/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F6e6704e94a2f0b75b77d96b8abb354f7.jpg)
На Тернопільщині вперше відбувся форум старост
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Старости - це найближча до людей ланка місцевого самоврядування. Саме вони разом з головами громад та місцевими депутатами реально займаються децентралізацією. Сьогоднішня зустріч - це можливість поспілкуватися, обговорити важливі питання, дізнатися про проблеми на місцях", - зазначив народний депутат, перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко.
Під час зустрічі відбулися три панельні дискусії, під час яких обговорювали роль старости у розвитку громади, державну підтримку місцевого самоврядування та особливості надання соціальних послуг у сільській місцевості.
"Сьогоднішня зустріч - це можливість максимально чесно говорити про ті виклики і проблеми, які нам потрібно зробити, щоб країна і місцеве самоврядування були більш стабільними, а зв'язок з громадянами був якомога кращий", - зазначив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради, народний депутат Віталій Безгін.
За його словами, робота старости сьогодні є одна із найважчих. Адже саме старости розносять повістки у віддалених громадах, а також повідомляють родинам про загиблих на фронті та підтримують їх. Однією з проблем є також питання бронювання старост і освітньої мережі.
Під час дискусії обговорювали можливу зміну способу призначення старост на посаду. Адже Верховна Рада дозволила призначати старосту під час воєнного стану без громадського обговорення. Зокрема учасники дискусії наголосили на важливості врахування думки жителів населеного пункту під час обрання.
"У нашій громаді мене обирали старостою під час громадських слухань. Люди голосували за кандидатів, які претендували на цю посаду. Я вважаю, що це дуже важливо. Адже тоді староста відчуває підтримку від людей, які його обрали, і відповідальність перед ними, - зазначив староста села Яблунів Копичинецької громади Андрій Балабух.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fa6607662255e60eae506ab526b0da922.jpg)
Старостам з Тернопільщини під час форуму вручили грамоти Верховної Ради за вагомий внесок у розвиток місцевого самоврядування регіону, сумлінну працю, активну громадську і волонтерську діяльність, а також обласні нагороди.
Серед тих, хто отримав подяку - староста села Полупанівка Скалатської громади. Жінка з початку повномасштабного вторгнення разом з односельцями займається волонтерством та допомагає військовим. Одне з питань, яке найбільше її турбує - це загроза закриття школи.
"У дитсадку в нас вистачає дітей. А от у школі ситуація складніша. Поки що у закладі є 65 дітей. Цього достатньо, щоб школу не закрили. Але ми хвилюємося, щоб цього не сталося. Адже якщо закривають школу в селі, це означає, що воно практично перестає існувати", - зазначила Марія Марко.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fc338fca7445559ee83237d2a85777048.jpg)
Також старости порушували питання ремонту доріг, бронювання учасників добровільних пожежних частин, робота яких важлива для віддалених громад, та багато інших тем.
У форумі взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін Оберг, а також уповноважена SALAR International в Україні, керівниця команди Шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» Сусанна Делланс.
"Наша програма спрямована на підвищення спроможності громад, а саме на навчання. Зокрема ми допомагаємо у впровадженні освітньої реформи в старшій школі, фінансовій децентралізації, розвитку ЦНАПів, пошуку міжнародних партнерів для громад та плануванні відновлення на місцевому рівні для прифронтових регіонів. Громади можуть подаватися до нас через відкритий конкурс. На сьогодні ми маємо понад 50 партнерських громад, і ще тривають відкриті конкурси. Наразі, наприклад, ми відкриваємо конкурс щодо підтримки організації надання послуг ветеранам, і ще буде один - щодо освіти на місцевому рівні", - зазначила Делланс.
До слова, форуми старост в Україні почали проводити з осені минулого року. Вони вже відбулись у Житомирській, Волинській, Рівненській та Миколаївській областях.
Як повідомляв Укрінформ, Рада дозволила призначати під час війни старосту без громадського обговорення.
Фото: Тернопільська обласна державна адміністрація

