Белградський синдикат. До ЄС через Сербію ринулись великі гравці у сфері освоєння окупованих українських сільськогосподарських земель
Російські еліти під час війни пачками отримують паспорти Сербії з безвізовим доступом до ЄС. Серед них – спецпризначенець ФСБ, друг Патрушева, виробники ядерної зброї, наближений Кадирова і десятки інших. Про йдеться в публікації видання “Важливі історії”.
“Ми сказали, що було б класно отримати паспорти”
Паспорт Сербії відкриває в’їзд до країн Євросоюзу і ще плюс-мінус у сотню країн. Тому багато хто хоче його отримати – з початку 2022 року по квітень 2025 року уряд у Белграді підписав укази про прийняття понад 330 осіб до громадянства Сербії з формулюванням “в інтересах республіки” – це лише одна з багатьох підстав для отримання паспорта. 204 із цих новоспечених сербів – росіяни. Це випливає із записів в офіційному правовому віснику влади Сербії, доступ до яких “Важливим історіям” надали журналісти сербської мережі з розслідування злочинності та корупції KRIK.
Усі ці укази ухвалено відповідно до статті 19 закону про громадянство Сербії – він дозволяє видавати паспорти за заслуги перед країною в особливому порядку. Від людини не вимагають відмовитися від інших громадянств, не потрібно навіть жити в Сербії ні до, ні після отримання паспорта. Зазвичай так у громадянство приймають видатних перед країною діячів бізнесу, науки, спорту або мистецтв. Так, за час війни громадянство отримали російські художники, які прикрашали храм святого Сави в Белграді.
Спортивна міграція – прикмета часу. Десятки функціонерів і молодих російських спортсменів – від бійців ММА і боксерів до футболістів і шахістів – з початку війни отримали сербські паспорти, оскільки більше не можуть виступати під прапором Росії. Сербом у 2022 році став навіть багаторазовий чемпіон зі змішаних єдиноборств у важкій вазі, легендарний Федір Ємельяненко, випливає з документів уряду. Боєць нещодавно завершив кар’єру і говорив, що може виїхати до “православної і багатостраждальної” балканської країни в разі “форс-мажору”.
Боксер Федір Ємельяненко любить батьківщину, але, якщо що, готовий переїхати до Сербії
Фото: Matt Davies / PX Imagens / ZUMA / Scanpix / LETA
Ще одна прикмета часу – російські айтішники. Серед тих, хто під час війни отримав паспорт за заслуги перед Сербією, є і засновники IT-компаній, і пересічні програмісти та менеджери. Засновник російського IT-стартапу, який став нещодавно громадянином Сербії разом зі своїм бізнес-партнером, на умовах анонімності розповів “Важливим іс торіям”, що іноді ініціатива видати паспорт таким людям походить прямо від уряду країни.
“Ми в Сербії з 2015 року, за свої бабки довго і болісно будували ринок, на якому до нас буквально нікого не було. У нас були соціальні програми з урядом, ми працювали з великими місцевими компаніями. У якийсь момент профільне міністерство, з яким ми працювали, запропонувало: мовляв, давайте якось вам допоможемо. Ну як можуть допомогти? Я, наприклад, у Сербії навіть не живу, – розповідає він. – І ось через деякий час нам сказали приїжджати в Белград, бути красивими, у краватках, у костюмах, туди-сюди. Ми приїхали, зустрілися з прем’єр-міністром. Вона каже: “Спасибі вам, вас у Сербії давно знають, чим допомогти?” Ми сказали, що було б класно отримати паспорти. “Добре, спробуємо”. Ось і вся історія”.
За його словами, рішення прем’єра ніяк не стосувалося програми “паспорт в обмін на інвестиції” (її в Сербії так і не запустили): “Ми, звичайно, побічно інвестували у виробництво в країні, але паспорти отримали точно не за інвестиції. Ми нікому не давали грошей і не купували бонди, просто давно тут сидимо”. Підприємець каже, що і “Яндекс”, і інші російські IT-компанії на сербському ринку безпосередньо обговорюють з урядом видачу паспортів, а часом і поліпшення податкового клімату для бізнесу.
