/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F856193f961eda8de7bd336fe33ff81b4.jpg)
Менше горобців, більше папуг і фламінго: орнітолог розповів про птахів, які живуть в Україні
Світ птахів в Україні стрімко змінюється через війну, зміни клімату та урбанізацію. Горобці та ластівки поступово зникають, але з'являються екзотичні види.
У Чернівцях можна зустріти папуг Крамера, а під Одесою — рожевих фламінго. Про це сказав кандидат біологічних наук, орнітолог і старший науковий співробітник природного заповідника "Дніпровсько-Орільський" Олександр Пономаренко в інтерв'ю агентству "РБК-Україна".
Загалом в Україні за весь період спостережень орнітологи нарахували 454 види птахів. У Європі загалом їх близько 540-560. Однак на сьогодні спостерігається тенденція зменшення кількості горобців, які виконують важливу функцію — винищення шкідників у лісовому чи сільському господарстві.
Пономаренко навів історичний приклад: у Китаї в середині ХХ-го століття комуністичний лідер Мао Цзедун наказав знищити горобців, оскільки йому не сподобалося, що вони крадуть багато зерна з посівів.
"У результаті в Китаї виникла така навала шкідників, що вони змушені були за валюту купувати горобців у Радянського Союзу. Дрібні птахи — найефективніший регулятор чисельності комах", — пояснив учений.
Як каже орнітолог, деякі синантропні птахи (ті, що мешкають разом із людьми — в оселі або в безпосередній близькості, — ред.) добре адаптуються до умов війни: ластівки в розбитих будинках виводять пташенят. Однак качки, кулики та чаплі бояться пострілів і вибухів і залишають райони бойових дій.
Великої шкоди війна завдала популяції рідкісних птахів, наприклад, червонокнижним видам водно-болотних у заповідниках на півдні України. Невідома ситуація з яструбом коротконогим, який гніздився тільки в Луганській області.
Основна причина скорочення числа горобців полягає в хімізації сільського господарства. Поля заливаються інсектицидами, гербіцидами та іншими засобами захисту від паразитів. Горобці не можу їсти протруєну пшеницю
Ластівок витіснили через будівництво "бетонних коробок" у містах з отворами для вентиляції. Птахам просто ніде гніздуватися.
Нагадаємо, одним із найдивніших птахів є китоголов. У птаха настільки широкий дзьоб, що він ледве поміщається на його голові.
Учені раніше з'ясували, що понад 500 видів птахів можуть загинути протягом наступних ста років через зміну клімату і втрату середовища проживання.

