Видавництво «Лабораторія» відкрило передпродаж книжки про сто років історії Українського радіо
Книжка «Українське радіо. Історія буремного століття», написана Вадимом Міським і Тамарою Гусейновою, — це ґрунтовна розповідь про сто років національного радіомовлення — від першого ефіру 1924 року до трансляцій із бомбосховищ під час повномасштабної війни. Від боротьби з радянською цензурою до відновлення мовлення в деокупованих містах. Від внеску українців у винайдення радіо — до становлення української естради. Радіо звучить там, де твориться історія, і стає опорою навіть у найтемніші часи.
Видання здійснено видавництвом «Лабораторія» за підтримки ГО «Детектор медіа». У центрі розповіді — люди: журналісти, диктори, інженери, митці та слухачі, які у різні десятиліття відвойовували в ефірі простір свободи — у часи радянської цензури та репресій, у драматичні роки здобуття незалежності та сьогодні, під час широкомасштабної війни.
Передпродаж уже відкрито на сайті видавництва «Лабораторія», а знижка діє до офіційного релізу видання наприкінці травня. Серед усіх, хто оформить передзамовлення, п’ятеро щасливців отримають у подарунок один із колекційних призів — платівку, марку чи пам’ятні монети.
Автор книжки і програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський розповідає, що ідея створення цього видання виникла ще близько десяти років тому — в розмовах із Дмитром Хоркіним. Вони обговорювали необхідність переосмислити історію Українського радіо не як перелік фактів, а як історію проукраїнського опору й зміцнення національної ідентичності — через мову, пісню, музику та літературу, навіть у найтемніші періоди радянського контролю. «Підпільний радіоспротив проривався в ефір навіть тоді, коли це могло коштувати дикторам і журналістам кар’єри чи свободи», — зазначає він. За словами автора, хоча в роки незалежності з’явилося кілька видань про історію мовлення, вони лише частково охоплюють масштаб викликів і впливу Українського радіо. «Через постійні нові виклики реалізувати задум не вдавалося довго, але саме столітній ювілей мовника став імпульсом для фіналізації проєкту», — говорить Вадим Міський.
Голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова у передмові до видання пише: «Сторіччя Українського радіо викликає у мене почуття гордості. Не лише тільки за минуле, але й за теперішнє. Під час Великої війни радіо залишилося незамінним “промінчиком” правди, який проводить крізь хаос і дезінформацію. Ми, як суспільство, змогли не просто зберегти цей голос, а й надати йому нової сили. Суспільне мовлення та всі причетні зробили справді величезну справу».
Науковим редактором книги став Володимир Головко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Дизайн обкладинки створив Сергій Мірчук.
Також, за даними щорічного дослідження медіаспоживання Internews/USAID, станом на 2024 рік 39% слухачів радіоновин дізнаються про останні події саме на хвилях «Українського радіо». Це найвищий показник серед усіх радіостанцій країни.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

