Катаріна Матернова: Європейський Союз буде підтримувати незалежну журналістику в Україні як один зі стовпів демократії
Катаріна Матернова: Європейський Союз буде підтримувати незалежну журналістику в Україні як один зі стовпів демократії

Катаріна Матернова: Європейський Союз буде підтримувати незалежну журналістику в Україні як один зі стовпів демократії

Посолка Європейського Союзу в Україні — про підтримку українського медіасектору.

На початку 2025 року відбулися зміни для українських медіа й організацій громадянського суспільства. Це було пов’язано з призупиненням фінансової допомогиз боку США, зокрема USAID(Агенція міжнародного розвитку США). Нині триває пошук нових джерел підтримки для медіа та громадських організацій.

Європейський Союз може стати заміною американським грошам, допомагає продовжити підтримку незалежної журналістики в Україні та спрямував 10 мільйонів євро на частину медійних проєктів, які постраждали через зупинку американського фінансування.

«Детектор медіа» поспілкувався з посолкою Європейського Союзу в Україні Катаріною Матерновою про подальшу підтримку українських незалежних медіа й організацій громадянського суспільства.

— Які пріоритети Європейського Союзу у підтримці українських медіа?

ЄС вважає незалежні медіа одним із ключових стовпів демократії в Україні. І особливо в ці дні, коли Україна перебуває під таким сильним ударом російської дезінформації та пропаганди, важливо мати надійні джерела інформації.

Тому поєднання державних і незалежних медіа є вигідним для будь-якого здорового плюралістичного суспільства. Тому Європейський Союз традиційно підтримує (може, це не так помітно в комунікації), незалежні медіа в Україні та продовжує це робити.

— У чому полягає нова підтримка від ЄС для українських медіа?

21 березня я оголосила, що ми спрямовуємо додаткові 10 млн євро для незалежних медіа. Три мільйони з них — це конкурс, який буде зосереджений на двох аспектах. Один — це журналістські розслідування, а інший — підтримка місцевих і регіональних медіа. А інші сім мільйонів євро — це контракти з нашими партнерами в медіасфері, які потім будуть робити субгранти конкретним медіа.

Партнери Представництва ЄС в Україні — це Internews Europe, Інститут масової інформації, Black Sea Foundation, «Репортери без кордонів». Ми також підтримуємо фестиваль DocuDays (найбільший в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який відбувається щороку впродовж останнього тижня березня у Києві — «ДМ»). Отже, я вважаю, що це дуже-дуже солідний пакет підтримки, щоб переконатися, що не буде великих збоїв у роботі незалежних медіа, коли різні донори змінять свої пріоритети.

З 2017 року Європейський Союз спрямував понад 100 мільйонів євро на підтримку незалежних журналістів. Ми працюємо через різних партнерів, і комунікація про це не була однією з наших сильних сторін. Тож зараз ми частково компенсуємо це.

— Які місцеві медіа, особливо з півдня та сходу України, отримають підтримку з боку ЄС?

Як я вже згадувала, конкретні пропозиції, які будуть запущені в травні, будуть зосереджені на місцевих і регіональних медіа. Серед програм із партнерами, про яких я казала, є також право на подачу заявок для місцевих і регіональних медіа.

Ми також дуже тісно співпрацюємо і значна частина нашої медіапідтримки проходить через Європейський фонд підтримки демократії. Отже, це різні інституції, куди медіа можуть звертатися за підтримкою з боку ЄС.

— А чи можете назвати українські медіа, які, на вашу думку, якісно висвітлюють саме євроінтеграцію чи стосуються питань ЄС?

Я вважаю, що першокласною і дуже відомою є «Європейська правда», на яку, мабуть, орієнтуються багато інших ресурсів. Але з мого досвіду та завдяки внескам, які робить Представництво ЄС в Україні, з розбудови мережі регіональних та місцевих медіа, я виявила наступне. Декілька медіа дуже точно, належним чином висвітлюють питання, що стосуються Європейського Союзу. І треба сказати, тему Євросоюзу висвітлювати непросто. Це через інституційні складності, які ми маємо, і механізм прийняття рішень, не кажучи вже про мову, яку ми використовуємо в документах.

І я думаю, що те, що ми намагалися зробити — і наразі це окупилося — це організувати журналістські поїздки до Брюсселя. Навчальні поїздки також. Ми також організовуємо регіональні семінари по всій країні. Останній у нас був у Черкасах 28 березня, щоб ознайомити журналістів із ЄС і допомогти зрозуміти, що відбувається в Брюсселі. І це виявилося дуже корисним і ефективним.

— Європейський Союз є одним із донорів Суспільного мовника України. А якою буде подальша підтримка Суспільного?