У Белград релокуються не тільки айтішники. У березні 2025-го стало відомо, що на сербський ринок виходить російська мережа магазинів низьких цін FixPrice, яка після початку війни переїхала в Казахстан і стала найвигіднішою російською франшизою за версією Forbes. На самому початку 2025-го громадянство “в інтересах Сербії” отримав співзасновник мережі Сергій Ломакін – російський мільярдер, чиї статки оцінюються в $1,2 млрд.
За словами сербської міграційної юристки Яни Полак, процес отримання громадянства при придбанні нерухомості або відкритті бізнесу загалом мало чим відрізняється від процедури на загальних підставах, тобто просто купити так званий золотий паспорт не можна. “Якщо людина отримує громадянство як власник нерухомості, компанії [але не національного масштабу] або індивідуальний підприємець, тлумачення закону таке: до подачі запиту заявник щонайменше три роки має перебувати у статусі ПМП, а до цього майже безперервно проживати три роки у статусі ВНП. Постійна адреса може бути тільки в іноземця з ПМП”, – розповідає вона.
Як виявили “Важные истории”, країнам Європи все ще є чого побоюватися. У сотнях рішень про присвоєння громадянства Сербії за заслуги з 2022-го до квітня 2025-го перераховані імена десятків росіян, тісно пов’язаних з оборонно-промисловим комплексом, Кремлем, олігархами, держкорпораціями і навіть спецслужбами. Жоден із них не фігурує в санкційних списках і, отже, може безперешкодно подорожувати із сербським паспортом.
Як журналісти зрозуміли, хто є хто
Рішення про присвоєння громадянства, які ми проаналізували для цього тексту, – це не витоки і не відомості від джерел. Це офіційні документи, отримані гласно і безпосередньо від влади Сербії за платним доступом до інформаційно-правової системи країни.
У документах вказані прізвища, зокрема минулі, імена, по батькові, іноді навіть імена матерів, дати і місця народження. Родичі, які отримують громадянство разом, перераховуються списком в окремому указі. Таким чином, у нас є унікальний набір даних для ідентифікації людини.
Крім того, відомості про зв’язки між людьми ми закріплювали за допомогою витікших баз даних. Так, на спорідненість або близькі стосунки вказують ідентичні адреси прописки або проживання, перетинання в прив’язці номерів телефонів і пряма вказівка на спорідненість у державних базах.
Дані про місця роботи, посади та частки в компаніях узяті з єдиного реєстру юридичних осіб та сервісу з перевірки контрагентів СПАРК або з офіційних публікацій.
Спортсмени
Спортивна міграція до Сербії дала можливість отримати паспорти функціонерам, пов’язаним із Федерацією боксу Росії (ФБР) і Міжнародною асоціацією боксу (IBA). ФБР до 2021 року очолював підмосковний підприємець Умар Кремльов (колишнє прізвище – Лутфуллоєв). Тепер він керує боксерськими турнірами на міжнародному рівні як глава IBA.
У середині 2010-х Кремльов познайомився згенералом ФСО і начальником особистої охорони Путіна Олексієм Рубіжним у байкерському клубі “Нічні вовки”. Відтоді вони працювали разом у Федерації боксу Росії, а Кремльов отримав доступ до влади. Після початку війни керівництво країни, з подачі Рубіжного, віддало йому активи найбільшого автомобільного дилера країни “Рольф”, які перед цим у справжніх власників конфіскувала держава, писало видання “Проект”.
