Суспільне презентує документальний фільм «Вальс із системою»
Суспільне презентує документальний фільм «Вальс із системою»

Суспільне презентує документальний фільм «Вальс із системою»

У двосерійній стрічці розповідається про відродження української пісні в радянські часи після смерті Сталіна.

Як повідомляє корпоративний сайт Суспільного,  у документальному фільмі «Вальс із системою»  показані складні відносини українських митців з радянською владою: як в умовах тиску їм вдавалося творити пісні, що пережили Радянський Союз і стали символом епохи.

Фільм побудований навколо вітчизняних хітів того того, таких як «Пісня про рушник» та «Черемшина», та водночас містить колективний портрет творців української пісні - Платона Майбороди, Андрія Малишка, Степана Сабадаша, Ігоря Шамо, Дмитра Павличка, Олександра Білаша. Тому режисер стрічки Сергій Лисенко говорить про нього як про «документальний мюзикл».

Сергій Лисенко розповідає, що для нього український мелос тривалий час був terra incognita, лише згодом він став відзначати його «високий рівень як у музиці, так і в текстах», а з 2024 року почав сприймати українську пісенну класику як  «культурний код нації».

«У документальному серіалі “Вальс із системою” ми зробили спробу його розшифрувати. Як режисер, я намагався дослідити складний взаємозв’язок між мистецькою та соціальною сферами в українському суспільстві. Як народжувався український мелос 1950–60-х років? Які події та процеси на нього впливали?», - говорить Сергій Лисенко.

 Автори фільму дають відповіді на такі питання:  Як ці часи й побут впливали на українську інтелігенцію та їхні твори?  За яких обставин народилася одна з головних пісень епохи «Два кольори»? Чого боявся автор композиції? Чи правда, що пісня «Києве мій» була написана на замовлення радянської влади? Чому були популярні й куди зникли пісні про дорогу, шахтарів і кукурудзу? 

Співавторами проєкту стали журналіст, документаліст, письменник Юрій Макаров і журналістка, музична критикиня Любов Морозова.

«Українська пісня виявилася тим клеєм, який десятиліттями допомагав дезорієнтованим радянським людям знову й знову віднаходити свою ідентичність. Совіцька адміністративна машина парадоксальним чином допомагала їм у цьому, адже “дружба народів” (звісно, абстрактна) була прописана в її офіційних гаслах, з цього треба було вміти скористатися. Завданням фільму було не лише нагадати пісні, які багатьма вже давно сприймаються як народні, а й поставити їх у контекст епохи, в чомусь жорстокої й безжальної, в чомусь оптимістичної», — поділився Юрій Макаров

 Над проєктом працювала творча група Суспільного мовлення: режисер Сергій Лисенко, сценарист Віталій Бардецький, співавтор ідеї та презентатор Юрій Макаров, продюсери Ілля Гладштейн, Лукʼян Галкін та Альона Голякова, співавторка ідеї Любов Морозова, монтажер Максим Десятерик, композиторка Маргарита Кулічова, лінійний продюсер Віктор Шевченко, звукорежисерка на майданчику Ксенія Виноградова, консультант зі сценарію Ден Бербрідж, редактори архівів Микола Попелуха і Тарас Співак, оператор-постановник Володимир Гуєвський, звукорежисери постпродакшену Маргарита Кулічова, Тарун Мадупу і Джонні Фара, колористка Марина Ткаченко, дизайнерка графіки та титрів Валерія Гуєвська, продакшен-асистентка Марія Бровка.

 Документальний фільм «Вальс із системою» може бути цікавим як людям, які жили в радянські часи, так і молоді, яка прагне знати та розуміти історію свого народу. За допомогою історичних кадрів та через музику та пісні, що звучать у стрічці, глядачі зможуть відчути атмосферу тих часів.

«Для мене цінність документального серіалу “Вальс із системою” полягає саме в можливості заглибитися в ту епоху та спробувати знайти відповіді на питання, як композитори й поети, підконтрольні владі, яких можна було б назвати пристосуванцями і кар’єристами, водночас вміли залишатися щирими українськими патріотами у своїй творчості», - розповідає продюсерка Альона Голякова.

 У документальному проєкті «Вальс із системою» взяла участь низка діячів культури, журналістів та істориків, чиї експертні коментарі звучать у кадрі. Зокрема поет Юрій Рибчинський, культурологиня Наталія Кривда, літературознавець Ростислав Семків, музикант Святослав Вакарчук, історик Олександр Палій, музикант Кирило Стеценко, музикознавиця Валентина Кузик, кінознавець Сергій Тримбач, музикант Альберт Цукренко, радіожурналістка Олеся Білаш, поет Віктор Герасимов, радіоведуча Галина Бабій, музичний журналіст Філ Пухарєв, музикант Михайло Хома, музикантка Олександра Кольцова, журналіст Ярослав Щербаков, радіоведучий Дмитро Бакал, літературознавиця Ярина Цимбал, колекціонер музики Ігор Калиниченкоексдиректор Національної філармонії Дмитро Остапенко, директор музею «Українського радіо» Анатолій Табаченко.

Фото: Суспільне

Читайте також
На платформах Суспільного відбудеться прем’єра документального проєкту «Будь її голосом»
«Життя — наївне мистецтво»: фантастичний світ картин Марії Примаченко та життя українських дітей під час війни
Документальний фільм Суспільного «Красноярцев. Збитий льотчик» за добу зібрав 350 тисяч переглядів
Суспільне презентувало документальний фільм «На захід від сходу»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Источник материала
loader
loader