/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F58901f22f39f27bf93c8fc705436a13b.png)
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» допоможе у роботі Спецтрибуналу - Сокоренко
Про це під час брифінгу сказала уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко, передає кореспондент Укрінформ.
"На мою думку, це рішення (ЄСПЛ – ред.) теж буде дуже помічним та корисним у роботі Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Чіткі висновки у рішенні ЄСПЛ беззаперечно мають стати основою для роботи і подальшого розгляду відповідних проваджень Спецтрибуналом. Я думаю, що воно так і буде в перспективі", - заявила Сокоренко.
Вона наголосила, що рішення ЄСПЛ містить дуже велику кількість висновків щодо контексту збройної агресії Російської Федерації проти України. Зокрема, судом встановлено, що дії Росії були спрямовані на знищення держави України як такої.
"Він чітко вказав, що у 2014-му році Росія здійснювала дуже скоординовану, добре сплановану політику і стратегію захоплення територій (України - ред.), атаки на відповідні населені пункти й цивільні об'єкти. Також стратегію щодо залякування населення, особливо в 22-му році, під час повномасштабного вторгнення. Окрім того, в рішенні ЄСПЛ вказано, що в риториці, поведінці і в політиці РФ чітко декларується, послідовно мета знищення України як суб'єкта міжнародного права і як незалежної держави", - сказала Сокоренко.
Своєю чергою премʼєр-міністр Нідерландів Дік Схооф у соцмережі Х назвав важливим кроком на шляху до справедливості рішення ЄСПЛ у великій міждержавній справі, що об’єднує скарги України та Нідерландів проти РФ щодо численних порушень прав людини під час війни до й після повномасштабного вторгнення Росії та щодо збиття рейсу MH17.
“Суд постановив, що Росія несе відповідальність за збиття рейсу MH17 і за загибель усіх, хто був на борту, включно з 196 громадянами Нідерландів. Сьогодні мої думки з родичами загиблих, які понад десять років живуть із болем втрати своїх близьких”, - йдеться у дописі.
А міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп заявив, що рішення ЄСПЛ абсолютно чітке, також наголосивши, що Росія несе відповідальність за збиття рейсу MH17 і за загибель усіх, хто був на борту. "Це підтверджує те, що ми знали й відчували весь цей час, і є важливим кроком на шляху до справедливості”, - написав він у соцмережі Х.
Велдкамп також відзначив, що “Росія також несе відповідальність за додаткові страждання, завдані родичам загиблих, через її постійне заперечення причетності та відмову від співпраці". "Ніщо не може зменшити горе й біль, але я сподіваюся, що це рішення принесе відчуття справедливості та визнання”, - додав він.
Як повідомляв Укрінформ, Велика палата Європейського суду з прав людині у Страсбурзі сьогодні, 9 липня, оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку РФ.
Як повідомлялося, справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація.
У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.
ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.
Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про "відсутність військ" в Україні.
Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже, події підпадають під юрисдикцію РФ.
Фото: ennhri.org