Одразу кілька близьких до Кремля людей стали сербами й отримали безвізовий доступ до Євросоюзу;
Так, громадянином балканської республіки став Олексій Галєєв – заслужений тренер Росії. Він тренував відомих боксерів Дмитра і Федора Чудінових, Андрія Сироткіна і Володимира Шишкіна, а ще багато років працював у серпуховській академії боксу “Олімп”. Його вихованцем був юний Умар Кремльов, який у наші дні публікує фото зі своїм тренером.
Фото: сторінка Умара Кремльова у фейсбуці
Заступник Кремльова в IBA, північнокавказький функціонер Абдулмуталім Абакаров, отримав паспорт Сербії ще 2021 року. У 2022-му громадянство отримали його двоє синів і дочка.
Кремльов входить і в керівництво Європейської конфедерації боксу. Разом із ним організацією керує Сумайд Халідов, який став громадянином Сербії 2023 року. Халідов – чеченський боксер і член виконавчого комітету ФБР, який організовував у Грозному європейський турнір із боксу на честь Ахмата Кадирова, захід відкривав Рамзан Кадиров.
Інший новоспечений серб із російської індустрії боксерських поєдинків – Віктор Шендрик. Наразі громадянин Сербії Шендрик очолює наглядову раду Федерації боксу Москви, а до цього служив у “інтелектуальному спецназі” ФСБ “Вимпел”. Також Шендрик – начальник служби безпеки РЖД і колишній глава служби безпеки друзів Путіна, олігархів Аркадія і Бориса Ротенбергів. Як раніше розповідали “Важные истории”, Шендрик в інтересах Ротенбергів спонсорує неонацистський підрозділ футбольних фанатів “Еспаньйола”, що воює проти України.
Серби з російських держкомпаній
- Петр Костяков – станом на травень 2023 року старший віцепрезидент державного банку ВТБ;
- Віталій Бузоверя – старший віцепрезидент ВТБ, який відзначився у ЗМІ купівлею паспорта Кіпру ще 2020 року;
- Дмитрій Снесар – старший віцепрезидент ВТБ, колишній член ради директорів Першого каналу і “Русгідро”.
- Ваган Гаспарян – на початку 2023 року пішов з посади в. о. гендиректора “Сбербанк капіталу”.
- Олена Бурмістрова – колишня заступниця голови “Газпрому” та ексгенеральна директорка “Газпром експорту”. У рік набуття сербського громадянства вона стала першим віце-президентом Газпромбанку, який перебуває під обмеженнями в Євросоюзі;
Газпромбанк і “Газпром” разом контролюють понад 56% акцій найбільшої сербської нафтогазової компанії NIS. Сербській державі належить менше 30%.
- Роман Сухоносов – як мінімум до 2022 року був виконавчим віцепрезидентом Газпромбанку;
- Олексій Янкевич – на лютий 2022 року займав посаду заступника гендиректора з економіки та фінансів “Газпром нефти”.
- Євгеній Мишковський – колишній топ-менеджер “Газпрому”, який входив до адміністративної ради Gazprom Schweiz. У середині 2010-х Мишковський став відомим як власник популярного тоді журналу РroСпорт.
- Кирило Гришанов – у серпні 2024 року звільнився з посади заступника голови підсанкційного банку “Дом.РФ”.
Оборонщики
До паспорта Сербії і безперешкодного в’їзду в Євросоюз також кинулися менеджери і співробітники російських оборонних підприємств та їхні родичі. Наймасштабніша міграція торкнулася людей навколо концерну “Радіоелектронні технології” (КРЕТ) – найкрупнішого виробника систем РЕБ у Росії, а також авіоніки для військових літаків і вертольотів. КРЕТ входить до складу збройової держкорпорації “Ростех” товариша Путіна по службі в КДБ Сергія Чемезова.
