Громадські діячі вважають завданням мовного омбудсмана дерусифікацію публічної сфери
Громадські діячі вважають завданням мовного омбудсмана дерусифікацію публічної сфери

Громадські діячі вважають завданням мовного омбудсмана дерусифікацію публічної сфери

Громадські діячі та активісти занепокоєні мовною ситуацією в Україні та переконані, що потрібна сильна мовна політика і проєвропейське мовне планування.

Про це йдеться у спільному відкритому зверненні мовознавців, волонтерів, блогерів, активістів і громадських діячів, текст якого передано Укрінформу.

«Попри наявність ефективного законодавства про державну мову, функціонування інституту уповноваженого з захисту державної мови та реалізовані заходи з її підтримки, ситуація у публічному просторі викликає тривогу. Потрібна сильна мовна політика і проєвропейське мовне планування - системні, дієві, інклюзивні», - підкреслюється у зверненні.

Його автори наголосили, що «останні роки засвідчили, що мовне законодавство діє, але без комплексних міжвідомчих заходів не призводить до бажаного результату — забезпечення використання державної мови в усіх сферах».

Зазначається, що «за свою каденцію омбудсман Тарас Кремінь збудував дієву систему правозахисту, його офіс забезпечив послідовну протидію дискримінації за мовною ознакою. Попри це, мовне законодавство і методи правозахисту мають надзвичайно обмежений вплив на публічний простір дозвілля, який і стає первинним джерелом зросійщення для дітей і підлітків. Окрім напрацювання дієвих політик, необхідна ефективна система їх впровадження, можлива лише за ефективного включення і співдії інших органів виконавчої влади, особливо МКСК та МОН. Їхні повноваження дозволяють охопити частину проблемних секторів напряму і забезпечити комплексний підхід до розвитку мовних політик».

Також у зверненні вказується, що «ситуація з державною мовою в нашій країні досягла плато і без нових підходів вона почне деградувати».

«Покоління, народжені безпосередньо перед війною та під час неї, не охоплені жодною державною програмою переходу та часто не бачать перспектив володіння українською. Дієві у традиційній матриці стратегії, зосереджені винятково на захисті, послаблюють мову в умовах модерного відкритого світу. Українське суспільство сьогодні не оперує типовими для конкурентного багатомовного модерного простору геополітичними й економічними мовними інструментами, такими як: сила мови, м’яка сила впливу, лінгвістична індустрія, мовна конкуренція та ін. З цього випливають обмежені можливості конкурувати на ринку мовних товарів і послуг. Загрози: сталому розвитку національної економіки у сфері, пов’язаній з впливом м’якої сили (soft power) та розумної сили (smart power), зростанню рівня та якості життя населення; розвитку рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами», - йдеться у зверненні.

У зв’язку з цим його автори вважають, що необхідно розширити підхід до мовної політики. «Недостатньо лише захищати права української, тим паче що правозахист не відповідає на питання про перспективи розвитку, особливо серед суспільно і політично активного населення. Проте, вирішивши цю частину проблеми, потребуємо перевизначити актуальні потреби політики дерусифікації, популяризувати і адвокатувати українськусеред скептично чи негативно налаштованих до дерусифікації громадян, а також забезпечити виконання тих частин мовного законодавства, що націлені на загальне практичне опанування мови. Дерусифікація публічної сфери є логічним наступним кроком після ефективної дерусифікації офіційних інституцій», - зазначили представники громадськості.

Автори звернення заявили, що «готові підтримати Олександра Завальского як мовного уповноваженого, який поділятиме нашу думку і прагнення».

«Ми докладемо зусиль, щоб посилити його роботу і залучити до реалізації ширшої стратегії усіх небайдужих до української мови. Мовний омбудсман є відповідальним урядовим офісом, проте побудова сильної мовної політики і дотримання проєвропейських стратегій мовного планування з огляду на історичний момент, в якому перебуває Україна та її державна мова, — наша спільна справа. Відкритість і співзалученість мають стати ключовими для реалізації мовних політик в подальшому», - йдеться у відкритому зверненні.

Звернення підписали: голова Українського інституту національної пам'яті Олександр Алфьоров; військовослужбовець, громадський діяч, музикант, засновник «Культурні сили України» Миколай Серга; письменник, перекладач Остап Українець; блогер, популяризатор української мови Андрій Шимановський; докторка мистецтва, викладачка сценічної мови КНУТКіТ ім.І.К.Карпенка-Карого, блогерка Карина Сухорукова; актор театру та кіно, волонтер Дмитро Вівчарюк; заслужена артистка України, артистка національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка Ірина Мельник.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів звільнив Кременя з посади уповноваженого із захисту державної мови з 8 липня у зв’язку із завершенням його п’ятирічної каденції на посаді. Науковець Тарас Кремінь обіймав посаду мовного омбудсмана з липня 2020 року.

Своїх претендентів на посаду мовного омбудсмана можуть висувати такі суб'єкти: уповноважений Верховної Ради з прав людини; керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику (Мін'юст); керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики (Міністерство культури та стратегічних комунікацій).

Міністерка юстиції Ольга Стефанішина висунула кандидатуру актора Олександра Завальського, міністр культури Микола Точицький запропонував історика Павла Полянського, а омбудсмен Дмитро Лубінець - викладачку Олену Івановську.

Мовного омбудсмана призначає Кабінет міністрів за результатами рейтингового голосування.

Источник материала
loader
loader