Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний

Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний

Коли його застосовують, як він впливає на організм людини та чим відрізняється від звичайного, природного сну та наркозу, 24 Каналу розповів лікар-анестезіолог медичного центру Св.Параскеви Яромир Барабаш.

Що таке медикаментозний сон

Медикаментозний сон – це контрольований фармакологічний стан сну, який викликається лікарськими препаратами під наглядом медичного персоналу. Часто його плутають з наркозом, але насправді – це особлива форма глибокого сну, яка має чітке призначення.

На відміну від природного сну, медикаментозний викликається спеціальними препаратами (седативними або гіпнотичними засобами), які пригнічують активність нервової системи. Медикаментозний сон активно використовують у багатьох сферах медицини:

  1. Під час болісних чи тривожних процедур, які не потребують загального наркозу – наприклад, колоноскопія, гастроскопія, при нетривалих оперативних втручаннях до години часу, стоматологічних втручаннях.
  2. Для пацієнтів з тривожністю або панічними атаками, які не можуть пройти діагностику у свідомості.
  3. У педіатрії – для обстежень у дітей, які не здатні спокійно лежати під час процедури (наприклад, МРТ).
  4. У психіатричній практиці – як короткострокову терапію при сильному психоемоційному виснаженні.

Наскільки безпечний медикаментозний сон

Є пацієнти, які мають побоювання щодо застосування медикаментозного сну, вважають його шкідливим, таким, що може викликати алергію, супроводжуватися раптовими пробудженнями чи навіть викликати зупинку серця. Такі пацієнти воліють перетерпіти неприємну медичну процедуру, але не занурюватися в штучний сон.

Яромир Барабаш

"Пацієнт може відмовитися від медикаментозного сну з різних причин, але слід розуміти, що вище згадані процедури без седації значно триваліші в часі, спричиняють незручність, больові синдроми, сором пацієнта. Це буде додатком стресом без жодної користі для здоров’я та самопочуття."

Міфом є також те, що седація є шкідливою для організму та має на нього токсичний вплив. Усі сучасні медичні процедури проводяться з попередньою детальною діагностикою, при їх проведенні враховуються результати аналізів крові, визначаються фізичні показники пацієнта, проводиться оцінка стану серцево-судинної та дихальної системи, а для занурення пацієнта в медикаментозний сон застосовуються сучасні препарати, ретельно підбирається доза, сама процедура проводиться за строгим протоколом.

Ці етапи, а також дотримання пацієнтами усіх рекомендацій перед проведенням маніпуляцій зводять до мінімуму шкідливість впливу седації на організм.

Медикаментозний сон, чи седація, є дуже схожим до природного сну, різниця полягає в тому, що медикаментозний сон є міцнішим та контрольованим лікарем за тривалістю. Під час седації пацієнт відчуває себе комфортно, розслаблено, не відчуває страху і тривоги.

Після процедури сонливість може зберігатися ще якийсь час, лікар заборонить вам самостійно керувати транспортом, надасть рекомендації щодо харчування

Різниця між медикаментозним сном та наркозом

Основна відмінність між наркозом та медикаментозним сном у ступені впливу на свідомість пацієнта. Седація допомагає пацієнту розслабитися, почуватися комфортно, знімає больові відчуття. А наркоз є загальним знечуленням для проведення лапароскопічних втручань, видалення пухлин, травматологічних процедур тощо.

Параметр

Медикаментозний сон

Загальний наркоз

Рівень свідомості

Частково пригнічений

Повністю вимкнений

Дихання

Самостійне

Часто потребує ШВЛ

Препарати

Седативні, транквілізатори

Анестетики + анальгетики

Місце застосування

Амбулаторно, в клініках

Операційні, стаціонари

Контроль

Постійний, але без ШВЛ

Обов’язковий анестезіолог

Медикаментозний сон – це сучасний, контрольований і безпечний метод, який допомагає пройти медичні процедури без стресу, дискомфорту, болю і страху. Він не замінює наркоз, але в багатьох випадках є його чудовою альтернативою.

Теги за темою
Медицина
Джерело матеріала
loader
loader