«Поляки чекають на цю правду»: Навроцький звернувся до Зеленського із закликом почати масштабні ексгумації на Волині
Новообраний президент Польщі Кароль Навроцький звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням дозволити проведення повномасштабних ексгумацій на Волині. Про це пише RMF24.
Навроцький виступив у Холмі 11 липня — в день памʼяті «жертв геноциду, вчиненого ОУН та УПА». Як пише видання, у цьому місті планують створити музей на честь пам’яті жертв Волинської трагедії.
Кароль Навроцький заявив, що поляки «не готові миритися з тим, що їм відмовляють у праві ховати жертв волинського геноциду», а також додав, що «вони (поляки — ред.) не закликають до помсти: вони закликають до хреста, до могили, до пам'яті».
У своїй промові новообраний польський президент звернувся до Володимира Зеленського та посла України в Польщі.
«Ще раз, пане посол, як обраний президент, я хотів би офіційно звернутися до вашої ексцеленції та президента Зеленського з проханням про можливість проведення повномасштабних ексгумацій на Волині. Поляки чекають на цю правду, а…родини досі страждають від травми, яка сталася 82 роки тому», – сказав він.
На думку Кароля Навроцького, це необхідно, щоб Польща і Україна «по-справжньому примирилися через правду».
На урочистостях також був присутній посол України в Польщі Василь Боднар. Він сказав, що повністю згоден з тим, що майбутнє можна будувати лише на правді.
«Ми повинні відкрито говорити про цю історію. Звичайно, ми повинні називати злочин злочином. Ми повинні перепросити, але ми також повинні вшанувати пам'ять тих жертв, які цього потребують, по обидва боки кордону», – сказав посол.
Боднар нагадав, що нещодавно було проведено ексгумацію в Пужниках, наступні мають відбутися в Збоїщах у Львові, а також очікуються дозволи на роботи в Углах, Гуті Пеняцькій та інших населених пунктах, про ексгумації в яких просить польська сторона.
Посол додав, що необхідний також діалог польських і українських експертів та істориків. Василь Боднар запевнив, що українська сторона відкрита до діалогу у складних питаннях.
На початку червня 2025 року відповідний закон ухвалив Сейм Польщі. У заяві Сейму йшлося про те, що у 1939–1946 роках українські націоналісти «скоїли злочин геноциду проти польського населення» та «вбили понад сто тисяч поляків і змусили сотні тисяч втекти».
Міністерство закордонних справ України заявило, що рішення Польщі встановити 11 липня Днем пам’яті «жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки» суперечить духу добросусідських відносин між країнами.
У міністерстві сказали, що шлях до справжнього примирення лежить через діалог, взаємну повагу і спільну роботу істориків, а не через політичні односторонні оцінки.
Читайте також:
-
Зеленський у Варшаві: Ексгумація жертв Волинської трагедії — елемент протидії російській агресії
-
Ексгумація жертв Волинської трагедії: У Польщі заявили, що «якщо ця глава не буде закрита», Україна не зробить жодного кроку до вступу в ЄС
Фото: PAP
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