Так, під час війни громадянство Сербії отримала Анастасія Колесова – дочка колишнього глави КРЕТу та екс-губернатора Амурської області Миколи Колесова, який перебуває під санкціями ЄС. Зараз Колесов очолює холдинг “Вертольоти Росії”, якому належить більшість вертольотобудівних підприємств у країні. Громадянкою Сербії стала також мати Анастасії Колесової Альбіна, яка щонайменше до 2019 року отримувала зарплату на Казанському оптико-механічному заводі (КОМЗ), виробнику збройової оптики. Крім іншого, Колесова-молодша – голова Татсоцбанку та екс-депутат Держради Татарстану;
Анастасія Колесова почувається з президентом Татарстану як вдома. Але в неї є і сербський паспорт
Фото: Марсель Бадикшин / прес-служба президента РТ
Чоловік Анастасії – чинний оборонник Николай Ураєв – теж отримав паспорт Сербії разом зі своєю родичкою Надією. Раніше Колесова і Ураєв по черзі очолювали казанський оборонний завод “Елекон”, а Надія Ураєва, судячи з даних витоків про доходи, працювала на цьому підприємстві.
“Елекон” – ключовий виробник електроз’єднувачів у російському ВПК. Завод робить компоненти для міжконтинентальних балістичних ракет “Булава” і “Тополь-М”, військових літаків, вертольотів, підводних човнів, кораблів, супутникових систем тощо. Він перебуває під санкціями США за законом про нерозповсюдження зброї масового ураження і під санкціями ЄС, Британії та Канади через вторгнення в Україну.
Також Ураєв – колишній член ради директорів заводу КОМЗ, який виробляє прилади нічного бачення, тепловізори та оптичні приціли для зброї. Він же – колись найбагатший депутат казанської міської думи. Зараз Микола Ураєв керує Красногорським комбінатом автофургонів, який виробляє автозаки, військові вантажівки, автомобільні комплекси зв’язку та іншу армійську спецтехніку на базі КАМАЗів, ГАЗів і Уралів.
Громадянство Сербії отримала і менеджерка КРЕТу Катерина Блохіна. Як випливає з звітів компанії, Блохіна завідує адміністративно-господарськими підрозділами “Елекона” та КРЕТу. Менеджерка та її мати Людмила Тенно були співвласниками компанії “КОМЗ-Байгиш”, через яку продається збройова оптика КОМЗ.
Судячи з даних системи перевірки контрагентів СПАРК, Блохіна також входить до ради директорів марійського заводу “Копір”, який виробляє електричні з’єднувачі для авіаційної, ракетної та морської техніки. Людмила і Катерина володіли частками в рязанському “Радаравіасервісі”, який займається ремонтом авіаційного обладнання. Крім того, Блохіна – гендиректорка інвестиційної компанії “Таврида” в окупованому Криму, якою володіють Рам’янське приладобудівельне конструкторське бюро “Ростеха” (авіоніка для бойових літаків) і оборонне АТ “Високі технології” (обслуговування авіаційної техніки).
Паспорт Сербії тепер є і в росіянина Романа Карусєва, який, як випливає з витоку відомостей про доходи, отримував зарплату на підприємстві “Радіоелектроніка ім. Шимка” у складі КРЕТ. Це основний виробник систем розпізнавання “свій-чужий” для російської бойової авіації.
Доступ до ЄС через сербський паспорт тепер є і у дружин оборонників. Так, громадянство Сербії отримала Ольга Рейман – дружина колишнього міністра зв’язку Росії Леоніда Реймана (1999-2008). Зараз Леонід Рейман володіє компанією “Хеліпром СПБ”, яка обслуговує і ремонтує гелікоптери та авіаобладнання для Центру підготовки космонавтів і Національної гвардії Росії. Як мінімум на початку 2010-х компанія Реймана співпрацювала з Міністерством оборони;
У дружини колишнього міністра Леоніда Реймана Ольги знайшлося сербське громадянство
Фото: Сергій Михайличенко / “Росконгресс”
Паспортом обзавелася і Світлана Кийко – дружина генерал-полковника Михайла Кийко, колишнього заступника глави Федеральної служби з контролю за обігом наркотиків. У 2016 році Кийко посіла четверте місце в рейтингу найбагатших дружин російських чиновників. За відсутності великого бізнесу вона задекларувала дохід 548 млн рублів – у 156 разів більше, ніж у чоловіка.
