/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F0243a8400051c702d9d3d48767c44c6e.jpg)
Європі необхідно посилити свої позиції в космосі, щоб протистояти росії і Китаю та конкурувати зі США – ЗМІ
Такі ворожі країни, як Китай та росія, домінуватимуть у космосі, якщо європейські країни не об’єднаються, заявив високопоставлений командувач НАТО. Про це повідомляє Politico.
«Без зусиль у космосі не може бути європейського суверенітету. Сьогодні європейцям потрібне серйозне пробудження, навіть термінове, щоб почати діяти», — сказав в інтерв’ю верховний головнокомандувач союзних військ з трансформації адмірал П’єр Вандьє.
Війна росії та України показала важливість космічних ресурсів для зв’язку на полі бою та збору розвідданих. Він також болісно продемонстрував залежність Європи від дуже обмеженої кількості американських компаній, в основному від SpaceX Маска, оскільки система IRIS, розроблена ЄС як конкурент, не буде готова до експлуатації до 2030 року.
У той же час космос все більше стає потенційною зоною бойових дій. Космічне командування США охарактеризувало космос як «висококонкурентне стратегічне середовище», маючи на увазі, зокрема, Китай та росію. Генсек НАТО Марк Рютте також висловив стурбованість тим, що Москва прагне розмістити ядерну зброю у космосі.
«Сьогодні ми бачимо, як низка гравців впроваджують космічну зброю», — каже Вандьє, згадавши орбітальну зброю — бомби, виведені на орбіту, які можуть падати по команді та уникати виявлення системами раннього попередження, а також зброю, призначену для придушення або збивання супутників.
Швидка мілітаризація космосу змінює архітектуру цієї сфери, і це вимагає від європейців переосмислення бізнес-моделі, каже Вандьє. За його словами, країни більше не можуть покладатися лише на великі супутники на геостаціонарній орбіті, а тепер потребують також резервних угруповань на низькій навколоземній орбіті.
Спутники на низькій орбіті дешевші — від 100 до 150 тисяч доларів за одиницю — порівняно з 300–400 млн. доларів за один геостаціонарний супутник, сказав Вандьє. Крім того, їх можна запускати частіше та з меншими витратами.
Хоча європейці конкурентоспроможні в галузі геостаціонарних супутників завдяки таким компаніям, як ArianeGroup, так званий ринок New Space, на якому представлені відносно нові аерокосмічні компанії, переважно домінує SpaceX.
Деякі європейські стартапи намагаються проникнути в New Space, але з обмеженим успіхом. Перший запуск ракети Spectrum німецького стартапу Isar Aerospace вибухнув менш ніж за хвилину після зльоту 30 березня з космодрому Андея в Норвегії. Минулого місяця норвезька оборонна компанія Kongsberg запустила свій перший супутник, але через SpaceX.
Командувач НАТО запропонував Єврокомісії ухвалити закон про європейську оборону. Він “створить умови для появи нових технологій у сфері оборони, встановивши фінансові, нормативні та податкові умови, які стимулюватимуть молодих підприємців розробляти технології подвійного призначення для Європи”, – каже Вандьє.
️Він також підтримує заклик США до європейців створити космічний ринок на зразок американського, який дозволяє використовувати комерційні технології для поінформованості про космічну обстановку та розвідку на полі бою.
Країни НАТО визнали космос як повноцінну оперативну сферу в 2019 році. Однак у оновлених цілях щодо нарощування потенціалу на цей рік космос не враховується так само, як і інші сфери, такі як суша, повітря та море. У короткостроковій перспективі адмірал не очікує, що на саміті лідерів НАТО в Гаазі в червні буде приділено велику увагу космосу. “Головною темою буде 5%”, – сказав він, маючи на увазі вимогу Трампа, щоб союзники витрачали 5 відсотків свого ВВП на оборону.

