/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F432%2Fb29656f8aecb238d9de40976ba9c69dc.jpg)
На один російський безпілотник потрібно три дронів-перехоплювачів і РЛС – аналітик Бадрак
Україні потрібно мати три дрони-перехоплювачі на один російський ударний безпілотник й забезпечити систему виявлення БпЛА окупантів. Про це у статті для LIGA.net з посиланням на експертів у галузі розповів директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.
"Фахівці оцінюють ситуацію так: навіть з урахуванням комплексної побудови системи ППО, слід досягти ситуації, коли Сили оборони зможуть використовувати три зенітних безпілотники проти одного БпАК противника. Та, звісно, забезпечити систему виявлення ворожих дронів", – написав він.
Під час своєї наймасштабнішої атаки 9 липня Росія застосувала 728 дронів – тобто, за такими розрахунками, потрібно буде понад 2100 перехоплювачів проти подібної кількості безпілотників РФ (без урахування інших складових протиповітряної оборони).
Бадрак нагадав, що про розробку дрона-перехоплювача Sting вперше стало відомо у жовтні 2024 року, а ізраїльські радіолокаційні системи RADA ieMHR, які добре бачать безпілотники типу Shahed/"Герань" почали використовувати у Силах оборони з травня 2023 року, коли перші три радари попередження ракетних ударів закупили у межах волонтерської ініціативи від литовської організації Blue/Yellow.
"Тож якби в держави був єдиний центр ухвалення рішень щодо розвитку всіх безпілотних систем та суміжних інноваційних рішень, а також в режимі воєнного часу працювали оборонне й промислове міністерства, міста України не зіткнулися б влітку 2025 року із руйнуванням житлових масивів Росією", – вважає аналітик.
В Агенції оборонних закупівель повідомляли LIGA.net, що до кінця червня 2025 року було підписано 417 контрактів на закупівлю БпЛА, у тому числі перехоплювачів, на суму 113,2 млрд грн (у 2024-му було 497 контрактів і 69 млрд грн). Після останніх російських атак президент Володимир Зеленський та Повітряні сили ЗСУ повідомляли, що перехоплювачами були збиті десятки російських дронів, й анонсували масштабування технології.
Бадрак додав, для масштабування таких технологій варто застосовувати й нетрадиційні можливості, наприклад, приватні військові компанії: за кошти власників критичної інфраструктури вони зможуть забезпечити захист об'єктів, у тому числі комплексними засобами, де дрони-перехоплювачі посідатимуть визначне місце.
Експерт зауважив, що великий бізнес "здатен допомогти державі й у розгортанні масових, фізично захищених виробництв перехоплювачів, бо йдеться про забезпечення стійкості нації".
Аналітик нагадав, що на кінець червня одна тільки українська група "Дикі шершні" виготовила велику партію безпілотників-перехоплювачів, проте, як і раніше, завдяки коштам благодійників – вдалося зібрати 85 млн грн, на які закуплять 395 дронів для перехоплення "шахедів" і ще 1500 зенітних FPV для збиття російських розвідувальних дронів.
"Один невеличкий гравець ринку забезпечив один результативний день протистояння дроновому терору – вагомий приклад для держави. Може, й вона зробить свій внесок в убезпечення цивільного населення", – підсумував Бадрак.
- Головком ЗСУ Сирський повідомляв, що дрони-перехоплювачі є майже вдвічі ефективнішими за мобільні вогневі групи під час збиття "шахедів", водночас останні все ще не втратили актуальність, а для нової технології не вистачає РЛС.
- Головний комунікаційник Сил безпілотних систем також розповідав LIGA.net, що МВГ все ще актуальні, але в умовах масованих змішаних атак Росії все ж таки ефективніше дрони-перехоплювачі.