Після розформування служби наркополіції Михайло Кийко став заступником генерального директора оборонного концерну “Алмаз-Антей” – одного з найбільших на планеті виробників систем протиракетної та протиповітряної оборони. До березня 2023 року Кийко очолював структурний підрозділ оборонного концерну “Ростех” – холдинг “Механіка”, що об’єднує 14 російських верстатобудівних заводів, науково-дослідні підрозділи та інжинірингові компанії й обслуговує виробництва різної зброї. Зараз Кийко – директор групи “Аэромакс”, яка розвиває безпілотники літакового, вертолітного і дронного типу. “Аеромакс” належить АФК “Система”. АФК перебуває під санкціями Британії та США, але не ЄС.
У списках нових громадян згадується ім’я Андрія Шамшуріна. Бізнес-портал Tadviser називає його віцепрезидентом групи компаній “Акваріус”. Ця компанія однією з перших в СРСР почала виробляти персональні комп’ютери, а зараз займається радіотехнічним обладнанням: від серверів до важливих у виробництві зброї мікросхем і шифрованих засобів зв’язку для російських спецслужб. У 2024 році “Акваріус”, за даними видання “Коммерсант”, почала разом із держкорпорацією з атомної енергії “Росатом” створювати виробництво мікроконтролерів для шифрування даних. Це зроблено для того, щоб замістити недоступні через санкції аналоги. У 2022 році “Акваріус” підпала під санкції США за сприяння армії Росії.
Ще один громадянин Сербії, пов’язаний з російським ВПК, – Олексій Лямін. Він очолює торговий дім “Белаз”. Це дистриб’ютор продукції білоруського “Белаза”, він на 30% належить Президентському спортивному клубу сина Олександра Лукашенка Дмитра. Торговий дім “Бєлаз” також співпрацює як дистриб’ютор з підприємством “Белшина”, яке постачає покришки для автотранспорту російської армії, писав Білоруський розслідувальний центр.
- Руслан Алісултанов отримав громадянство разом із членами своєї сім’ї. Раніше він обіймав посади заступника міністра сільського господарства Чечні та віцемера Грозного, зараз володіє російськими активами французької компанії Danone, що пішла з країни. Гендиректором компанії Алісултанова Health & Nutrition (колишня “Данон Росія”) став племінник Кадирова, колишній мер Грозного і нинішній глава адміністрації Кадирова Якуб Закрієв.
- Чермен Мамієв – колишній глава Мінприроди Північної Осетії. У 2021 році його засудили до трьох років умовно за перевищення посадових повноважень. Він розпорядився виплатити понад 400 млн рублів із бюджету національного проєкту “Екологія” за держконтрактом, умови якого не було виконано.
- Зуфар Гараєв – голова правління найбільшого банку Татарстану “АК Барс”, який перебуває під санкціями США та ЄС.
- Віталій Лушников – один із найбагатших людей Бєлгородської області. У 2023 році регіональне видання Bel.ru помістило його на третю сходинку в рейтингу найзаможніших бізнесменів регіону.
- Євгеній Габов очолював у Пермському краї Електротехнічну компанію і виїхав із країни після кримінальної справи. Зараз Габова розшукують через розтрату 351,5 млн руб. і зловживання повноваженнями на 2,7 млрд руб.
- Василій Шевчик разом із братом Володимиром володіє “Сибінтел-холдингом”, який займається інвестиційними проектами в Тюменській області. Дружина Володимира Шевчика, Наталя Шевчик, з 2001 по 2019 роки отримувала посаду заступника губернатора Тюменської області. Зараз вона віце-спікер регіонального парламенту Тюменської області. Паспорт Сербії також отримав бізнес-партнер Шевчиков Олександр Нізамов.
