На правобережжі Херсонщини через заморозки постраждало садівництво - аграрії фіксують збитки
На правобережжі Херсонщини через заморозки постраждало садівництво - аграрії фіксують збитки

На правобережжі Херсонщини через заморозки постраждало садівництво - аграрії фіксують збитки

На деокупованому правобережжі Херсонщини, де через заморозки постраждало садівництво, аграрії фіксують збитки, водночас зернові та технічні культури завдяки снігу отримають вологу, якої не вистачало посівам.

Про це кореспондентові Укрінформу розповів директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської ОДА Дмитро Юнусов.

«На Херсонщині випало дуже багато снігу, подекуди його висота була понад 40 см. У деяких громадах температура повітря доходила майже до -6°C. І це критично вплинуло на фруктові дерева», - сказав Юнусов.

Він розповів, що в одному з фермерських господарств у Великоолександрівській громаді Бериславського району зафіксовані перші втрати на 16 гектарах. Незважаючи на спроби аграріїв рятувати фруктові дерева, коли температура сягнула -2°C і наблизилася до -6°C , то з абрикос, що вже були у стадії цвітіння, почала обсипатися зав’язь. 

«Зараз ми працюємо над тим, щоб цей фермер правильно зафіксував втрати - склав відповідні довідки про форсмажорні обставини, вже створена комісія, виїжджають сьогодні фахівці обласного центру з гідрометеорології для фіксації. Це лише один приклад - йдеться про найбільший об’єм, який вже зафіксований. Проте є ще одне велике господарство, що постраждало, де збитки зможемо фіксувати вже коли розстане сніг, десь за тиждень, це на території Станіславської громади», - зазначив Юнусов.

За його словами, йдеться про СТОВ "Енограй" - у цьому господарстві ростуть персики, черешні, вишні, абрикоси. Керівник департаменту прогнозує, що тут збитки серед садівників правобережжя будуть найвищими, адже йдеться про понад 100 га фруктових дерев. 

За його словами, постраждали і фруктові дерева в населення.

Юнусов наголосив, що кліматичні зміни потребують нових технологічних рішень, зокрема систем активного захисту садів. Вони називаються активними тому, що постійно взаємодіють з навколишнім середовищем і автоматично реагують на загрози. Найпоширеніші приклади - це, зокрема, системи захисту від заморозків - обприскування дерев водою (вода замерзає, виділяючи тепло, що зберігає квіти від пошкоджень), генератори тепла або вітрові машини, що розганяють холодне повітря. Також це системи поливу та живлення - автоматичне внесення добрив разом з поливом, що підтримує здоров’я рослин, інтегровані системи моніторингу - сенсори, які стежать за вологістю, температурою, шкідниками, і дають сигнал до дії (наприклад, увімкнення поливу або обробки).

Щодо ситуації з зерновими та технічними культурами, керівник департаменту пояснив, що мороз зупинив вегетацію рослин на тиждень, але це не критична ситуація. А сніг, що випав, навпаки, допоміг цим культурам, адже земля насититься вологою, якої так бракувало взимку. 

«Оскільки наші аграрії сіяли восени культури в суху землю, не вистачало взимку ні снігу, ні дощів, то цей сніг наситить землю вологою і дасть поштовх для розвитку культур, сніг піде їм на користь», - зазнчив Юнусов.

Стосовно овочевих культур, за його словами, фіксують, що у населення мороз їх «прихопив» - десь рослини загинули, а десь сніг трохи захистив культури від морозу. 

«Уже коли зійде сніг і розтане (а він вже починає танути), вже за тиждень, ми будемо мати загальну картину щодо збитків. Щодо овочевих - є факти, що мороз прихопив, але це не критично», - сказав керівник департаменту. 

У парниках і теплицях місцевих мешканців ранні овочеві культури не постраждали, проте є факти, коли на них плівка порвалася від снігу, розповів він.

За даними Херсонської ОВА, у 2025 році планується збільшити посівні площі в 1,5 раза і засіяти близько 246 тис. га. Зокрема, зерновими і зернобобовими планується засіяти 121,7 тис. га, технічними культурами – 113,8 тис. га, з яких соняшником – 91 тис. га, картоплею та овочевими культурами – 7 тис. га, баштанними – 2 тис. га. Восени аграрії провели посів озимих культур на площі понад 110 тис. га, з них озимої пшениці – 70,9 тис. га, озимого ячменю – 20,8 тис. га, ріпаку – 17,9 тис. га.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 11 квітня 2025 року на Херсонщині на деокупованій території розміновані 82% сільгоспугідь.

В області через квітневі заморозки постраждали абрикосові сади.

Фото: agrotimes.ua

Источник материала
loader
loader