Ми продовжуємо нашу підтримку. З моменту створення Суспільного у 2017 році сума, яку ми спрямували на Суспільне, становить понад 16 мільйонів євро. Тож це дуже міцна підтримка. В Європейському Союзі існує культура та традиція суспільних мовників. І тому ми підтримуємо Суспільне. Збільшення охоплення їхньої читацької чи глядацької аудиторії триває. І зростання довіри до Суспільного серед українського суспільства, я вважаю, є гарним свідченням того, що це хороша інвестиція.

— Що робити медіа, якщо вони хочуть подати заявку на отримання коштів від ЄС?

Є окремий портал фінансування та тендерів Європейського Союзу, де можна дізнатися більше інформації. У травні ми запустимо цей конкретний конкурс на 3 мільйони євро. Також інформація буде на сайтах наших партнерів (House of Europe, Європейський фонд підтримки демократії тощо).

— Під час зустрічі в березні з українськими журналістами ви зробили акцент на ролі журналістів-розслідувачів. Чому, на вашу думку, журналістські розслідування зараз життєво важливі для української демократії?

Я вважаю, що журналістські розслідування життєво важливі для будь-якої демократії в будь-який момент, оскільки вони допомагають тримати будь-яку владу в будь-якій країні підзвітною. І тому це важливо також і в Україні зараз. І оскільки Україна продовжує свій шлях до Європейського Союзу, це буде важливим у майбутньому. Притягнення до відповідальності є однією з ключових ролей журналістики. Тож у цьому сенсі ми підтримували, підтримуємо і будемо підтримувати незалежну журналістику загалом, Суспільне мовлення також.

— Нещодавно ви говорили про майбутню підтримку ЄС для неурядових організацій в Україні. Про які плани щодо підтримки, які конкретно програми чи аспекти діяльності громадських організацій ідеться?

Це широка підтримка. Ми використовуємо різних партнерів для підтримки організацій громадянського суспільства, не лише в Києві, а й по всій країні, а також невеликі організації. Ми не лише надаємо гранти, але й інституційну підтримку для малих громадських організацій. І я думаю, що ЄС якщо не найбільший, то точно один із найбільших прихильників громадянського суспільства.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС витратив понад 150 мільйонів євро на громадянське суспільство України в усіх напрямках. З перших годин повномасштабного вторгнення ми були на зв’язку з нашими грантоотримувачами, які використовували наші гранти, щоб підтримувати громади, де вони працювали. Ми допомогли евакуювати деякі неурядові організації.

Також ми оголосили в березні нову програму підтримки від Європейського Союзу разом зі Швецією та Німеччиною на суму в 44 мільйони євро для неурядових організацій.

Теми — різні: від розбудови демократії до соціальних питань і відповідальності за воєнні злочини. У нас є 6 млн євро для жіночих неурядових організацій і жіночих гендерних проблем, включаючи домашнє насильство, сексуальне насильство тощо, щоб допомогти створити мережі підтримки для вразливих жінок. І такі напрями підтримки є по всьому світу, зокрема щодо антикорупційних активістів.

Фото Катаріна Матернова виступає на презентації програми Ukraine2EU

Крім того, ми також маємо програми, які є частиною наших галузевих провідних ініціатив для підтримки аналітичних центрів у роботі над політичними темами. Таким чином, ми працюємо за всіма напрямками з різними організаціями громадянського суспільства, волонтерами, гуманітарними організаціями тощо. І це повертає мене до питання про незалежних журналістів, яких, знову ж таки, у перші дні війни, ми фінансували, зокрема, підтримали створення хабу в Перемишлі.

І ми допомогли евакуювати журналістів, щоб вони могли висвітлювати в реальному часі події, коли взагалі не було зрозуміло, що буде в Україні. Щоб вони могли продовжувати писати про те, що тут відбувається.

— Чого очікувати від Євросоюзу неурядовим організаціям, які висвітлюють FIMI (іноземні інформаційні маніпуляції та втручання), з точки зору підтримки?

Протидія дезінформації та конструювання наративів, фактчекінг тощо є однією з ключових сфер, які ми підтримуємо. І це частина демократії.

— Яким би був ваш головний меседж українським журналістам?

Продовжуйте в тому ж дусі! Я вважаю, що однією з дійсно сильних рис України та частиною стійкості є сила її громадянського суспільства, сила її незалежного медіасектору. На четвертому році цієї жахливої повномасштабної ​​російської агресії те, як ви працюєте, викликає захоплення.

Фото Представництво ЄС в Україні, Ukraine2EU

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Евросоюз финансирование
Источник материала
loader
loader