Працівники окупації
Ще одна категорія нових сербів – росіяни, прямо чи опосередковано пов’язані з отриманням вигоди з окупованих українських земель.
Один із них – фігурант розслідування “Важных историй” Іван Сибірєв. Раніше він очолював компанію “Стройтранснафтогаз” близького друга Путіна Геннадія Тимченка. Як з’ясувала наша редакція, з початком повномасштабної війни в Україні Сибірєв став співвласником будівельної компанії “Р-буд”, що працює в окупованих і зруйнованих російською армією українських містах Маріуполь і Сєвєродонецьк. “Р-Буд” підпала під санкції ЄС 2024 року.
Також Сибірєв володіє рестораном Wine & Crab разом зі Світланою Кузнєцовою – падчеркою глави “Газпрому” Олексія Міллера і донькою колишнього секретаря Путіна, Марини Єнтальцевої.
На будівництві в захоплених українських регіонах заробляє і сім’я наступної нової громадянки Сербії, Світлани Перевалової. Її чоловік, Віктор Перевалов, заснував компанію “Високоякісні автомобільні дороги” (ВАД). Вона заробляє на будівництві доріг в анексованому Криму (виручка 2020 року – понад 85 мільярдів рублів): саме ця компанія будувала дорогу через Керченський міст, трасу “Таврида” і дорогу від Сімферополя до західного узбережжя Криму. Через ці проєкти ВАД підпала під санкції Євросоюзу і США ще 2018 року. Світлана Перевалова, судячи з витоків даних ФНС і МВС, щонайменше до 2018 року працювала менеджером ВАД.
До Європи кинулися і великі гравці у сфері освоєння окупованих українських сільськогосподарських земель. Так, паспорт Сербії отримав Кирило Краттлі – чоловік доньки депутата Держдуми Олексія Ткачова, Анастасії. Олексій Ткачов – брат екс-губернатора Краснодарського краю і колишнього міністра сільського господарства Росії Олександра Ткачова. Брати перебувають під санкціями ЄС.
Чоловік племінниці колишнього краснодарського губернатора – Кирило Краттлі – побічно заробляє на краденому в України зерні. І має вільний доступ до Європи
Фото: “Кубань 24”
Краттлі очолює краснодарсько-саратовську компанію “Миртех” і займається поставками сільськогосподарської техніки. Ця компанія співпрацює з найбільшим агропромисловим холдингом Росії “Агрокомплекс” сім’ї Ткачових, з’ясували раніше розслідувачі видання “Протокол”.
У публікації Wall Street Journal говориться, що “Агрокомплекс” отримав понад 160 тис. гектарів сільськогосподарських земель в окупованих регіонах України, але досі не підпадає під санкції. “МирТех” Краттлі завозить у Росію техніку і запчастини з Європи, Канади, Туреччини та Південної Кореї і продає її “Агрокомплексу” і низці підсанкційних компаній, включно зі структурами “Ощадбанку”, “ВТБ” і “Газпрому”, свідчить фінансова документація компанії Краттлі, до якої отримали доступ журналісти “Протоколу”.
Зерно, зібране в окупованих областях України, йде на експорт і приносить Володимиру Путіну кошти на фінансування війни. Так, за даними влади України, з моменту вторгнення і до 2024 року російські експортери вивезли з окупованих територій і поставили на міжнародні ринки щонайменше 4 млн тонн вкраденого українського зерна, заробивши близько $800 млн.
У цьому контексті цікаво, що сербський паспорт отримав Дмитрій Сергєєв – друг віцепрем’єра і колишнього міністра сільського господарства Росії Дмитра Патрушева, сина генерала Миколи Патрушева, колишнього директора ФСБ, ексголови Радбезу Росії і помічника Путіна.
