новими технологіями в цих регіонах. Окремо приділяють увагу аналізу можливості переводу голосового трафіку з мережі 3G. Насамперед у VoLTE, решту – в мережу 2G. У квітні оператор планує відключити Коломию (Івано-Франківська область), а у травні – Черкаси.
«Після відключення аналізуємо результати й обговорюємо наступні потенційні населені пункти. Згодом, коли матимемо більше результатів після переходу певної кількості населених пунктів повністю на 4G, складемо повний графік. Поступовий перехід дозволяє тестувати роботу мережі, адаптувати обладнання та ефективніше інформувати абонентів у різних регіонах», – пояснюють у пресслужбі «жовтого» оператора.
Коли Україна остаточно позбудеться 3G?
Можливо це станеться наступного року.
«Поступове згортання технології 3G – це кількарічний проєкт, який має велике значення для всієї галузі електронних комунікацій. Точної дати завершення проєкту наразі немає, але орієнтовно це станеться до кінця 2026 року», – кажуть у «Київстар».
У «Vodafone Україна» доповнюють, що повного вимкнення 3G, у тому числі у вищеназваних містах, цього року не планується.
У lifecell уточнюють, що вимкнення 3G відбуватиметься поступово, з урахуванням готовності інфраструктури та потреб абонентів.
Оператори обіцяють заздалегідь інформувати абонентів про вимкнення в кожному місті.

