
ШІ перетворюється в кремлівську помийку: викрито схему, як російська пропаганда отруює навчальні дані
Я здогадувалась, але нещодавно дізналась деталі. Виявляється, з 2022 року Росія розвинула глобальну мережу сайтів різними мовами, так звану мережу "Правда" (Pravda network), більшість з яких мають у своїй інтернет-адресі слово "pravda".
Цих сайтів понад 150 (40 з них таргетують Україну), вони адмініструються з окупованого Криму. Всі вони не продукують жодного оригінального контенту, а містять репости різними мовами новин з російських чи проросійських телеграм-каналів, російських державних "медіа" та інших пов'язаних з Кремлем помийок - в тому числі локальних, в інших країнах. Головні теми новин - Україна, занепад Заходу, НАТО та інші типові пропагандистські наративи Росії.
Причому оновлюються ці сайти з вражаючою швидкістю. Експерти підрахували, що лише за 2024 рік сайти мережі "Правда" поширили 3,6 мільйона статей. Водночас аудиторія цих сайтів незначна, тому виникає питання - для кого російська мережа продукує цю нереальну кількість контенту?
Дослідники кількох організацій, які займаються вивченням російських інформаційних операцій - NewsGuard, Viginum, DFRLab та American Sunlight Project - дійшли висновку, що метою мережі "Правда" є тренування веб-скреперів, великих мовних моделей та генеративного штучного інтелекту.
Простими словами, вся ця величезна кількість російської пропаганди різними мовами твориться і поширюється для того, щоб популярні системи ШІ, такі як Chat GPT, Claude, Perplexity, Copilot, вчилися на цій (дез)інформації і видавали її у своїх результатах.
Дослідження News Guard на прикладі 10 найбільших ШІ компаній, яким "згодували" промпти із 15 наративами російської пропаганди, показало, що у третині випадків чат-боти підтвердили цей контент і посилалися на мережу "Правди" як на достовірне джерело.
Сайти мережі "Правда" також дедалі частіше випливають при пошуку в гуглі. На них посилаються багато сторінок у Вікіпедії. Таким чином, завдяки їм та ШІ, яким багато людей довіряє у пошуку інформації, наративи російської пропаганди "відмиваються" і потрапляють в мейнстримне інформаційне поле.
Які висновки?
- Бути надзвичайно уважними і не довіряти інформації, яку видає ШІ.
- Пам'ятати, що Гугл та Вікіпедія також легко піддаються російським інформаційним впливам.
- Українцям - мати на увазі, що сайти, які починаються з uanews, topnews - це частина російської пропагандистської мережі "Правда", відписати себе та родичів від їхніх телеграм-каналів.
Джерело: Facebook

От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия

Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши

ИИ посоветовал готовиться к концу света

В Македонии археологи нашли 2500-летний город

"Молодёжка" NAVI по Dota 2 выбила с турнира одну из лучших команд в мире
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F2%2F2d4031a95e428d04aecad9130d280fc2.jpg)
Потрясающее фото украинского фотографа-любителя поразило американские СМИ
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F118%2Fda0640b3483793693546fa6cfccb88a2.jpg)