З Миколою Патрушевим давно співпрацює і віцепрем’єр Сербії Олександр Вулін, який у різні роки очолював МВС, Міноборони і контррозвідку Сербії. 2021 року Вулін особисто прилетів до Москви й передав Патрушеву-старшому записи прослуховування семінару російської опозиції в Белграді, який організували політики Андрій Пивоваров і Володимир Кара-Мурза. Після того як Вулін полетів, Андрія Пивоварова заарештували і незабаром відправили в карельську колонію. З подачі Вуліна і Патрушева влада РФ і Сербії також створила “робочу групу з боротьби з кольоровими революціями”, писало видання Danas. У межах цієї групи спецслужби двох країн мають запобігати протестам і організовувати стеження за активістами, журналістами та правозахисниками.
Патрушев-молодший і Сергєєв давно працюють разом. У 2010-2018 роках, коли Патрушев очолював Россільгоспбанк, Сергєєв був його заступником. Коли у 2018-му Патрушев-молодший став міністром сільського господарства, Сергєєв перейшов в уряд слідом за ним. Зараз Сергєєв – генеральний директор Об’єднаної зернової компанії та Союзу експортерів зерна, двох ключових організацій у сфері постачання сільгосппродукції на світові ринки.
Сергей Емдін, який отримав паспорт Сербії 2022 року, до весни 2023 року очолював створений ВТБ зерновий холдинг “Деметра”, якому належить 50% мінус одна акція в Об’єднаній зерновій компанії. Після відходу Емдіна ВТБ продав 45% у своєму зерновому холдингу імовірно оманському інвестиційному фонду, писала газета “Ведомости”.
“Деметра” – один із найважливіших гравців на ринку експорту зерна. Термінали компанії можуть відвантажувати по 15 млн тонн зерна на рік (близько 21% усього зернового експорту Росії). Також холдингу належить компанія “Русагротранс” – монополіст у сфері залізничних перевезень зерна, а контроль “Деметри” в “Об’єднаній зерновій компанії” дає прямий доступ до флоту суховантажів.
Таємні серби
- Альберта Валіахметова видання The Bell називало творцем найбільшого онлайн-казино Azino777;
- Олександр Смузіков у 2016 році зайняв 143-й рядок у російському списку Forbes зі статками $600 млн. Смузіков розпочав кар’єру в 1990-х як нафтотрейдер, у 2000-х продав мережу автозаправок компанії ТНК-BP. За даними Forbes, він витратив частину грошей на велику колекцію російського авангарду, що включає роботи Казимира Малевича. За весь цей час Смузиков не дав жодного інтерв’ю. Про Смузикова згадує лідер Оріхівського ОЗУ Сергій Буторін, який відбуває довічне покарання. 2024 року він випустив книжку про бандитську Москву 90-х “Славні хлопці по-російськи”, де стверджує, що на зорі становлення угруповання Смузіков входив до бригади ще одного оріхівського авторитета Сашка Рудого (Олександр Гаришин), мав прізвисько Смизік та брав участь у розборках із Бауманським ОЗУ біля ресторану “Разгуляй”: “За перекинутим сміттєвим баком лежить поранений Смизик… У Шурупа в руках майже розряджений пістолет Смизика. Саме час змотувати вудки. Ми робимо кілька пострілів у бік “бауманських”, підхоплюємо Смизика і тягнемо його через арку на подвір’я найближчого будинку”. Інших свідчень участі одного з головних колекціонерів сучасного мистецтва в бандитських розбірках 90-х немає. Сам Смузіков книги Буторіна не коментував.
- Аркадій Мутавчі до 2008 року займався поставками для управсправами президента Росії, а у 2020-му став бенефіціаром люксембурзької компанії, яка 2014 року купила в інтересах підконтрольної державі “Роснефти” 13% акцій італійського шинного гіганта Pirelli. На момент купівлі акцій кінцевим власником компанії-покупця була 27-річна танцівниця з Москви Айя Бєлова. За рішенням російського суду “Важные истории” тоді були змушені видалити і спростувати розслідування про купівлю акцій Pirelli, проте передруковані версії статті залишилися на інших сайтах.
