/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F87d20479244831ddbb03fcf6c4d6d1d5.jpg)
Уряд Польщі розсекретив інформацію про купівлю попередниками шпигунської програми Pegasus
На Pegasus, купівлю якого тривалий час заперечували політики попереднього уряду Матеуша Моравецького, було потрачено загалом 40 млн злотих (приблизно 9,3 млн євро), передає кореспондент Укрінформу.
«Я вважаю, що громадськість має знати якомога більше подробиць про закупівлю системи Pegasus нашими попередниками. Тому я вирішив представити розсекречені документи по цій справі. Хочу подякувати Центральному антикорупційному бюро (CBA) за згоду на розсекречення документів», - зазначив з цього приводу міністр юстиції Польщі Адам Боднар.
Як зазначає польський Мін’юст, тогочасний голова CBA Ернест Бейда у вересні 2017 року звернувся до уряду про надання спецслужбі 25 млн злотих (приблизно 5,8 млн євро) на «закупівлю засобів спецтехніки для викриття і запобігання злочинності». Загальна вартість програми мала становити 40 млн злотих (приблизно 9,3 млн євро). Через два місяці кошти було переведено на рахунок польської компанії, яка займалася реалізацією проєкту.
Як передавав Укрінформ, торік у Сеймі Польщі було створено слідчу комісію з розслідування справи щодо можливого нелегального прослуховування представниками колишньої влади відомих опозиційних політиків, активістів, представників судової системи Польщі. Комісія перевіряє легальність дій з прослуховування відомих людей з листопада 2015 року по листопад 2023 року. Вона має встановити також, хто з представників попередньої влади стояв за закупівлею цього шпигунського програмного забезпечення.
За інформацією лабораторії Citizen Lab, у Польщі шпигунська програма Pegasus встановлювалася, зокрема, на мобільний телефон політика Громадянської коаліції Кшиштофа Брейзи, який у 2019 році був головою виборчого штабу цієї партії на парламентських виборах. Крім того, за допомогою Pegasus прослуховувалися відомий адвокат Роман Гєртих, прокурор Ева Вжосек, лідер фермерської організації “Агроунія” Міхал Колодзєйчак, які були противниками або критично висловлювалися про попередню владу.
Політики партії “Право і справедливість” тривалий час заперечували, що під час перебування при владі впродовж 2015-2023 рр. уряд цієї політсили закуповував і використовував Pegasus. Згодом вони все ж визнали, що програму було закуплено, але, за їхніми словами, вона використовувалася законно, виключно для прослуховування злочинців.
Як було встановлено, до купівлі шпигунської програми були причетні зокрема, ексміністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро і тогочасний заступник міністра юстиції країни Міхал Вось.
За даними кількох журналістських розслідувань у Польщі, цю шпигунську програму попередня польська влада закупила в Ізраїлю таємно.
