У 2024 році кожна п’ята дитина готова була зустрітися з незнайомцем з інтернету, — дослідження
У Києві відбулася пресконференція на тему онлайн-безпеки дітей у воєнні часи за участі представників уряду, посольств, бізнесу та громадських організацій.
Восени 2024 року громадська організація Dignity Online by #stop_sexтинг за підтримки Державної служби якості освіти, Crown Agents Ukraine, спільно з Proinsight Lab провели всеукраїнське дослідження про досвід українських дітей в інтернеті у воєнні часи. Про це розповіли в організації Dignity Online.
Повідомляється, що в опитуванні взяло участь 1799 дітей, віком 10-17 років з усієї території України, окрім тимчасово окупованого АР Крим та Донецької, Луганської, Херсонської й Запорізької областей.
Мета — дослідити досвід сексуального насильства та сексуальної експлуатації в інтернеті в українських дітей.
Основними темами стали: поширеність епізодів сексуального насилля та сексуальної експлуатації онлайн серед дітей в Україні, використання штучного інтелекту як нового ризику сексуального насильства та сексуальної експлуатації дітьми та проти дітей, вплив воєнного контенту на онлайн-досвід дітей.
Під час презентації дослідження директорка Proinsight Lab Ольга Овчар презентувала основні цифри та інсайти нового всеукраїнського дослідження «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в інтернеті в Україні».
За результатами дослідження, три чверті дітей проводять в інтернеті понад 3 години щодня.
ТОП-5 додатків, якими користуються діти:
- Youtube – 87,7%;
- Telegram – 85%;
- TikTok – 83%;
- Viber – 81,7%;
- Instagram – 63,3%.
Дослідження встановило, що майже кожна 10 дитина приймає всі запити на додавання в друзі, які їй надходять (8,8%).
Ризики та ситуації онлайн сексуального насильства:
- 20% дітей отримували в листуванні в інтернеті питання з сексуальним підтекстом;
- 18% - зустрічалися наживо з незнайомцями з онлайну;
- 13% дітей отримували фото чи відео оголеного тіла;
- 12% дітей просили надіслати власні такі фото;
- 10% дітей спілкувалися на тему сексу з незнайомцями в інтернеті;
- 3% опитаних надсилали власні оголені фото чи відео.
У 2024-му році кожна п’ята дитина готова була зустрітися з незнайомцем з інтернету, у 2020 цей показник становив 7% опитаних.
64% хлопців і 55% дівчат не розповіли нікому про ситуацію сексуального насильства чи експлуатації в інтернеті.
«Менше половини дітей, що потрапили у ситуацію сексуального насильства, заблокували людину; кожна п’ята дитина обговорила ситуацію із друзями; по 14% - поскаржились у службу підтримки, розповіли дорослим, продовжили спілкування, але не погодились на пропозицію; майже третина нічого не зробили і 3% прийняли пропозицію», — йдеться в дослідженні.
Використання штучного інтелекту та онлайн-контент:
Дослідження також фіксувало використання ШІ для створення інтимних фейкових зображень дітей, найчастіше — для залякування та шантажу. Відповідні технології зловмисники застосовують для грумінгу — цифрової маніпуляції, що передує експлуатації.
Майже кожний третій опитаний бачить воєнний контент щодня, і ще майже стільки ж бачать його хоча б 1 раз на тиждень.
Найбільш часто діти реагували на насильницький контент тривогою (45,5%), страхом (41,9%) та злістю (40,1%).
Майже 40% дітей хоча б декілька разів на рік бачили сексуальний контент із незнайомцями і 13% — зі знайомими людьми.
Хоча б один з видів сексуального контенту майже щодня бачать від 2,2% до 6% дітей.
Також під час презентації ГО Dignity Online (by #stop_sexтинг) представила короткометражний фільм «Захисти Нас», який демонструє три реальні сценарії використання штучного інтелекту для цифрової експлуатації дітей — від маніпуляцій чат-ботами до створення фейкових відео для шантажу.
На завершення, засновниця Dignity Online Анастасія Дьякова наголосила: результати дослідження — це лише перший крок у формуванні системного захисту дітей в онлайн-просторі.
Відповідальність за зміни несуть як держава, так і громадянське суспільство, бізнес та правоохоронці.
Нагадаємо, що раніше повідомлялось, що компанія Meta запускає свою функцію «Облікові записи для підлітків» у фейсбуці та месенджері на тлі критики щодо недостатніх зусиль для захисту дітей в інтернеті
- Читайте також: (Не)безпечний інтернет: як захистити дітей онлайн
Фото надане організаторами
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.