Громадянами балканської республіки також стали кілька російських мільярдерів зі списку Forbes і люди, колись пов’язані з управлінням активами олігархів Алішера Усманова та Олексія Мордашова, проте відомостей про їхні нинішні відносини з російською владою немає.
Допомога Луб’янки
Дослідник корупції та голова НКО “Арктида” Ілля Шуманов вважає, що така масова видача паспортів росіянам, пов’язаним із Кремлем та оборонною промисловістю, могла бути частиною політичних домовленостей двох урядів. За такого сценарію уряд Сербії ризикує втратити перспективи євроінтеграції, натомість може отримати від Москви інструменти контролю в умовах масових антиурядових протестів, що не припиняються в країні від початку 2024 року, каже Шуманов.
Саме під час протестів стався сплеск видачі паспортів Сербії росіянам. Минулого року 86 зі 137 нових паспортів “за заслуги” було видано росіянам, понад 30 із цих росіян прямо чи опосередковано пов’язані з російською владою та бізнес-гігантами. Паралельно з тим, як влада Сербії виписувала ці паспорти, в Росію регулярно приїжджав друг Миколи Патрушева, віцепрем’єр Сербії Олександр Вулін. Він проводив офіційні переговори з главами СЗР і ФСБ, із самим Патрушевим, із Сергієм Шойгу, Сергієм Лавровим і чиновниками МЗС. У березні цього року Вулін цілком відкрито визнав, що придушувати протести в Сербії йому допомагають російські спецслужбісти.
Сербський віцепрем’єр Олександр Вулін – друг російських спецслужбістів. Ліворуч він із Патрушевим, праворуч – із Путіним
Фото: МВС Сербії / AP / Scanpix / LETA
Фото: Степан Пугачов / “Росконгрес”
“Думаю, також ідеться про неформальну фінансову підтримку, надання позик і кредитів, які підуть на підтримку режиму. Плюс дуже вигідні контракти з російськими компаніями. Залучення російських інвестицій – це один із найголовніших гаків, на які можна підвісити владу Сербії. Там присутня політична турбулентність. І Росія, наприклад, може надати інструменти з моніторингу соціальних мереж. Усі авторитарні практики, якими Росія могла б поділитися, у Сербії дуже будуть затребувані. Починаючи від системи моніторингу, закінчуючи політтехнологіями – наприклад, ботоферми тощо”, – міркує Шуманов.
Просто так подарувати паспорт, навіть заради пристойності не вказавши, що за заслуги перед Сербією має російський громадянин, не можна, упевнений російсько-сербський політолог Александар Джокіч. “Коли профільне міністерство рекомендує прийняти людину в громадянство за заслуги, воно повинно назвати формальну причину, а міністерство внутрішніх справ зобов’язане перевірити людину на предмет погроз”, – каже він.
Нині ні екс-спецпризначенцю ФСБ Віктору Шендрику, ні менеджерам ключових оборонних підприємств ніщо не заважає їздити з паспортом Сербії без візи до країн Євросоюзу, і Єврокомісія тут не має інструментів контролю, окрім тиску. “У питанні видачі сербських паспортів Євросоюз стурбований тільки можливою масовою міграцією з Балкан. Проблемою може стати тільки умовний скандал з агентами ФСБ, а ось видача паспортів мільярдерам і олігархам може такою проблемою не стати – гроші скрізь знайдуть лазівку”, – вважає Джокіч.
“Важные истории” надіслали свої запитання безпосередньо представникам Єврокомісії, а також згаданим у цьому тексті росіянам із громадянством Сербії особисто або через їхніх родичів і роботодавців. Ми готові опублікувати їхні змістовні відповіді. Журналісти видання KRIK надіслали офіційний запит до уряду Сербії з проханням роз’яснити, у чому саме полягають інтереси країни в наданні громадянства перерахованим росіянам.
Джерело: Важливі історії
Tweet
